Tenebrionidae – Czarnuchowate
Ciało czarne, lekko błyszczące, owalne, drobno i płytko punktowane. Pokrywy zakończone zrośniętym, zakrzywionym ku dołowi, stosunkowo długim wyrostkiem zwanym mucro. Człony 4-6 czułków wyraźnie dłuższe, niż szersze. Nasadowy człon tylnych stóp zauważalnie dłuższy od długości członów 2 i 3 łącznie. Nielotny.
- Status. Występuje przypuszczalnie w całym kraju, ale na rozproszonych i nielicznych stanowiskach. Gatunek ustępujący EN
- Siedlisko. Znajdowany zwykle w piwnicach, szopach, magazynach i innych budynkach gospodarczych, oraz na cmentarzach, w związku z czym uznawany za gatunek synantropijny. W naturze zasiedla nory gryzoni i zajęczaków
- Wymiary. Długość ciała 20-31 mm
- Aktywność. Cały rok. Aktywny głównie nocą
- Lokalizacja. Lubuskie. 4 osobniki zostały odnalezione pod drewnianą podłogą
- Pokarm. Martwa materia organiczna, ekskrementy – dotyczy larw i imagines
- Podobne. 3 pozostałe krajowe pokątniki: Blaps mucronata (krótszy wyrostek mucro, pierwszy człon tylnych stóp mniej więcej tej samej długości, co człony 2 i 3), Blaps lethifera (człony 4-6 czułków tak długie, jak szerokie), Blaps halophila (pierwszy człon tylnych stóp mniej więcej tej samej długości, co człony 2 i 3, oraz człony 4-6 czułków tak długie, jak szerokie)
- Uwagi. Autor obserwacji – Ryszard Orzechowski
- B.mortisaga w bazie BioMap
Jeden jedyny egzemplarz jaki znalazłem, było to w centrum Szczecina, w starym magazynie materiałów budowlanych, gdzie pokątnik siedział pod wiadrem. Było to w okolicy magazynu z branży spożywczej.
Kupiłam dom z 1932roku,w którym mieszkają liczne,sympatyczne i bezbronne osobniki tego gatunku.
Piszesz o nich z niespodziewaną na ogół życzliwością. Gratuluję zakupu domu z duszą i z dodatkowym, pokątnikowym bonusem.