Rhyparochromus vulgaris – Brudziec

Lygaeidae  – Zwińcowate
Owalne ciało z przewaga barwy czarnej. Przedplecze w tylnej części białe. Golenie 1 i 2 pary nóg żółtobrązowe. Na końcu czarnej błonki zwanej zakrywką  jasna plama. Zimuje imago i jesienią owady te mogą poszukiwać schronienia w ludzkich domostwach, zwłaszcza w pomieszczeniach gospodarczych, czy w altanach na ogródkach działkowych.

Las wiączyński 24.03.2012

Las wiączyński 24.03.2012

Las wiączyński 24.03.2012

Las wiączyński 24.03.2012

Łódź Źrodłowa 04.05.2013

Łódź Źrodłowa 04.05.2013

Łódź Źródłowa 13.04.2013

Łódź Źródłowa 13.04.2013

 1. Liczebność. Bardzo pospolity i liczny
 2. Środowisko. Plastyczny ekologicznie, niewybredny. Chętnie zasiedla tereny ruderalne, gdzie wygrzewa się na ścianach budynków, na ogrodzeniach, lub na pniach drzew
 3. Wymiary. 7-10 mm
 4. Czas lotu. Całoroczny
 5. Lokalizacja. Wszędzie
 6. Pokarm. Soki roślinne, okazjonalnie małe owady; chętnie martwe. Widziałem też, że nie stroni od nektaru kwiatowego, co nie jest podawane w literaturze. W poszukiwaniu pokarmu chętnie i regularnie zagląda do pszczelich uli ( info Dawid Herbert – dziękuję )
 7. Podobne. Kilka innych zwińcowatych, szczególnie rzadziej obserwowane Rhyparochromus pini i Rhyparochromus phoeniceus, które wszakże mają czarne golenie i ciemniejsze przedplecze, a na zakrywce brak im jasnej plamy
Łódź Źrodłowa 04.05.2013

Łódź Źródłowa 04.05.2013

R.vulgaris

Płock 09.08.2015

17 thoughts on “Rhyparochromus vulgaris – Brudziec

  • Witam,
   u mnie również zagościł ten robaczek. Nie jest on co prawda szkodliwy, ale denerwujący…jak można się go pozbyć z domu?

 1. Przykro mi Łukaszu, ale nigdy się nad tym nie zastanawiałem. Podejrzewam, ze mozna walczyć środkami chemicznymi na pluskwy. Ale to gra nie warta świeczki. Zanim znikną, spróbować polubić… W słoneczne dni często wyłazą ze ściółki i wygrzewają się na ścianach domów, altanek, budynków gospodarczych, itp. Ale to przeciez nie jest wielki problem.

 2. Ostatnio widuje je na drogach między polami.Jest ich tam całkiem sporo może do zabudowań ciągną?Za to w lesie trafił mi się tylko raz.

 3. Jak go się pozbyc z domu jest ich multum. Podłoga w przedpokoju po całym dniu jest wykropkowana nimi poniewaz je zadeptuje. Blagam mam ich juz dosyć.

  • Posyp wokół domu proszkiem SUBSTRAL na mrówki,u mnie pomogło posypałam na mrówki okazało się że wyniosły się też te robaki – Rhyparochromus vulgaris.

 4. A do nas dziadostwo zawitało na zimę. Dom wybudowany w maju, od lipca mieszkamy, a to coś tutaj. Już drugiego ubiłem!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s