Dictyla lupuli – Prześwietlik niezapominajkowy

Tingidae – Prześwietlikowate
Znany też jako prześwietlik czarnobiodry. Głowa czarna, bez wyrostków. Przedplecze z 3-ema żeberkami. Boczny płat przedplecza (paranotum) szeroki, utworzony przez 6 lub 7 rzędów oczek. Dysk przedplecza (centralny fragment przedplecza) czarny. Pokrywy w pełni wykształcone lub nieco skrócone. Uda czarne z brązowożółtymi wierzchołkami, golenie żółtobrązowe. Dwa pierwsze człony czułków oraz człon wierzchołkowy są czarne, lub brązowoczarne; człon trzeci żółtobrązowy.

Austria – Styria 22.07.2015 Fot. gernotkunz

 1. Liczebność. Nierzadki, lecz sporadycznie obserwowany
 2. Biotop. Lasy, parki, ogrody, mokradła, podmokłe łąki
 3. Wymiary. Długość ciała 2.7-3.2 mm
 4. Aktywność. Kwiecień – sierpień
 5. Lokalizacja. Austria. W Polsce głównie na południu
 6. Pokarm. Soki roślinne – żeruje na niezapominajkach
 7. Podobne. Inne gatunki z rodzaju różnią się ubarwieniem czułków (pierwsze dwa człony żółte – poza analogicznie ubarwionymi czułkami u Dictyla echii) oraz węższymi paranotami
 8. Uwagi. Autor obserwacji – gernotkunz
 9. Rozmieszczenie

Rodzaj Dictyla - Prześwietlik


avidal

6 thoughts on “Dictyla lupuli – Prześwietlik niezapominajkowy

 1. Z gernotkunzem ciężko mi będzie konkurować w gromadzeniu gatunków 🙂 Nawet do głowy by mi nie przyszło, że prześwietliki można znaleźć na niezapominajkach czy macierzankach. Jednak co wiedza, to wiedza.
  Mój szacun i podziw dla tego Pana, bo fotokolekcję gatunków, zwłaszcza rzadkich, ma olbrzymią.

 2. Taki sposób podpisu fotografii zaakceptował. Nawiązanie z nim kontaktu to był jeden z lepszych pomysłów w historii Insektarium. Jestem Gernotowi niezmiernie wdzięczny za bezinteresowność. Szalenie życzliwa osoba. Pytałem go dwukrotnie o zgodę, tak na wszelki wypadek. A i tak miewam czasem obawy, czy jej nie wycofa.

Leave a Reply