Andrenidae – Pszczolinkowate
Należy do grupy gatunkowej Andrena ovatula. Ciało ciemne, właściwie czarne, stosunkowo skąpo owłosione. Na tułowiu żółte włoski. Przepaski odwłokowe szerokie, przerwane na tergitach 3 i zwykle także 4.
- Status. Uznawana za pospolitą
- Siedlisko. Łąki, polany, przydroża, ogrody; preferuje tereny wilgotne. Gniazduje pojedynczo, lub w dużych agregacjach
- Wymiary. Samica 10-12 mm. Samiec 9-11 mm
- Aktywność. Kwiecień – lipiec
- Lokalizacja. Bieszczady
- Pokarm. Nektar; chętnie odwiedza kwiaty roślin z rodziny bobowatych. Dla larw samice gromadzą mieszaninę pyłku i nektaru
- Podobne. Przede wszystkim Andrena ovatula, która jest nieco ciemniej owłosiona i ma nieprzerwaną przepaskę na 3-im tergicie; także inne gatunki z grupy gatunkowej
- Uwagi. Znanymi pasożytami gniazdowymi są Nomada striata i Nomada hillana
- Uwagi 2. Identyfikacja Darecki
- Uwagi 3. Autor obserwacji – avidal
- Więcej o gatunku
Z tego co widzę ta i ówdzie to oznaczanie „na czuja” ze zdjęć jest dość powszechne 😉 pominę tu forum entomo – tam możesz zobaczyć moje weryfikacje różnych forumowiczów, ale to nie jest tak że ja na siłę szukam błędów. Jak widzę nietrafione ID a mam możliwość poprawić to tak robię. A właśnie przed chwilą znalazłem fotkę Halictusa z pary simplex/compressus oznaczonego jako Andrena wilkella 😉
http://www.biolib.cz/en/image/id262376/
typowo smuklikowa sylwetka i kształt głowy, brak zagłębień paraokularnych charakterystycznych dla Andrenidae i wyraźnie wygięta żyłka bazalna.
Popieram Twoje działania. Choć żal mi usuwać niektóre gatunki.
Tu masz za to A. dorsata lub propinqua. Ma szerokie i czarne tylne golenie ze słabo rozwiniętą szczoteczką, a wszystkie gatunki z grupy ovatula mają trochę węższe i żółte ze szczoteczką dobrze rozwiniętą. A. propinqua jest bliźniaczo podobna do dorsata-wcześniej była traktowana jako jej synonim albo podgatunek. Od dorsata najłatwiej ją odróżnić po czarnych tylnych nadstopiach(dorsata ma pomarańczowe). U tej wyglądają na brązowe, czyli coś pomiędzy dorsata a propinqua, ale postawiłbym raczej na dorsata.
https://www.insekten-sachsen.de/Pages/TaxonomyBrowser.aspx?id=231392
Na tej stronie masz ich porównanie, jak znasz niemiecki to może Ci się przydać. Bardzo podobne są też gatunki z grupy combinata(combinata, congruens, confinis, lepida, susterai), ale też mają węższe tylne basitarsusy z dłuższą szczoteczką do zbierania pyłku.
Czyli Andrena cf. dorsata.
Strasznie ciężkie te Andrena…Dzięki za sprostowanie, wprowadzę korekty.
Z tą fotką to nie trafiłeś bo to Halictus rubicundus 😉 na 100%, możesz mi zaufać. Nie ma zagłębień twarzowych i ma przepaski od 1 tergitu, a A. wilkella ma tylko na tergitach 2-4 i to mniej wyraźne niż Halictus. Lepiej weź fotkę od Falka albo z innej stronki bo na tej akurat jest błąd.
Darek masz wiedze i potężne obycie z naturą.Respekt.A dla Rafała to musi być cholernie frustrujące.Ciagłe aktualizowanie czegoś czego jest się już pewnym.A na sam koniec jeszcze smuklik.Nie wierze że nie padło żadne słowo na k przy tych zmianach przy pszczolinkach.Bo ja bym zaklął.
Tamta stronka fajna, a takich wpadek jak z tym smuklikiem jest na necie mnóstwo. Zresztą przeczytajcie co jest tam napisane w opisie o samicy na fotce 😉
Siedlisko im się nie zgadza, a mimo to oznaczyli po swojemu. A ja powieliłem błąd. Szukałem na szybko, co tylko częściowo mnie usprawiedliwia.
I nie przeklinałem, spoko. Takie rzeczy to naprawdę wyjątkowo w moim przypadku.