Apidae – Pszczołowate
Owłosienie tułowia szare, szarożółte, lub brązowożółte z mniejszym lub większym udziałem czarnych włosków, zwłaszcza w części środkowej. Pierwsze trzy segmenty odwłoka szaro bądź żółtoszaro owłosione; często z czarnymi lub żółtymi krawędziami tergitów. W tylnej części odwłoka wyraźne rudawe owłosienie, przynajmniej na ostatnim tergicie.
- Liczebność. Wciąż jeszcze pospolity, choć jego liczebność wykazuje wyraźna tendencję spadkową
- Biotop. Skraje lasów i leśne polany, parki, ogrody, łąki, ugory, wrzosowiska, wydmy śródlądowe
- Wymiary. Królowe 15-18 mm. Robotnice 9-15 mm. Samce 11-14 mm
- Aktywność. Kwiecień – październik
- Lokalizacja. Lubuskie, Ponidzie. Występuje w całym kraju
- Pokarm. Nektar. Dla larw robotnice gromadzą zapasy pyłku i nektaru. Gniazda napowierzchniowe lub podziemne, chętnie w opuszczonych norkach gryzoni; w jednym gnieździe zwykle przebywa do 100 robotnic
- Podobne. Ogólnie podobny do innych trzmieli, ale po analizie ubarwienia dość łatwy do identyfikacji
- Uwagi. Znanym kleptopasożytem gniazdowym jest Bombus rupestris
- Uwagi 2. Autorem lubuskich obserwacji jest Marek Adamski
- Uwagi 3. Gatunek prawnie chroniony
WZORY BARWNE (wg Trzmielowate Polski – T.Pawlikowski, K.Pawlikowski). Zgodę na wykorzystanie wzorów otrzymałem od profesora Tadeusza Pawlikowskiego
Czy ten z przedostatnich dwóch zdjęć to nie jest czasem samiec Psithyrus campestris? https://www.flickr.com/photos/63075200@N07/albums/72157631410414598/ Coś mocno żółty ten tułów, i ciemna przepaska zamiast plamy jak na rysunkach i pozostałych zdjęciach (u tego ostatniego też w sumie boki są ciemne, czy to czasem nie samiec Psithyru rupestris? https://www.flickr.com/photos/63075200@N07/albums/72157631607014037/)
Do czasu rozstrzygnięcia usunę podejrzane fotki. Dzięki, Justyna. Sprawdzę to.
Widziałam, że zdjęcia już na stronie z campestris, cieszę się, że mogłam pomóc (szczególnie że masz super blog i bardzo często korzystam:) ). Mam nadzieje, że skonsultowałeś z kimś jeszcze, bo jestem dość mocno przekonana do tych identyfikacji, ale za mało w tym jeszcze siedzę, żeby można było mi w ciemno wierzyć w wypadku trzmieli 🙂 I jeszcze jedna rzecz, ten trzeci to chyba nie campestris – jeśli nie jest to rupestris tak jak podejrzewam, to już prędzej jednak sylvarum niż campestris z tą rudą kolorystyką.
Nie, przekonałaś mnie. Ostatniego na wszelki wypadek całkowicie usunę.
Zainteresowanie owadami na dłużej, czy raczej przejściowe?
Szkoda trochę, bo ładne zdjęcie i ładny trzmielik był 🙂 Ale może jeszcze kiedyś ktoś Ci go oznaczy i zdjęcie wróci w odpowiednim miejscu.
Czy zainteresowanie na dłużej… spytaj za 5 lat 😉
Też myślę, że ładnie wyszedł, co z trzmielami nie zawsze się udaje.
Pytam nie bez powodu. Czy słusznie się domyślam, że mam do czynienia z Justyną K (podaje tylko pierwszą literę nazwiska)?