Cerceris arenaria – Osmyk okazały

Crabronidae – Grzebaczowate
Grzebacz z podrodziny Philantinae o wyraźnie i grubo punktowanym ciele. Na głowie i tułowiu żółty rysunek; żółte są żuwaczki, twarz, plamy za oczami, zatarczka. Scutellum czarne. Żółte przepaski na wszystkich oprócz ostatniego tergitach odwłokowych – zawsze nie rozerwane. U samca cała twarz żółta; brzeg nadustka w kształcie trzech ząbków, z których środkowy jest wyraźnie dłuższy; ostatni człon czułków lekko zgięty i mało zwężony; plamy za oczami przeważnie o wiele mniejsze niż u samicy, a ciemnych osobników mogą zanikać, tak jak plamy boczne na pierwszym tergicie i szóstym opaski na tergicie.

Ślądkowice 25.08.2021 ♂

Ślądkowice 25.08.2021 ♂

Okuninka 24.07.2015

Okuninka 24.07.2015 ♀

Łódź – BRUS 27.06.2020 ♀

  1. Liczebność. Pospolity
  2. Biotop. Piaskownie, piaszczyste drogi, wydmy leśne – chętnie w sąsiedztwie sosen. Gniazduje w niewielkich koloniach. Norki mają do 20 cm. głębokości i posiadają chodniki boczne prowadzące do komór lęgowych.
  3. Wymiary. Długość ciała samicy 13-17 mm, samca 7-13 mm
  4. Aktywność. Maj – wrzesień z apogeum aktywności w lipcu
  5. Lokalizacja. Lubelskie, łódzkie. Występuje w całym kraju
  6. Pokarm. Pyłek i nektar np. z baldachów. Larwom dostarczane są sparaliżowane ryjkowce, najczęściej choinki szare Brachyderes incanus w liczbie do 12 ryjów na jedną larwę; gustuje też w zmiennikach Strophosoma i opuchlakach Otiorhynchus
  7. Podobne. Cerceris quadrifasciata ma podobny wzór na odwłoku i jednocześnie wszystkie pasy nie przerywane. Brak mu za to żółtej plamy na skroni widocznej na ujęciach z boku. A także Cerceris flavilabris, który najłatwiej wykluczyć po kształcie nadustka. Samce podobne do innych osmyków i rozróżnialne tylko na podstawie dokładnych zdjęć szczególnych cech (jak budowa czułków, kształt nadustka, układu włosków na sternitach)
  8. Uwagi. Pasożyty gniazdowe to m.in. muchy z podrodziny Miltogramminae i powabnica Hedychrum niemelai
  9. Uwagi 2. Nie jest w stanie użądlić człowieka
  10. Uwagi 3. Autor obserwacji – avidal

Łódź – BRUS 27.06.2020 ♀ – twarz z żółtym rysunkiem charakterystycznym dla gatunku (niemal identyczny jedynie u Cerceris quadrifasciata)

Lasy żeromińskie 17.08.2013 Osmyk wylądował na zwalonym pniu i zaczął wyczyniać dziwne ewolucje

Lasy żeromińskie 17.08.2013 ♀ Osmyk wylądował na zwalonym pniu i zaczął wyczyniać dziwaczne ewolucje

Ślądkowice 25.08.2021 ♂


Rodzaj Cerceris - Osmyk


avidal

4 thoughts on “Cerceris arenaria – Osmyk okazały

  1. Dwa lata temu Insektarium przechodziło bardzo znaczącą reorganizację a po jej zakończeniu zaginęło kiladziesiąty komentarzy. To był jedyny taki przypadek – nie zdarzyło się to nigdy wcześniej, ani nigdy później

Leave a Reply