Ichneumonidae – Gąsienicznikowate
Czarny, smukły gąsienicznik z najbogatszej w gatunki podrodziny Ichneumoninae. Oczy u samca jasno obwiedzione. Samica z białym wierzchołkiem odwłoka i krótkim pokładełkiem. Czułki samicy z jasnym pierścieniem na środkowych członach, czułki samca całkowicie czarne.
- Status. Pospolity
- Siedlisko. Głównie lasy. Także łąki, przytorza, przydroża, polany – wszędzie tam, gdzie zalatuje w poszukiwaniu kwiatów
- Wymiary. ?
- Aktywność. Wiosna – jesień
- Lokalizacja. Łódzkie
- Pokarm. Spadź i nektar. Larwy są pasożytami wewnętrznymi gąsienic motyli nieznanych mi gatunków
- Podobne. Inne gąsieniczniki, ze szczególnym uwzględnieniem pozostałych gatunków z rodzaju Virgichneumon oraz Gareila nivata o słabiej podkreślonych białą kreską wewnętrznych krawędziach oczu (dotyczy samca) i jasnej nasadzie goleni. Także niektóre gatunki z rodzaju Ichneumon – w tym I.amphibolus
- Uwagi. Autor obserwacji – avidal
Mam egzemplarz z biało obwiedzionymi oczami i jasną plamą na dwóch ostatnich segmentach odwłoka.. Podobne egzemplarze są na stronie https://waarnemingen.be/species/552644/ czyli samica może mieć biało obwiedzione oczy?
Jeśli dobrze widzę link prowadzi do innego gatunku z tego rodzaju. W przyrodzie nie takie rzeczy się zdarzają – zawsze mogą się zdarzyć osobniki aberrantne. Nic mi nie wiadomo o samicach z białymi obwódkami ocznymi, ale nie jestem z całą pewnością autorytetem.