Tipulidae – Koziułkowate
Należy do podrodzaju Lunatipula. Oczy zielone bądź brązowe. Tułów z czterema ciemniejszymi od tła, podłużnymi, szarymi lub czarnymi, wyraźnie rozdzielonymi smugami na scutum; wierzch tułowia szary, rzadziej żółtawo-szary. Odwłok żółty z szerokim zwykle, brunatnym pasem biegnącym przez środek tergitów. Odwłok samicy zgrubiały w części środkowej, odwłok samca po środku przewężony. Uda żółte, kolana ciemne. Skrzydła przezroczyste – pterostigma jasna z przylegającą do niej szklistoszarą plamką biegnącą w poprzek skrzydła.
- Status. Nierzadka. Występuje w całym kraju
- Siedlisko. Lasy i ich skraje, łąki, ogrody, parki, brzegi zbiorników wodnych, nieużytki, przydroża…
- Wymiary. Długość ciała 15-22 mm
- Aktywność. Kwiecień – czerwiec/lipiec
- Lokalizacja. Mazowieckie, małopolskie
- Pokarm. Nektar, spadź. Larwy fitofagiczne, żywią się opadłymi liśćmi i innymi martwymi fragmentami roślin, korzeniami i nadziemnymi częściami roślin zielnych; w ciągu dnia żerują zwykle pod ziemią, nocą wygrzebują się na powierzchnię
- Podobne. Liczne inne gatunki z liczącego 12 krajowych gatunków podrodzaju Lunatipula (między innymi Tipula peliostigma, z którym może współwystępować), większość których z pewnością można rozróżnić wyłącznie po analizie budowy genitaliów (hypopygium u samców, pokładełka u samic)
- Uwagi. Autorzy obserwacji – Teresa Stolarczyk Maks Syratt