Lista gatunków Arachnida

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

A

Acantholycosa lignaria
Aculepeira ceropegia – Kołyśnik wielobarwny
Aelurillus cretensis – Dryguś kreteński
Aelurillus v-insignatus – Dryguś zmienny
Agalenatea redii – Krzyżaczek ugorowy
Agelena labyrinthica – Lejkowiec labiryntowy
Agroeca brunnea – Knapiatek brązowy
Allagelena gracilens
Alopecosa cuneata – Wilkosz grubonogi
Alopecosa inquilina
Alopecosa pulverulenta – Wilkosz
Amaurobius fenestralis – Sidlisz jaskiniowy
Amaurobius ferox – Sidlisz piwniczny
Amaurobius similis
Anelosimus vittatus
Anyphaena accentuata – Motacz
Aphantaulax cincta/trifasciata
Araneus alsine – Krzyżak pomarańczowy
Araneus angulatus – Krzyżak rogaty
Araneus diadematus – Krzyżak ogrodowy
Araneus marmoreus – Krzyżak dwubarwny
Araneus quadratus – Krzyżak łąkowy
Araneus sturmi – Krzyżak sieciowy
Araneus triguttatus – Krzyżak czarowny
Araniella displicata
Araniella spp.
Arctosa cinerea – Wymyk szarawy
Arctosa leopardus
Arctosa maculata
Arctosa perita – Wymyk piaskowy
Argiope argentata – Tygrzyk srebrzysty
Argiope bruennichi – Tygrzyk paskowany
Argyroneta aquatica – Topik
Asagena phalerata
Asianellus festivus
Attulus distinguendes – Skoczek wydmowy
Attulus floricola – Skoczek łąkowy
Attulus inexpectus – Skoczek zmoczony
Attulus penicillatus – Skoczek plamisty
Attulus pubescens – Skoczeks kromny
Attulus rupicola – Skoczek reglik
Attulus saltator – Skoczek lilipuci
Attulus terebratus – Skoczek ściennik
Attulus zimmermanni – Skoczek piargowy
Atypus affinis – Gryziel zachodni
Atypus muralis – Gryziel stepowy
Atypus piceus – Gryziel tapetnik
Aulonia albimana

B

Ballus chalybeius
Bassanioides robustus – Bokochód brzuchacz
Berlandina cinerea – Skalnicowiec popielaty

C

Callilepis nocturna – Gładnik
Callobius claustrarius
Carrhotus xanthogramma
Ceratinella brevis
Cercidia prominens
Cetonana laticeps
Cheiracanthium erraticum – Kolczak trawny
Cheiracanthium mildei – Kolczak śródziemnomorski
Cheiracanthium punctorium – Kolczak zbrojny
Cicurina cicur
Clubiona comta
Clubiona sp. – Aksamitniki
Coelotes terrestris – Norosz ziemny
Coleosoma floridanum
Coriarachne depressa – Zakorowiec płaski
Crustulina guttata – Darniowiec plamiak
Cryphoeca silvicola
Cryptachaea riparia
Cybaeus angustiarum
Cyclosa conica – Kołosz stożkowaty
Cyclosa oculata – Kołosz
Cyrtophora citricola – Namiotnik opuncjowy

D

Dendryphantes hastatus
Dendryphantes rudis
Diaea dorsata – Cofnik
Dictyna latens
Dictyna uncinata/arundinacea – Ciemieniec kędzierzawnik/Ciemieniec kędzierzawny
Dicranopalpus ramosus
Dipoena melanogaster
Dolomedes fimbriatus – Bagnik przybrzeżny
Dolomedes plantarius – Bagnik nadwodny
Drapetisca socialis – Nasnuwnik
Drassodes lapidosus- Knap podkamiennik
Dysdera crocata – Komórczak okazały

E

Ebrechtella tricuspidata
Egaenus convexus
Enoplognatha cf. ovata – Zawijak żółtawy
Episinus angulatus
Episinus truncatus
Eratigena agrestis – Kątnik wiejski
Eratigena atrica – Kątnik domowy większy
Eresus kollari – Poskocz krasny
Eresus ruficapillus
Eresus walckenaeri
Erigone atra – Plądrak czarny
Ero aphana – Guzoń garbusek
Ero cambridgei
Ero furcata – Guzoń pajęczarz
Erythraeus phalangioides
Euophrys frontalis
Eusparassus walckenaeri
Evarcha arcuata – Pyrgun nazielny
Evarcha falcata – Pyrgun nakrzewny
Evarcha laetabunda – Pyrgun natrawny

F

Frontinella frutetorum

G

Gibbaranea bituberculata
Gibbaranea gibbosa
Gnaphosa bicolor – Worczak zakamiennik
Gongylidium rufipes
Gyas titanus

H

Haplodrassus spp.
Harpactea hombergi
Harpactea rubicunda
Hasarius adansoni
Heliophanus aeneus – Lśniś nawapnik
Heliophanus auratus – Lśniś złocisty
Heliophanus cupreus/Heliophanus flavipes – Lśniś skocznik/Lśniś żółtonogi
Heliophanus dubius – Lśniś
Heriaeus graminicola – Szkarlik zielony
Heriaeus oblongus – Szkarlik stepowiec
Histopona torpida
Hogna radiata
Hygrolycosa rubrofasciata – Krzecznik
Hypomma bituberculatum/fulvum
Hypsosinga heri
Hypsosinga sanguinea
Hypsosinga pygmaea
Hyptiotes paradoxus – Prząstnik

I

Icius hamatus
Icius subinermis

K

Kishidaia conspicua

L

Labulla thoracica
Lacinius dentiger
Lacinius ephippiatus
Larinioides cornutus – Krzyżak nadwodny
Larinioides ixobolus – Krzyżak mostowy
Larinioides patagiatus
Larinioides sclopetarius – Krzyżak gromadny
Lathys humilis
Latrodectus mactans – Czarna wdowa
Latrodectus tredecimguttatus – Karakurt
Leiobunum blackwalli – Łabuń
Leiobunum gracile
Leiobunum limbatum – Łabuń długonogi
Leiobunum rotundum – Łabuń
Lepthyphantes leprosus
Lepthyphantes minutus
Leptorchestes berolinensis
Linyphia hortensis – Osnuwik zaroślowy
Linyphia triangularis – Osnuwik pospolity
Liocranum rupicola
Lophopilio palpinalis
Lycosa tarantula – Tarantula włoska

M

Macrargus rufus
Mangora acalypha – Mangora
Mantisatta longicauda
Maratus fimbriatus – Pawik welonowy
Maratus nigromaculatus – Pawik smolistoplamy
Maratus ottoi – Pawik tęczowy
Maratus volans – Pawik błękitek
Marpissa muscosa – Rozciągnik mchuś
Marpissa pomatia – Rozciągnik pomarańczowy
Marpissa radiata – Rozciągnik natrzcinny
Menemerus semilimbatus
Meta menardi – Sieciarz jaskiniowy
Metaphalangium cirtanum
Metellina mengei – Czaik wiosenny
Metellina merianae – Czaik jaskiniowy
Metellina segmentata – Czaik jesienny
Micaria micans – Kraśniak lampasowy
Micaria subopaca – Kraśniak nadrzewny
Microlinyphia pusilla
Micrommata virescens – Spachacz zielonawy
Misumena vatia – Kwietnik
Mitostoma chrysomelas
Mitopus morio s.l.
Mopsus mormon
Myrmarachne formicaria – Mrówczynka
Myrmarachne cornuta – Mrówczynka długorożka

N

Nelima sempronii
Nemastoma lugubre
Neon reticulatus – Neonek mszarek
Neoscona adianta
Neottiura bimaculata
Neriene emphana – Snówek gałązkowiec
Neriene montana – Snówek okazały
Neriene radiata – Snówek okrajkowy
Nesticus cellulanus – Tkaniec
Nigma flavescens
Nigma walckenaeri – Liściak
Nuctenea umbratica – Kołosz szczelinowy

O

Odiellus spinosus
Oligolophus hanseni
Oligolophus tridens
Opilio canestrinii – Kosarz brązowawy
Opilio dinaricus
Opilio parietinus
Opilio saxatilis – Kosarz długonogi
Oxyopes javanus – Śpiesznik jawajski
Oxyopes ramosus – Śpiesznik rysień
Ozyptila spp.

P

Pachygnatha clercki
Pachygnatha degeeri
Pachygnatha listeri
Paranemastoma kochi
Parasteatoda lunata
Parasteatoda simulans
Parasteatoda tabulata
Parasteatoda tepidariorum
Paratrachelas maculatus
Pardosa amentata – Wałęsak zwyczajny
Pardosa palustris – Wałęsak łąkowy
Pardosa prativaga – Wałęsak tygrysi
Pardosa spp. – Wałęsaki
Pellenes nigrociliatus
Pellenes tripunctatus – Krzyżnik tanecznik
Peucetia viridans
Phalangium opilio – Kosarz pospolity
Phidippus whitmani
Philaeus chrysops – Strojniś nadobny
Philodromus albidus – Ślizgun bladonogi
Philodromus buxi
Philodromus collinus
Philodromus dispar – Ślizgun nieparek
Philodromus fuscomarginatus – Ślizgun sosnowy
Philodromus margaritatus – Ślizgun borowy
Philodromus spp. – Ślizguny
Phlegra fasciata
Pholcus alticeps
Pholcus opilionoides – Nasosznik drobny
Pholcus phalangioides – Nasosznik trzęś
Phrurolithus festivus
Phylloneta impressa/Phylloneta sisyphia
Pirata piratica – Korsarz piratnik
Piratula hygrophila
Piratula knorri – Korsarz potokowiec
Piratula uliginosa – Korsarz torfowiec
Pisaura mirabilis – Darownik przedziwny
Pistius truncatus
Platnickina tincta
Platybunus bucephalus
Porrhoclubiona leucaspis
Pseudeuophrys erratica
Pseudeuophrys lanigera
Pseudicius encarpatus

R

Rhysodromus fallax
Rilaena triangularis
Robertus lividus

S

Sagana rutilans
Salticus cingulatus – Skakun srebrzysty
Salticus scenicus – Skakun arlekinowy
Salticus zebraneus – Skakun zebra
Sardinidion blackwalli
Scotophaeus scutulatus
Scytodes thoracica – Rozsnuwacz plujący
Segestria bavarica – Czyhak skalny
Segestria senoculata – Czyhak sześciooki
Sibianor aurocinctus
Singa hamata – Rośliniowiec
Spiracme striatipes
Steatoda albomaculata
Steatoda bipunctata – Zyzuś tłuścioch
Steatoda castanea
Steatoda grossa
Steatoda paykulliana
Steatoda triangulosa
Synageles venator
Synema globosum

T

Talavera petrensis – Włochacz wrzosowiskowy
Talavera spp. – Włochacze
Tapinopa longidens – Kobiernik
Tegenaria campestris – Kątnik polny
Tegenaria ferruginea – Kątnik rdzawy
Tenuiphantes tenebricola
Tenuiphantes tenuis
Tetragnatha montana – Kwadratnik długonogi
Tetragnatha nigrita – Kwadratnik ciemny
Tetragnatha obtusa – Kwadratnik pałąkowaty
Tetragnatha spp. – Kwadratniki
Textrix denticulata
Thanatus formicinus/Thanatus arenarius – Śmiertek mrówczym/Śmiertek
Theridion mystaceum – Omatnik
Theridion pictum
Theridion pinastri
Theridion varians – Omatnik zmienny
Thomisus onustus – Ukośnik
Thyene imperialis
Tibellus maritimus – Podłużnik piegowaty
Tibellus oblongus – Podłużnik długonogi
Titanoeca quadriguttata – Podkamieniak czteroplamkowy
Trogulus tricarinatus s.l.
Tmarus piger
Trachyzelotes pedestris
Trochosa terricola – Krzeczek naziemnik i Trochosa ruricola – Krzeczek polny

U

Uloborus plumipes

X

Xerolycosa miniata – Pogoniec łowczak
Xerolycosa nemoralis – Pogoniec lesiec
Xysticus audax
Xysticus bifasciatus
Xysticus cristatus
Xysticus lanio – Bokochód boczeń
Xysticus ulmi – Bokochód pospolity

Y

Yllenus arenarius – Wydmowiec piaskowy

Z

Zelotes spp. – Skalniki
Zilla diodia
Zora nemoralis – Trawnikowiec
Zora spinimana – Trawnikowiec
Zoropsis spinimana
Zygiella atrica – Liścianek nakrzewiak
Zygiella x-notata – Liścianek sektornik

Leave a Reply