Artykuły – Tematy pozaentomologiczne

Odskocznia od tematów entomologicznych. Cykl artykułów o szeroko pojętej tematyce przyrodniczej, nie raz i nie dwa poruszający kwestie światopoglądowe, czy moralne – przez to kontrowersyjny –  i jednocześnie ujawniający mój sposób widzenia świata.
6 października 2014: START.

DNA helisa

Za wstęp i motto niechaj posłuży myśl Roberta Wrighta, która urzekła mnie lata temu – w pięknej, niemal poetyckiej formie oddaje ona istotę życia, samo jego sedno.

„Pomyśl tylko – tryliony organizmów kręcących się dokoła, każdy pod hipnotycznym działaniem jedynej prawdy, wszystkie te prawdy identyczne i wszystkie logicznie sprzeczne ze sobą: Moje dziedziczne tworzywo jest najważniejszym tworzywem na Ziemi; jego przetrwanie usprawiedliwia twoją frustrację, ból, a nawet śmierć. I ty jesteś jednym z tych organizmów, i przeżywasz swoje życie w niewoli logicznego absurdu.”
Robert Wright Moralne zwierzę


I kolejna, wyrażająca to samo innymi słowami, autorstwa osoby która ukształtowała mój światopogląd.

„Jesteśmy oto maszynami przetrwania (survival machines) — zaprogramowanymi zawczasu robotami, których zadaniem jest ochranianie samolubnych cząsteczek, zwanych genami. Prawda ta wciąż napawa mnie zdumieniem i chyba nigdy nie przestanie, choć znana mi jest od lat. Mam jedynie nadzieję, że przynajmniej część tego zdumienia zdołam przekazać innym.”
Richard Dawkins Samolubny gen
Oblicza śmierci
Hipoteza avidala
Automontaż
Nemezis o wielu twarzach
Kościół katolicki a aborcja
Domestykacja
Pośladki, penisy, piersi, łechtaczki
Nasze własne dziecko
TP-53 – Nasz prawdziwy anioł stróż
MacicaNajchętniej czytane artykuły  – stan na 01.01.2022
Kościół Katolicki a aborcja – 2 477
Pośladki, piersi, penisy, łechtaczki  – 2 444
Macica – 676
Domestykacja – 659

2 thoughts on “Artykuły – Tematy pozaentomologiczne

  1. Aż wyguglowałem autora. Artysta, muzyk. Zapewne znany wsród fanow muzyki haevymetalowej, ktorą tworzy. Ja jakoś nigdy sie do niej nie przekonałem, być może ze szkodą dla siebie

Leave a Reply