Gatunki obce – Arachnida

Gatunki, których odnalezienie w Polsce graniczy z cudem. Jeśli mimo to wiadomo Ci o znanych stanowiskach z naszego kraju – daj znać, a lista zostanie zaktualizowana.

Salticidae - Świat


Araneidae - Świat


Theraphosidae - Ptasznikowate


Pozostałe Arachnida - Świat

2 thoughts on “Gatunki obce – Arachnida

 1. Trafiłam tu przypadkiem, szukając różnych os, ponieważ na moim parapecie z roslinami, ostatnio ciągle znajduję – już martwe – na pierwszy rzut oka malutkie osy, sądząc po dwu-częściowym tułowiu z cieniutka 'talią’. Przepraszam, ża nie-fachowe okreslenia :-), ale chociaż kiedyś uczyłam się entymologii na studiach rolnictwa tropikalnego, było to w innym języku. Polskiej terminologii w ogóle nie znam. Chyba potwierdziłam, że to osy (od może 5 – 15 mm), to mi wystarczy.

  Ale przeglądając inne kategorie, nawet pająki które nie są owadami, mam pytanie. Na moim parapecie w środku miasta jak narazie żadnych ciekawych pająków nie widziałam, za to w Afryce sporo takich, których kolor był dostosowany do koloru kwiatów. Na przykład biało-różowy na frangipani, lub jaskrawo żólty na krzaku z jaskrawo-żóltymi kwiatami (chyba Tecoma) w dokładnie tym samym odcieniu. Ale nawet niedawno we Francji południowej bardzo jasno-kremowy, prawie biały, pająk na blado-różowej róży. Atakował osę i chyba wygrał, bo następnego dnia pajak dalej był a osy ani śladu.

  Zawsze mnie zastanawiało, skąd te kolory ? Podobnie – ukochane 🙂 – modliszki, które też wystepują w najciekwszych kolorach i kształtach.
  Czy to jest wielepokoleniowa selekcja adaptacyjna, czy też zawsze były jakieś jaskrawo-żółte pająki, które szukały i znalazły żółte kwiaty 🙂 ?
  A może one się jakoś szybko przemieniają w zależności od otoczenia ?
  Z Tanzanii pamiętam małego pajązcka, którego ciało wyglądało dosłownie jak okrągła kulka złota …
  Drugi, mało, że stworzył podłużną pajęczynę, to jeszcze na niej jakby 'haftował’ o wiele grubszymi nićmi :-).
  Może państwo mogą polecić jakąś książkę lub stronę internetową, która wyjaśniłaby te tęczowe kolory pająków ? Przyroda jest niesamowita 🙂 !

 2. Ubarwienie maskujące to genetycznie stymulowana adaptacja niezależna od otoczenia – lub zależna i modyfikowalna w nikłym stopniu. Pająki to nie kameleony. Natomiast jaskrawe kolory spotykane częściej u samców często są antyadaptacyjne, upośledzające i pełnią funkcję wskaźników sprawności. W obu tych wersjach ubarwienie jest cechą determinowaną genetycznie – jednak w drugim przypadku zmienność osobnicza jest większa. Choć nie zawsze ludzkie oko tę zmienność jest w stanie dostrzec.

Leave a Reply