Lista gatunków – Diptera

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

A

Abrachyglossum capitatum
Acanthiophilus helianthi – Głowienka krokosz
Acartophthalmus bicolor
Achyrolimonia decemmaculata
Achyrolimonia neonebulosa
Acidia cognata
Acinia corniculata
Aciura coryli
Acrosathe annulata
Actia lamia
Actia sp.
Actina chalybea
Adapsilia coarctata
Aedes albopictus – Komar tygrysi
Aedes cinereus/geminus – Doskwier
Aedes rossicus – Doskwier
Aedes vexans – Doskwier pastwiskowy
Agathomyia falleni
Agathomyia spp.
Alliopsis spp.
Allograpta exotica
Allograptus obliqua
Anasimyia contracta – Szuwarówka zdobna
Anasimyia distincta – Szuwarówka trójkątówka
Anasimyia interpuncta – Szuwarówka przybrzeżka
Anasimyia lineata – Szuwarówka pyszczyk
Anasimyia transfuga – Szuwarówka mokradliczka
Anastoechus nitidulus – Bujanka kędzierzawa
Andrenosoma albibarbe – Rozbójka siwobroda
Andrenosoma atrum – Rozbójka czarna
Anomoia purmunda
Anopheles spp. – Widliszki
Anthomyia liturata – Śmietka pędówka
Anthomyia monilis
Anthomyia plurinotata
Anthomyia pluvialis – Śmietka zwiastunka
Anthomyia procellaris
Anthrax anthrax
Anthrax varia
Antipalpus varipes
Aphidoletes aphidimyza – Pryszczarek mszycojad
Apiloscatopse flavicollis
Aplomya confinis
Apodacra spp.
Arctophila bombiformis
Arctophila superbiens
Argyra argyria
Asarkina porcina
Asilus crabroniformis – Łowik szerszeniak
Asteia amoena
Atherix ibis – Popstrucha ibiska
Atylotus fulvus – Bączak złocisty
Atylotus rusticus
Atypophthalmus inustus
Austalis conjuncta
Austalis copiosa

B

Baccha elongata – Wrzecień
Bellardia spp.
Beris chalybeata
Beris fuscipes
Beris vallata
Berkshiria hungarica
Betasyrphus serarius
Bibio clavipes – Leń jesienny
Bibio femoralis – Leń grubostopy
Bibio hortulanus – Leń ogrodowy
Bibio johannis – Leń grubożyły
Bibio lanigerus – Leń siwowłosy
Bibio marci – Leń marcowy
Bibio pomonae – Leń zabutwiak
Bibio varipes – Leń wąskostopy
Bicellaria spp.
Bithia spreta
Blepharipa pratensis
Blera badia – Elli kukiełkowate
Blera confusa – Elli żółtoplame
Blera fallax – Elli dwubarwne
Blera scitula – Elli żółtoczarne
Blondelia nigripes – Blondelia czarnoroga
Boletina cf.gripha
Bombylella atra – Bujanka czarna
Bombylisoma spp.
Bombylius ambustus – Bujanka kruczowłosa
Bombylius callopterus – Bujanka rdzawowłosa
Bombylis discolor – Bujanka plamoskrzydła
Bombylius erythropleurus – Bujanka ognistobrzeżna
Bombylius fimbriatus
Bombylius major – Bujanka większa
Bombylius posticus – Bujanka puszysta
Borophaga incrassata
Brachychaeta strigata
Brachyopa bicolor – Nakwiecień dębowy
Brachyopa dorsata – Nakwiecień pniowy
Brachyopa grunewaldensis – Nakwiecień kniejak
Brachyopa insensilis – Nakwiecień płaskoczułki
Brachyopa maculipennis – Nakwiecień plamoskrzydły
Brachyopa panzeri – Nakwiecień żółtawy
Brachyopa pilosa – Nakwiecień szarożółty
Brachyopa scutellaris – Nakwiecień sokowiec
Brachyopa testacea – Nakwiecień krótkopyski
Brachyopa vittata – Nakwiecień długopyski
Brachypalpoides lentus
Brachypalpus chrysites – Nielotnik reglowiec
Brachypalpus laphriformis – Nalotnik nielowiec
Brachypalpus valgus – Nalotnik pniakowiec

C

Cacoxenus indagator
Caliprobola speciosa
Callicera aenea – Pozłotka
Calliopum aeneum/simillimum
Calliphora vicina – Plujka pospolita
Calliphora vomitoria – Plujka burczało
Callomyia amoena
Callopistromyia annulipes
Calobata petronella
Campiglossa absinthii – Nasionnica byliczanka
Campichoeta obscuripennis
Catharosia pygmaea
Cephenemyia stimulator – Strzykacz sarni
Ceratitis capitata – Owocanka południówka
Ceriana conopsoides – Naprętnik nibyślepek
Ceriana vespiformis – Ceriana południca
Ceriana ornata – Ceriana żółtoznaczna
Cerodontha spp.
Ceroxys urticae
Cetema cereris
Chaetostomella cylindrica
Chalcosyrphus eunotus
Chalcosyrphus femoratus
Chalcosyrphus nemorum
Chalcosyrphus pannonicus
Chalcosyrphus piger
Chalcosyrphus valgus
Chamaepsila morio – Połyśnica czarnonoga
Chamaepsila nigra – Połyśnica czarna
Chamaepsila rosae
Chamaesyrphus scaevoides
Chaoborus spp. – Wodzienie
Cheilosia aerea – Wyrówka dziewannówka
Cheilosia albipila – Wyrówka miodowa
Cheilosia albitarsis – Wyrówka jasnostopa
Cheilosia barbata
Cheilosia canicularis – Wyrówka lepiężnikowa
Cheilosia carbonaria – Wyrówka cyranówka
Cheilosia chloris
Cheilosia chrysocoma – Wyrówka złocista
Cheilosia derasa
Cheilosia fasciata – Wyrówka niedźwiedziówka
Cheilosia flavipes – Wyrówka żółtonóżka
Cheilosia grossa – Wyrówka wielka
Cheilosia himantopa – Wyrówka górska
Cheilosia illustrata – Wyrówka włochata
Cheilosia impressa – Wyrówka łopianówka
Cheilosia latifrons – Wyrówka brodawnikówka
Cheilosia pagana – Wyrówka baldaszkówka
Cheilosia proxima – Wyrówka ostrożenka
Cheilosia pubera – Wyrówka kukliczka
Cheilosia scanica/ Cheilosia morio
Cheilosia scutellata – Wyrówka grzybiarka
Cheilosia semifasciata – Wyrówka długobroda
Cheilosia soror – Wyrówka truflówka
Cheilosia urbana – Wyrówka jastrzębcowa
Cheilosia variabilis – Wyrówka lśniąca
Cheilosia vernalis – Wyrówka krwawnikówka
Cheilosia vicina – Wyrówka ciemna
Cheilosia vulpina – Wyrówka kędzierzawa
Cheilotrichia imbuta
Chironomus plumosus – Ochotka piórkowa
Chloromyia formosa – Zielenucha kształtna
Chloromyia speciosa – Zielenucha połyskliwa
Chlorops pumilionis – Niezmiarka paskowana
Choerades femorata
Choerades fimbriata
Choerades fuliginosa – Wierzchołówka długoroga
Choerades gilva – Wierzchołówka ognista
Choerades ignea – Wierzchołówka wspaniała
Choerades marginata – Wierzchołówka obrzeżona
Chrysogaster coemiteriorum
Chrysogaster solstitialis
Chrysopilus asiliformis
Chrysopilus cristatus
Chrysopilus flaveolus – Kobyliczka złotowłosa
Chrysopilus laetus
Chrysopilus maerens
Chrysopilus nubecula – Kobyliczka plamoskrzydła
Chrysopilus splendidus
Chrysops caecutiens – Ślepak pospolity
Chrysops relictus – Ślepak czarno-żółty
Chrysops viduatus – Ślepak
Chrysotimus molliculus
Chrysotoxum arcuatum – prężec gruby
Chrysotoxum bicinctum – Prężec dwupaskowy
Chrysotoxum cautum – Prężec
Chrysotoxum fasciolatum – Prężec paskowany
Chrysotoxum festivum – Prężec jasnonogi
Chrysotoxum elegans – Prężec paradny
Chrysotoxum intermedium – Prężec łysy
Chrysotoxum lineare
Chrysotoxum octomaculatum – Prężec połatany
Chrysotoxum vernale – Prężec wiosenny
Chrysotoxum verrali – Prężec mdły
Chrysotus spp.
Chyliza annulipes
Chyliza leptogaster
Chyliza vittata
Chymomyza amoena
Chymomyza caudatula
Chymomyza fuscimana
Cinochira atra – Nirączka zwińcówka
Cistogaster globosa
Clairvillia biguttata
Clinocera stagnalis
Cliorismia ardea
Clitellaria ephippium – Siodłówka czerwonogrzbieta
Clogmia albipunctata
Clusiodes albimanus
Clusiodes caledonicus
Clusiodes ruficollis
Clytiomya continua
Coenomyia ferruginea- Skołuba
Coenosia albicornis
Coenosia atra
Coenosia testacea
Coenosia tigrina
Colobaea bifasciella
Conophorus virescens – Murówka zieleniejąca
Conops ceriaeformis – Wyślepek trzmielowiec
Conops flavifrons – Wyślepek żółtogłowy
Conops flavipes – Wyślepek żółtonogi
Conops scutellatus – Wyślepek łąkowy
Conops vesicularis – Wyślepek wiosenny
Conops quadrifasciatus – Wyślepek czwórpasy
Contarinia coryli
Copestylum avidum – Kaktusówka kwiatomirka
Copestylum fornax – Kaktusówka długodzioba
Copestylum isabellina – Kaktusówka kleksówka
Copestylum limbipenne – Katusówka wytworna
Copestylum mexicanum – Kaktusówka meksykańska
Copestylum sexmaculatum – Kaktusówka sześcioplama
Copestylum tympanitis – Kaktusówka równopaska
Copestylum vesicularium – Kaktusówka szmaragdowa
Coproica ferruginata
Cordilura albipes – Okrutnica blada
Cordilura pubera – Okrutnica asasynka
Coremacera marginata
Criorhina asilica – Nieczuja długodzioba
Criorhina berberina – Nieczuja głowgówka
Criorhina floccosa – Nieczuja słońcówka
Criorhina pachymera – Nieczuja dębomirka
Criorhina ranunculi – Nieczuja wczesna
Ctenophora elegans – Krzewioróżka wzorzysta
Ctenophora festiva – Krzewioróżka
Ctenophora flaveolata – Krzewioróżka
Ctenophora pectinicornis – Krzewioróżka
Ctenophora ornata – Krzewioróżka żółtoczarna
Culex pipiens – Komar brzęczący i gatunki bliźniacze
Culiseta annulata
Cylindromyia auriceps – Walcownica
Cylindromyia bicolor – Walcownica dwubarwna
Cylindromyia brassicaria – Walcownica jagodnica
Cylindromyia interrupta – Walcownica jeżatka
Cylindromyia pilipes – Walcownica włochatka
Cylindromyia pusilla – Walcownica nieszczetka
Cynomya mortuorum – Trupnica padlinówka
Cyrtopogon flavimanus
Cyrtopogon lateralis
Cyzenis albicans
Cyzenis jucunda

D

Dalmannia aculeata
Dasypogon diadema – Niżbik
Dasysyrphus albostriatus
Dasysyrphus friuliensis
Dasysyrphus hilaris
Dasysyrphus neovenustus
Dasysyrphus pauxillus
Dasysyrphus tricinctus
Dasysyrphus venustus
Delia albula – Śmietka wydmianka
Delia coarctata – Śmietka ozimówka
Delia platura – Śmietka glebówka
Demoticus plebejus
Dexia rustica
Dexiosoma caninum
Dialineura anilis
Diaphorus nigricans
Dichaeta caudata
Dicranomyia chorea
Dicranomyia modesta
Dicranomyia ornata
Dicranomyia tristis
Dicranophragma nemorale
Dicranota bimaculata
Dictenidia bimaculata
Didea alneti
Didea fasciata
Didea intermedia
Didysmachus picipes
Dilophus febrilis
Dinera carinifrons
Dinera ferina
Dinera grisescens
Dioctria atricapilla – Pędźka
Dioctria cothurnata
Dioctria humeralis
Dioctria hyalipennis – Pędźka
Dioctria lateralis – Pędźka żółtonoga
Dioctria linearis
Dioctria longicornis – Pędźka długoroga
Dioctria oelandica – Pędźka olandzka
Dioctria rufipes – Pędźka rudonoga
Diogma glabrata
Dioprosopa clavata – Fryga wiotka
Dioxyna bidentis
Diplotoxa messoria
Discomyza incurva
Dithryca guttularis – Carnica krwawnicówka
Dolichopus spp. – Błysklenie
Dolichopus claviger – Błyskleń łęgowiec
Dolichopus ungulatus – Błyskleń naliściak
Doros profuges
Drosophila hydei
Drosophila immigrans – Wywilżna kompostówka
Drosophila melanogaster – Wywilżna karłowata
Drosophila obscura
Drosophila simulans – Wywilżna owocowa
Drosophila suzukii – Wywilżna plamoskrzydła
Drosophila transversa – Wywilżna kwartetówka
Dryomyza flaveola
Dufouria chalybeata – Rozbójka tarczykowa
Dynatosoma fuscicorne
Dysmachus fuscipennis – Wichrzyk brunatny
Dysmachus trigonus – Wichrzyk trójkątnoplamy

E

Earomyia lonchaeoides
Echthistus rufinervis
Ectophasia crassipennis – Paśnica tarczówkowa
Ectophasia oblonga – Paśnica
Egle spp.
Elgiva cucularia
Elgiva solicita
Eliozeta helluo
Eliozeta pellucens
Elomya lateralis – Paśnica czarna
Emmesomyia grisea/Emmesomyia socia
Empis borealis
Empis chioptera
Empis digramma
Empis livida – Wójek żółtaczek
Empis lutea
Empis opaca
Empis pennipes
Empis stercorea
Empis tesselata – Wójek okazały
Empis trigramma
Ensina sonchi
Epicampocera succincta
Epiphragma ocellare
Epistrophe eligans
Epistrophe flava – Mszycznica żółtawa
Epistrophe grossulariae – Mszycznica okazała
Epistrophe melanostoma – Mszycznica żarłoczna
Epistrophe nitidicollis – Mszycznica żółtoroga
Epistrophella euchroma
Episyrphus balteatus – Bzyg prążkowany
Erax barbatus
Erioptera spp.
Eriothrix rufomaculata
Eriozona syrphoides
Eristalinus aeneus – Wiośnik zdobnooki
Eristalinus flavus – Wiośnik bursztynowy
Eristalinus megacephalus – Wiośnik wielkogłowy
Eristalinus punctulatus – Wiośnik australijski
Eristalinus sepulchralis – Wiośnik bajornik
Eristalinus taeniops – Wiośnik smugooki
Eristalinus tarsalis – Wiośnik paskowany
Eristalis abusiva – Gnojka zalewowa
Eristalis alpina – Gnojka górska
Eristalis anthophorina – Gnojka północna
Eristalis arbustorum – Gnojak bajorowa
Eristalis cerealis – Gnojka szara
Eristalis cryptarum – Gnojka szykowna
Eristalis horticola – Gnojka podobna
Eristalis intricaria – Gnojka trzmielowata
Eristalis jugorum – Gnojka słońcowłosa
Eristalis nemorum – Gnojka trójątówka
Eristalis obscura – Gnojka zygzakówka
Eristalis oestracea – Gnojka dziuplówka
Eristalis pertinax – Gnojka postawna
Eristalis picea – Gnojka zwiastunka
Eristalis rupium – Gnojka wytworna
Eristalis similis – Gnojka znamieniówka
Eristalis tenax – Gnojka wytrwała
Ernestia puparum – Worecznica
Ernestia rudis – Worecznica łuskowata
Erythrocera nigripes
Estheria bohemani
Estheria petiolata – Esteria guniakówka
Eudasyphora cyanicolor
Eudorylas spp.
Euleia heraclei – Liściolubka selerowa
Eumerus flavitarsis – Udnica
Eumerus ornatus – Udnica zdobna
Eumerus ovatus
Eumerus strigatus – Udnica cebulówka
Eumerus tricolor – Udnica barwna
Eupeodes corollae – Bzyg nadobny
Eupeodes latifasciatus – bzyg przepasany
Eupeodes luniger – Bzyg lustrzyk
Eupeodes nitens – Bzyg zmiennopasek
Euphranta toxoneura – Loletka galasówka
Eurina calva
Eurithia anthophila
Eurychaeta palpalis/muscaria
Eustalomyia festiva
Eustalomyia hilaris
Eustalomyia vittipes – Wrednica żółtonoga
Euthycera chaerophylli
Euthycera fumigata
Eutolmus rufibarbis
Eutonia barbipes
Exhyalanthrax afer
Exoprosopa capucina
Exorista larvalum – Gąsienicówka niedźwiedziówkowata
Exorista rustica

F

Fagisyrphus cinctus (Meligramma cincta)
Fannia canicularis – Zgniłówka pokojowa
Fannia posticata
Ferdinandea cuprea
Ferdinandea ruficornis
Forcipomyia bipunctata
Frontina laeta
Fucellia spp.

G

Gastrolepta anthracina
Geomyza balachowskyi/hackmani
Geomyza martineki
Geomyza tripunctata
Geron spp.
Gonia ornata – Czupura srebrnica
Gonia picea – Czupura łajdaczka
Gonia vacua – Czupura strachliwa
Graphomya maculata
Gymnocheta viridis
Gymnomus caesius
Gymnosoma spp.

H

Haematobosca stimulans
Haematopota pluvialis – Jusznica deszczowa
Hammerschmidtia ferruginea
Harmandiola (Harmandia) spp.
Hartigiola annulipes – Hartigiolówka bukowa
Heleomyza captiosa
Helina evecta
Helina impuncta
Helina reversio
Helius pallirostris
Helophilus affinis
Helophilus eristaloidea – Gniłun ogrodowy
Helophilus hybridus – Gniłun kwieciak
Helophilus lapponicus – Gniłun tajgowy
Helophilus obscurus – Gniłun okręglik
Helophilus pendulus – Gniłun naliściak
Helophilus trivittatus – Gniłun okazały
Hemipenthes maurus – Żałobnica białopasa
Hemipenthes morio – Drogosz żałobny
Hemyda obscuripennis
Hemyda vittata
Hendelia beckeri
Heptatoma pellucens – Ciemięga
Hercostomus spp.
Herina nigrina
Heringina guttata
Hermetia illucens
Hexatoma chirothecata
Hilara gallica
Hippobosca equina – Narzępik koński
Holopogon spp.
Homoneura notata
Huebneria affinis
Hybomitra bimaculata – Bąk plamisty
Hybomitra lundbecki
Hybomitra micans
Hybomitra solstitialis
Hybos sp.
Hydromyza livens
Hydrophoria lancifer
Hydrophoria spp.
Hydrophorus bipunctatus
Hydrotaea dentipes
Hydrotaea ignava
Hypocritanus fascipennis – Niśmiglik kleksoskrzydły
Hypoderma bovis – Giez bydlęcy
Hypoderma diana – Bydleń jeleni

I

Ilisia maculata

K

Kirbya moerens

L

Laphria aurea – Wierzchołówka złotogłowa
Laphria ephippium – Wierzchołówka borealna
Laphria flava – Wierzchołówka żółtowłosa
Laphria gibbosa – Wierzchołówka włochata
Laphria rufa – Wierzchołówka asasynka
Lapposyrphus lapponicus
Lasiopogon cinctus
Lasioptera rubi – Pryszczarek malinowiec
Lauxania cylindricornis – Kalnica długoczułka
Lejogaster metallina
Lejops vittatus
Lejota ruficornis
Leopoldius brevirostris
Leopoldius calceatus – Wigornik hebanowy
Leopoldius coronatus/Leopoldius valvatus
Leopoldius signatus – Wigornik ornamentowy
Leptarthrus brevirostris – Krępiec owłosiony
Leptogaster cylindrica
Leptogaster subtilis – Okrutniczka chwytliwa
Leptomorphus walkeri
Leskia aurea – Leskia złocista
Leucophenga maculata
Leucophora spp.
Leucopis spp.
Leucozona glaucia – Bzyg niebieskawy
Leucozona laternaria
Leucozona lucorum – Przepaśnica górska
Ligeria angusticornis
Limnia unguicornis/paludicola
Limnophila pictipennis
Limnophila schranki
Limnophora maculosa
Limnophora riparia
Limnophora tigrina
Limnophora triangula
Limonia flavipes
Limonia hercegovinae
Limonia macrostigma
Limonia nigropunctata
Limonia nubeculosa
Limonia phragmitidis
Lindneromyia dorsalis
Linnaemya spp.
Lipara spp. – Tłuścioszki
Lipoptena cervi – Strzyżak sarni
Lipoptena fortisetosa – Strzyżak
Liriomyza spp. – Miniarki
Lispe nana
Lispe superciliosa
Lispe tentaculata
Loewia phaeoptera
Lomatia lateralis
Lonchoptera bifurcata – Dzidnica
Lophosia fasciata
Loxocera albiseta
Loxocera aristata
Loxocera hoffmannseggi
Loxocera sylvatica
Lucilia bufonivora – Padlinówka ropuszanka
Lucilia caesar – Padlinówka cesarska
Lucilia richardsi
Lucilia sericata – Padlinówka skórnica
Lypha dubia – Rozjeżyca zwojkówka

M

Machimus arthriticus – Łowiec kolconogi
Machimus chrysitis – Łowiec zachodni
Machimus cyanopus – Łowiec brodaty
Machimus rusticus – Łowiec włochaty
Macquartia grisea
Macrocera phalerata
Macropelopia nebulosa – Ochotnica jeziorowa
Madiza glabra
Mallota cimbiciformis – Nitrzmiela dolotka
Mallota fuciformis – Nitrzmiela wiosenna
Mallota megilliformis – Nitrzmiela złotopleca
Mallota tricolor – Nitrzmiela trójbarwna

M

Medetera spp.
Megamerina dolium
Megaselia spp.
Megasyrphus erraticus
Meigenia spp. – Porazice
Meiosimyza decempunctata
Meiosimyza platycephala
Melangyna barbifrons
Melangyna labiatarum
Melangyna lasiophthalma
Melangyna lucifera
Melangyna pavlovskyi
Melangyna quadrimaculata
Melanogaster curvistylus
Melanogaster nuda
Melanomyia nana
Melanophora roralis
Melanostoma mellinum – Czernich
Melanostoma scalare – Czernich
Melieria crassipennis
Meligramma cingulata
Meligramma guttata
Meligramma triangulifera
Melinda viridicyanea
Meliscaeva auricollis – Bzygówka mszycznica
Meliscaeva cinctella – Bzygówka wiosenna
Merodon constans – Pobzyga paśnica
Merodon equestris – Pobzyga cebularz
Merodon moenium – Pobzyga ogrodowa
Merodon ruficornis – Pobzyga złotowłosa
Merodon rufus – Pobzyga rudawa
Meromacrus acutus – Dandys karoliński
Meromyza pratorum
Meromyza spp. – Łączniczki
Mesembrina meridiana – Odchodnica pastwiskowa
Mesembrina mystacea – Odchodnica leśna
Mesembrius peregrinus
Metalimnobia bifasciata
Metalimnobia quadrimaculata
Metalimnobia quadrinotata
Metopia spp.
Metriocnemus spp.
Microchrysa polita
Microdon analis – Nipszczoła
Microdon devius – Nipszczoła
Microdon miki
Microdon mutabilis – Nipszczoła
Microdon myrmicae
Micropeza corrigiolata
Microphor holosericeus
Microsoma exiguum
Mikiola fagi – Garnusznica bukowa
Milesia crabroniformis – Milezja urodziwa
Milesia virginiensis – Milezja plamista
Miltogramma germari
Miltogramma punctata
Miltogramma spp.
Minettia fasciata
Minettia inusta
Minettia loewi
Minettia longipennis
Minettia lupulina
Mintho rufiventris
Molophilus spp.
Molobratia teutonus
Morinia doronici
Musca autumnalis – Mucha oborowa
Musca domestica – Mucha domowa
Muscina levida
Muscina prolapsa
Muscina stabulans – Mucha stajenna
Myathropa florea – Kwiatówka zmierzchnicowata
Mycodrosophila poecilogastra
Mycophaga testacea – Grzybomirka dwubarwka
Mydea corni
Mydaea humeralis/Mydaea setifemur
Myennis octopunctata
Myolepta dubia
Myolepta obscura – Kukiełka puszczańska
Myolpeta vara – Kukiełka dąbrówka
Myoleja lucida
Myopa buccata – Podścianka grubogłowa
Myopa dorsalis
Myopa fasciata – Podścianka srebrzysta
Myopa pellucida
Myopa tesselatipennis – Podścianka
Myopa testacea – Podścianka
Myopa variegata – Podścianka tarczkoplama
Myopites inulaedyssentericae

N

Nanna fasciata – Kłośnica wiechlinówka
Nemopoda nitidula
Nemorilla floralis – Wniklica gąsienicówka
Nemoraea pellucida – Nemora zbójnica
Nemotelus brevirostris
Nemotelus nigrinus
Nemotelus notatus
Nemotelus pantherinus – Bałamutek bielinek
Nemotelus uliginosus
Neoascia meticulosa
Neoascia obliqua
Neoascia podagrica
Neoascia tenur
Neocnemodon brevidens
Neocnemodon pubescens
Neoempheria striata
Neoitamus cyanurus
Neoitamus socius – Łowczak
Neolimonia dumetorum
Neomochtherus geniculatus
Neomochtherus pallipes
Neopachygaster meromelas
Neottiophilum praeustum
Nephrotoma analis
Nephrotoma appendiculata – Nerkosz trawny
Nephrotoma crocata – Nerkosz jesienny
Nephrotoma flavescens
Nephrotoma lunulicornis
Nephrotoma pratensis – Nerkosz tygrysi
Nephrotoma scalaris
Nephrotoma scurra – Nerkosz żółty
Nephrotoma quadrifaria – Nerkosz smugoskrzydły
Nephrotoma quadristriata
Neria cibaria
Neurigona pallida – Szczudlarz żółty
Neurigona quadrifasciata
Neuroctena anilis
Nigrotipula nigra
Noeeta pupillata
Norellisoma nervosa – Ciemiężyca szara
Norellisoma spinimanum
Norellisoma striolatum – Ciemiężyca żółtonoga
Notiphila riparia
Nowickia atripalpis
Nowickia ferox
Nyctia halterata

O

Obolodiplosis robiniae – Pryszczarek robiniowy
Ochlerotatus cantans – Doskwier leśny
Ochlerotatus caspius – Doskwier
Ochlerotatus communis – Doskwier
Ochthera mantis – Łapaczka modliszka
Ocyptamus antiphates – Śmiglik adonis
Ocyptamus dimidiatus – Śmiglik mszycożer
Ocyptamus fuscipennis – Śmiglik mglistoskrzydły
Ocyptamus gastrostactus – Śmiglik nakrapiany
Odinia boletina
Odontomyia angulata
Odontomyia argentata
Odontomyia hydroleon
Odontomyia ornata
Odontomyia tigrina
Oestrus ovis – Giez owczy
Onesia spp.
Ogcodes pallipes
Oplodontha viridula – Zbrojka zielona
Opomyza florum
Opomyza germinationis – Niżnica łąkowa
Opomyza petrei
Orellia falcata
Ornidia obesa – Błystka swojska
Ornithomyia avicularia – Ptasznica przydymiona
Orthonevra brevicornis – Złocisz krótkorogi
Orthonevra geniculata – Złocisz nakwiatek
Orthonevra intermedia – Złocisz lśniący
Orthonevra nitida – Złocisz czarowny
Orthonevra nobilis – Złocisz powabny
Orthoprosopa grisea
Oswaldia reducta
Oswaldia spectabilis
Otites centralis
Otites guttata
Otites ruficeps
Oxycera leonina – Przyrówka
Oxycera meigenii – Przyrówka osowata
Oxycera muscaria – Przyrówka żółtozdobna
Oxycera nigricornis – Przyrówka zdobnica
Oxycera rara – Przyrówka strojna
Oxycera trilineata – Przyrówka trójpasa
Oxyna flavipennis
Oxyna parietina

P

Pachycerina pulchra
Pachygaster atra
Pales pavida
Palloptera trimaculata
Palloptera umbellatarum
Palloptera ustulata
Palpada albifrons – Pluszówka białobrzuszka
Palpada agrorum – Pluszówka ogrodowa
Palpada furcata – Pluszówka paskówka
Palpada vinetorum – Pluszówka oranżówka
Pamponerus germanicus
Pandivirilia eximia
Paragus albifrons – Zgiętwa
Paragus bicolor – Zgiętwa dwubarwna
Paragus finitimus – Zgiętwa murawowa
Paragus haemorrhous – Zgiętwa
Paragus pecchiolii – Zgiętwa
Paragus quadrifasciatus – Zgiętwa
Paragus tibialis – Zgiętwa zmiennobarwna
Parapiophila vulgaris – Sernica zwyczajna
Paraplatypeza atra – Urodka czarna
Pararctophila oberthuri – Oziębica cytrynowa
Parasyrphus annulatus – Mszycznik iglaczek
Parasyrphus macularis – Mszycznik żółtoplamiak
Parasyrphus nigritarsis – Mszycznik stonkowiec
Parasyrphus punctulatus – Mszycznik falbanik
Parasyrphus vittiger – Mszycznik borowy
Parhelophilus consimilis
Parhelophilus frutetorum
Parhelophilus versicolor
Parydra aquila
Paykullia maculata – Umarnica prosionka
Pedicia littoralis
Pedicia rivosa – Olbrzymka łąkowa
Pedicia straminea
Pegomya bicolor
Pegomya spp.
Pelecocera tricincta – Gruborożka
Peleteria rubescens – Peleta płowa
Peleteria ruficornis – Peleta mandrylówka
Pelidnoptera leptiformis
Pelidnoptera nigripennis
Penthetria funebris – Przywłoka szkaradnica
Peplomyza discoidea
Peplomyza litura
Peribaea tibialis
Phalacrotophora berolinensis
Phalacrotophora fasciata
Phania funesta
Phaonia angelicae
Phaonia apicalis
Phaonia errans
Phaonia fuscata
Phaonia pallida
Phaonia rufiventris
Phaonia subventa
Phaonia tuguriorum
Phaonia valida
Pharyngomyia picta
Phasia aurigera
Phasia aurulans
Phasia barbifrons
Phasia hemiptera
Phasia obesa
Phasia pusilla
Phasia subcoleoptrata
Pherbellia albocostata
Pherbellia annulipes
Pherbellia cinerella 
Philonicus albiceps
Philophylla caesio
Phorocera obscura
Phrosia albilabris – Okrutnica zabójka
Phthiria canescens – Niszczka
Phyllomya volvulus – Żarlica podbielikówka
Physiphora alceae
Physocephala rufipes – Dętka rudonoga
Physocephala vittata
Phyto melanocephala
Phytomia zonata
Phytomyptera spp.
Phytomyza gymnostoma
Piezura pardalina
Pipiza accola – Nieżłop
Pipiza austriaca – Nieżłop
Pipiza festiva – Nieżłop
Pipiza lugubris – Nieżłop
Pipiza noctiluca – Nieżłop
Pipiza quadrimaculata – Nieżłop nakwietny
Pipizella cf. viduata – Nieżłopek
Platycheirus albimanus – Płaskoręcz bladopasek
Platycheirus ambiguus – Płaskoręcz śliwowiec
Platycheirus angustatus – Płaskoręcz wątły
Platycheirus discimanus – Płaskoręcz szaroplamy
Platycheirus europaeus – Płaskoręcz halawiak
Platycheirus fulviventris -Płaskoręcz żółtobrzuchy
Platycheirus granditarsus – Pyrofena zdobnostopa
Platycheirus melanopsis – Płaskoręcz błyszczący
Platycheirus peltatus – Płskoręcz okazały
Platycheirus rosarum – Pyrofena szuwarowa
Platycheirus scutatus – Płaskoręcz grubostopy
Platymya fimbriata
Platypalpus spp.
Platyparea carpathica
Platypeza fasciata – Urodka opieńkowa
Platystoma lugubre
Platystoma seminationis
Plioreocepta poeciloptera – Trzep szparagówka
Pneumia nubila
Pocota personata
Poecilobothrus nobilitatus
Pogonosoma maroccanum
Pollenia spp.
Polybiomyia schnablei – Osówka koralowa
Polydontomyia curvipes
Polyporivora picta
Portevinia maculata
Prosena siberita – Szarnica łąkowa
Protocalliphora azurea
Protoclythia modesta
Protoclythia rufa
Protophormia terraenovae
Psectrotanypus varius
Pseudolimnophila lucorum
Pseudolyciella spp.
Psila fimetaria
Psilota anthracina
Psilota atra
Psilota innupta
Psychoda alternata
Ptychoptera albimana – Wachlarzyn przybrzeżny
Ptychoptera contaminata
Ptychoptera minuta – Wachlarzyn
Pyrellia rapax

R

Rainieria calceata
Rainieria latifrons
Ramonda spp.
Redtenbacheria insignis
Rhabdophaga rosaria – Wierzbinowiec rozetek
Rhagio annulatus
Rhagio conspicuus – Kobyliczka wielka
Rhagio lineola
Rhagio maculatus
Rhagio notatus
Rhagio scolopaceus – Kobyliczka pniowa
Rhagio tringarius
Rhagio vitripennis – Kobyliczka szarożółta
Rhagoletis alternata – Nasionnica różówka
Rhagoletis cerasi – Nasionnica trześniówka
Rhagoletis cingulata
Rhagoletis completa – Nasionnica orzechówka
Rhagoletis meigenii – Nasionnica mahoniówka
Rhamphomyia crassirostris
Rhamphomyia marginata – Grabierka obrzeżona
Rhamphomyia nigripennis – Grabierka ciemnoskrzydła
Rhamphomyia sulcata s.l.
Rhaphium spp.
Rhingia borealis – Toryjka
Rhingia campestris – Toryjka łąkowa
Rhingia rostrata – Toryjka leśna
Rhinomorinia sarcophagida
Rhinophora lepida
Rhipidia maculata
Rhipidia uniseriata
Rhypholophus haemorrhoidalis
Riponnensia splendens – Skrzytka moczarowa
Rivellia syngenesiae
Rondania fasciata – Rondania barwna
Rutilia quadripunctata

S

Sapromyza apicalis
Sapromyza opaca
Sarcophaga spp. – Ścierwice
Sargus bipunctatus
Sargus cuprarius
Sargus flavipes – Świetnica żółtonoga
Sargus iridatus
Scaeva dignota
Scaeva pyrastri – Bzyg brzęk
Scaeva selenitica
Scaptomyza graminum
Scatophaga furcata – Cuchna leśna
Scathophaga inquinata – Cuchna drapieżna
Scathophaga stercoraria – Cuchna nawozowa
Scatopse notata
Scenopinus fenestralis – Zwiesek okienny
Schistostoma truncatum
Sciapus platypterus
Sciara analis – Ziemiórka
Sciara hemerobioides – Ziemiórka
Seioptera vibrans
Selachops flavocinctus
Senaspis dibapha
Senaspis elliottii
Senometopia spp.
Senotainia albifrons
Senotainia conica
Sepedon sphegea
Sepedon spinipes
Sepsis fulgens
Sepsis punctum
Sericomyia bifasciata – Szałaśnica dwupaskowa
Sericomyia lappona – Cisznica dorodna
Sericomyia lata – Szałaśnica plamista
Sericomyia militaris – Szałaśnica galantka
Sericomyia silentis – Szałaśnica jedwabista
Schroederella iners
Sicus ferrugineus – Ślipień trzmielowiec
Silba fumosa
Silvius alpinus
Simulium spp. – Meszki
Siphona geniculata – Wyżerka łąkowa
Siphona spp. – Wyżerki
Solieria pacifica
Solva marginata
Somula decora
Spazigaster ambulans
Sphaerocera curvipes
Sphaeromias pictus
Sphaerophoria rueppellii
Sphaerophoria scripta – Kuliboda
Sphaerophoria taeniata
Sphecomyia vespiformis – Tajgówka dzioborożna
Sphecomyia vittata – Tajgówka żółtoznaczna
Sphegina montana
Sphegina sibirica
Sphenella marginata – Starka plamobrzeżka
Sphiximorpha subsessilis
Spilogona denigrata
Spilomyia diophthalma – Mierzwica osowata
Spilomyia fusca – Mierzwica gorgonka
Spilomyia longicornis – Mierzwica jankeska
Spilomyia manicata – Mierzwica czarnostopa
Spilomyia saltuum – Mierzwica dąbrówka
Spilomyia sayi – Mierzwica kanadyjska
Stegana coleoptrata
Stegana furta
Stemonocera cornuta
Stenopogon milvus
Stenopogon spp.
Stevenia spp.
Stilpnogaster aemula – Sprytka pobłyszczka
Stomorhina lunata
Stomoxys calcitrans – Bolimuszka kleparka
Stratiomys chamaeleon – Zmrużek kameleon
Stratiomys longicornis
Stratiomys singularior
Stratiomys potamida
Strobilomyia melania/Strobilomyia infrequens
Sturmia bella – Gładnica rusałkówka
Subclytia rotundiventris
Suillia affinis
Suillia bicolor
Suillia spp.
Suillia ustulata
Suillia variegata
Sylvicola cinctus – Pozmrok plamkowany
Sylvicola fenestralis – Pozmrok okienny
Sylvicola punctatus – Pozmrok naliściak
Symphoromyia crassicornis
Symplecta hybrida
Syneches muscarius
Syritta flaviventris – Piszczeń barwnonogi
Syritta pipiens – Piszczeń tłustonogi
Syrphus ribesii – Bzyg pospolity
Syrphus torvus – Mszycznik
Syrphus vitripennis – Mszycznik
Systoechus ctenopterus
Systropus arizonicus

T

Tabanus bovinus – Bąk bydlęcy
Tabanus bromius
Tabanus maculicornis
Tabanus sudeticus – Bąk brązowy
Tachina fera – Rączyca rdzawa
Tachina grossa – Rączyca wielka
Tachina lurida
Tachina magnicornis
Tachina ursina
Tachydromia sp.
Tachypeza nubila
Tanypeza longimana
Tanyptera atrata – Pióroróg
Tanyptera nigricornis – Pióroróg
Telmatogeton japonicus – Wybrzeżka japońska
Telostylinus angusticollis
Temnosira saltuum
Temnostoma angustistriatum – Morsznica
Temnostoma apiforme – Morsznica
Temnostoma bombylans – Morsznica
Temnostoma meridionale – Morsznica
Temnostoma vespiforme – Morsznica osowata
Tephritis bardanae
Tephritis conura
Tephritis formosa
Tephritis hyoscyami – Nasionnica witrażówka
Tephritis ruralis
Tephrochlamys flavipes
Tephrochlamys rufiventris
Tephrochlamys tarsalis
Terellia colon
Terellia ruficauda – Terelka ostrożeniówka
Terellia tussilaginis – Terelka
Tetanocera arrogans
Tetanocera elata / Tetanocera phyllophora
Tetanops myopinus
Teuchocnemis bacuntius
Thaumatomyia notata
Thecophora atra
Thecophora pusilla
Thelaira nigripes
Thelaira solivaga
Themira sp.
Thereva aurata
Thereva fulva – Dziewierka żółta
Thereva handlirschi – Dziewierka pręgówka
Thereva nobilitata – Dziewierka łąkowa
Thereva plebeja – Dziewierka
Therioplectes gigas
Thricops diaphanus
Thricops cf. nigrifrons
Thricops semicinereus
Thricops simplex
Thyridanthrax fenestratus
Tipula fascipennis
Tipula fulvipennis
Tipula helvola – Koziułka leśna
Tipula hortorum – Koziułka leśniarka
Tipula lateralis – Koziułka wodniarka
Tipula livida
Tipula luna
Tipula lunata
Tipula luteipennis
Tipula maxima – Koziułka wielka
Tipula oleracea – Koziułka warzywna
Tipula paludosa – Komarnica błotniarka
Tipula peliostigma
Tipula scripta
Tipula selene
Tipula spp. – Koziułki
Tipula varipennis
Tipula vernalis – Koziułka moczarowa
Tipula vittata – Koziułka witrażówka
Tolmerus atricapillus – Rojber czarniawy
Tolmerus cingulatus – Rojber opasek
Tolmerus pyragra – Rojber podpalany
Toxomerus arcifer
Toxomerus boscii
Toxomerus floralis
Toxomerus geminatus
Toxomerus marginatus
Toxomerus politus
Triarthria setipennis – Skornica szara
Trichieurina pubescens
Trichocera hiemalis – Zimień chłodolub
Trichomyia urbica
Trichopoda pennipes – Nemezja Merkurego
Trichopoda plumipes – Nemezja dolotka
Trichopsomyia flavitarsis
Tricogena rubricosa
Tricyphona immaculata
Triphleba spp.
Trixoscelis obscurella
Trixoscelis marginella
Tropidia scita
Trupanea stellata – Nasionnica kleksówka
Trypeta zoe
Trypetoptera punctulata

U

Ulidia nigripennis
Urophora cardui – Wyroślówka ostowa
Urophora jaceana
Urophora quadrifasciata – Wyroślówka chabrówka
Urophora solstitialis – Wyroślówka wełnista
Usia aenea

V

Villa hottentotta – Słońcówka sówkówka
Villa ixion – Słońcówka srebrnica
Volucella bivitta – Trzmielówka przepasana
Volucella bombylans – Trzmielówka łąkowa
Volucella elegans – Trzmielówka iberyjska
Volucella inanis – Trzmielówka
Volucella inflata
Volucella jeddona – Trzmielówka wschodnia
Volucella pellucens – Trzmielówka leśna
Volucella tabanoides – Trzmielówka azjatycka
Volucella zonaria – Trzmielówka
Voria ruralis – Szczotlicha błyszczkówka

W

Winthemia quadripustulata – Wintemia kapturniczanka

X

Xanthadrus comtus
Xanthochlorus tenellus
Xanthogramma citrofasciatum – Żółtynka żółtoplamka
Xanthogramma dives
Xanthogramma laetum – Żółtynka
Xanthogramma pedisequum – Żółtynka ozdobna
Xylomyia maculata
Xylophagus ater – Dziupleń
Xylophagus cinctus – Dziupleń
Xylota abiens
Xylota caeruleiventris
Xylota florum – Imik skryty
Xylota ignava – Imik dorodny
Xylota jakutorum – Imik skąpoplamy
Xylota meigeniana – Imik osikowy
Xylota segnis – Imik zwyczajny
Xylota sylvarum – Imik leśny
Xylota tarda – Imik mniejszy
Xylota xanthocnema – Imik górski
Xyphosia miliaria

Z

Zodion cinereum
Zodion notatum
Zophomyia temula

Leave a Reply