Syrphidae – Bzygowate
Oczy nagie, u obu płci rozdzielone czołem; u samca wąskim, u samicy szerokim. Scutum pokryte gęstymi, białymi i czarnymi włoskami układającymi się w pasiasty deseń. Scutellum jasno owłosione. Odwłok stosunkowo smukły, czarny, z jasnymi włoskami na bokach; ostatni tergit pokryty pomarańczowymi włoskami. Skrzydła przezroczyste z delikatnym zygzakowatym zaczernieniem po środku; żyłka R4+5 łukowato wygięta.
- Liczebność. Bardzo rzadka. VU HIT INSEKTARIUM
- Biotop. Puszczańskie, pierwotne lasy liściaste oraz ich obrzeża
- Wymiary. ?
- Aktywność. Apogeum pojawu od końca maja do połowy czerwca
- Lokalizacja. Łódzkie. Po otrzymaniu informacji o trwającej od kilku dni rójce tego gatunku pojechałem do Cetenia, aby zobaczyć w terenie tę zjawiskową muchę. Niestety, mimo dobrej pogody nie pojawił się ani jeden osobnik, choć doskonale wiedziałem, gdzie szukać. Rójka się skończyła. Sfotografowałem choć drzewo, które Mallota sobie upatrzyła. Osobnik ze zdjęć został mi udostępniony przez Bogusława Soszyńskiego i przeszedł krótką sesję w warunkach sztucznych, przy marnym oświetleniu. Może w innym sezonie spotkam Mallota tricolor w naturze…
- Pokarm. ? Larwy saprofagiczne, rozwijają się w dziuplach starych drzew
- Podobne. Dzięki dość smukłej sylwetce i charakterystycznemu ubarwieniu łatwa do rozpoznania już na pierwszy rzut oka
- Uwagi. Autor obserwacji – avidal

Warsztaty Ceteń 12.11.2015 – Wiąz polny, wokół którego na przełomie maja i czerwca obserwowano liczny pojaw samców M.tricolor. W roli obserwatorów od lewej: Robert Żóralski, Andrzej Szlachetka, Łukasz Mielczarek