Chrysididae – Złotolitkowate

Bajecznie ubarwione, pasożytnicze błonkówki o metalicznie połyskującym, skąpo owłosionym ciele. Pancerz chitynowy bardzo twardy, chroniący przed użądleniami żywicieli, którymi są inne żądłówki. Zagrożona złotolitka zwija się w kulkę i w tej pozycji skutecznie opiera się żądłom grzebaczy, czy os. Imagines chętnie odwiedzają kwiaty. Larwy pasożytujące na gatunkach z nadrodziny Vespoidea są ściśle entomofagiczne, zaś te rozwijające się w gniazdach gatunków z nadrodziny Apoidea bywają także melitofagiczne i nie gardzą pyłkiem oraz nektarem stanowiącym zapas pożywienia dla larw gospodarza.

Lista gatunków złotolitkowatych Polski liczy 96 gatunków (wg monografii Cuckoo-wasp of PolandBogdan Wiśniowski 2015), z czego dwa – Chrysura cuprea i Chrysura dichroa przypuszczalnie już wyginęły (przyznano im status Ex -extinct). Dalszych 27 gatunków wpisano na Czerwona Listę z wysokimi kategoriami zagrożenia (CR, EN, VU).


Składam serdeczne podziękowania panu profesorowi Bogdanowi Wiśniowskiemu za podarowanie mi przepięknej i pełnej wyczerpujących informacji monografii Cuckoo-wasp of Poland


Widzew 05.07.2014 Chrysis analis
C. angustula  Chrysis angustula
Majerowskie Pole 18.08.2016 Chrysis bicolor
Majerowskie Pole 11.06.2014 Chrysis fulgida
Widzew 05.07.2014 Chrysis germari
Widzew 29.06.2014 Chrysis gracillima
Chrysis illigeri 
Krzywe 22.05.2016 Chrysis longula
Młoszowa 24.07.2014 Chrysis marginata
34 Chrysis splendidula
 Chrysis viridula
Okaz spreparowany Rok 2013 Fot. Rafał Celadyn Chrysura spp.
Cl.semicyaneus Cleptes semiauratus – Samosłaniec pilarek
Hedychridium ardens – Powabniczek pozłacany
Krzyżanowice 07.08.2016 Hedychridium coriaceum – Powabniczek zmarszczony
Hedychrum chalybaeum – Powabnica niebieska
Widzew 15.06.2011 Hedychrum gerstaeckeri – Powabnica
Majerowskie Pole 29.07.2016 Hedychrum niemelai – Powabnica osmykowa
Łódź Rogowska 08.06.2013 Hedychrum nobile – Powabnica piaskowa
Las Łagiewnicki 13.07.2011 Hedychrum rutilans – Powabnica blondynka
Holopyga generosa – Pękatka powabnicowata
Parnopes grandior – Sawczynka piaskowa
Łódź Źródłowa 04.08.2014 Pseudomalus violaceus
Widzew 25.05.2015 Trichrysis cyanea

6 thoughts on “Chrysididae – Złotolitkowate

  1. Mam pytanie w sumie dwa ta książka -monografia Złotolitkowatych Bogdana Wiśniowskiego jest tylko w języku angielskim i czy jest tak bogato ilustrowana zdjęciami jak strona wyżej?To piękne owady gdzie ich najlepiej szukać?Jak mi się jakaś trafia to w lesie a w opisie biotopów zazwyczaj stoja ciepłolubne otwarte tereny.Do tego są małe i płochliwe -takie odniosłem wrażenie- widziałem może zaledwie z trzy razy w życiu a zdjęcia nadawały się tylko do kosza.Tobie i Rafałowi Celadynowi wychodzi to pięknie.Chyba moje lubuskie jest ubogie w ta rodzine.

  2. Monografia została wydana po angielsku. Każdy gatunek jest osobno, kompletnie opisany – cechy diagnostyczne, biotop, okres pojawu, mapka występowania, gatunki żywicielskie, jakie kwiaty odwiedza. Fotografii złotolitek z natury jest jednak stosunkowo niewiele. Ich brak został zrekompensowany przez bardzo bogato ilustrowany klucz do oznaczania rodzajów i gatunków – min. fotografie w technice 3d ( do każdego egzemplarza dołączone są okulary ).
    Większość gatunków złotolitek preferuje tereny otwarte, bo tam gniazdują ich żywiciele. Szukaj na wydmach śródleśnych, murawach kserotermicznych, w wąwozach – ale też po prostu na polnych i leśnych drogach, przytorzach, skrajach lasów. Jeśli znajdziesz norki żądlówek, poobserwuj je czas jakiś. Może gdzieś stoją hotele dla pszczół. Na pewno u Ciebie są, tylko trzeba nauczyć się je zauważać.

  3. Hej to niezła książka i te fotki w 3d.Szkoda że nie wyjdzie po polsku.Czyli żle szukałem tych owadów.Te przypadkowe spotkania w lesie zawsze były na powalonych okorowanych pniach.Teraz niestety musze poczekac do lata i zobaczyć co z tego wyjdzie,

  4. Bo w takich pniach też gniazdują żądłówki, np. niektóre grzebacze. Złotolitki chętnie przylatują do kwiatów w otwartych, nasłonecznionych miejscach

  5. Tak teraz czytam, i czy we wstępie czasem nie jest odwrotnie? Tak na logikę, pasożyty Apoidea (teraz Anthophila) powinny być melitofagiczne, a Vespoidea entomofagiczne, bo skąd pyłek w gniazdach os?

Leave a Reply