Chrysididae – Złotolitkowate
Ciało jednolicie zielone, niebiesko-zielone lub fioletowo-niebieskie; niektóre osobniki częściowo czarne, zwłaszcza na stronie grzbietowej. Mesoscutum błyszczące z wyraźnym, grubym, równomiernym punktowaniem – ilustracja, fot.24. Mesoscutellum jednolicie punktowane. Odwłok zielony ze złocistym połyskiem. Wierzchołek 3-ego tergitu z płytkim wcięciem po środku.
- Status. Rzadki. Samice czterokrotnie liczniejsze od samców. Wykazywany gównie z południa kraju LC
- Siedlisko. Lasy i ich skraje, ogrody, parki, ściany drewnianych budynków
- Wymiary. Długość ciała samicy 3-6 mm, samca 3-5 mm
- Aktywność. Od początku czerwca do końca sierpnia; pojedyncze samice jeszcze we wrześniu
- Lokalizacja. Mazowieckie, lubuskie
- Pokarm. Pyłek, nektar; chętnie odwiedza kwiaty z rodziny selerowatych, w tym marchew zwyczajną. Larwy są parazytoidami larw grzebaczowatych, zwłaszcza z rodzaju Passaloecus
- Podobne. Przede wszystkim bliźniaczo podobny Omalus aeneus (mesoscutum z niewyraźnym, płytkim punktowaniem, mesoscutellum niejednolicie punktowane – w jego przedniej części zupełnie gładkie pole), od którego dawniej nie był odróżniany. Omalus biaccinctus różni się m.in. czerwonym odwłokiem. Natomiast u gatunków z rodzaju Pseudomalus mesoscutum punktowane jest zdecydowanie grubiej i mniej równomierne
- Uwagi. Autorzy obserwacji – Lucyna Bugiera Sylvester Kociniak
- Więcej o gatunku
Ostatnio podesłałem z Łęgów Słubickich jedną złotolitke Jackowi Wendzonce i okazało sie że to ten gatunek.Ten rodzaj liczy obecnie 4 gatunki?Czy wszystkie są rzadko spotykane jak gatunek tytułowy?
Fajnie by było jak by się pojawiła lista na Insektarium z wykazem gatunków tej rodziny Bogdana Wisniowskiego.Akurat to wykonalne bo istnieje praca a raczej ksiązka z całosciowo opracowana rodziną.Choć wiem że to duzo pracy.
Otzrymałem tę wspaniałą monografię w niezasłużonym prezencie od Profesora. Pomysł dobry, sporządzę taką listę.
Musiałbym sprawdzić czy wszystkie rzadkie. Może po prostu przy każdym gatunku podam status zagrożenia…
Zaraz tam niezasluzonym ale ze wspaniala to na pewno.Staus zagrozenia zrobi robote.
Z ciekawoscia przejrze liste.Zobaczymy czy sa tez faktycznie 4 gatunki z rodzaju Omalus.
Ok, wstępna wersja na stronie rodziny. A raczej odnośnik do tabeli, którą opracowałem. Zastanawiam sie czy nie przesadziłem z kontrastem barw….
Czesc.Serdeczne dzieki za liste gatunkow i stan zagrozenia.Przy okazji dowiedzialem sie ze rodzaj Omalus liczy 3 gatunki.Za to todzaj Pseudomalus az 4.
Tam w odnosniku jest ze lista zostala przygotowana wedlug monografii Lecha Borowca.Myslalem ze Bogdana Wisniowskiego.Ale ok.
Ja osobiscie z kontrastem barw nie mam problemow.
Jedyne co osobiscie bym preferowal to liste gatunkow w jednej kolumnie ale to skurat najmniej istotne.Liczy sie ze jest kompletny wykaz gatunków.
Oczywiscie masz rację, szybciutko to poprawiam.
Wkrótce dodam info o wystepowaniu gatunków, bo status na CL nie zawsze oddaje faktyczny stan. Zwłaszcza kategoria DD niewiele mówi.