Lista gatunków – Hymenoptera

Taksonom przyporządkowano różne kolory:
Nadrodziny Apoidea i Chrysidoidea niebieski
Nadrodzina Vespoidea – różowy
Rośliniarki – czerwony
Owadziarki – pomarańczowy
Nadrodziny Chalcidoidea i Cynipoidea- żółty
KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Abia aenea
Abia fasciata
Abia fulgens – Sądek barwnorogi
Abia sericea
Acantholyda erythrocephala – Osnuja czerwonogłowa
Acantholyda posticalis – Osnuja gwiaździsta
Achaius oratorius
Acrodactyla quadrisculpta
Agenioideus cinctellus – Upieńkowiec
Agenioideus nubecula – Upieńkowiec skakunowiec
Agenioideus sericeus – Upieńkowiec
Aglaostigma aucupariae
Aglaostigma fulvipes
Agrothereutes abbreviatus
Agrypon flaveolatum – Łuczak poczwarkowiec
Allantus cinctus – Psowacz różany
Allantus rufocinctus
Alomya sp.
Alysson spinosus – Wygłada dwuplama
Amblyjoppa fuscipennis
Amblyteles armatorius – Tęposz czarnożółty

Amegilla quadrifasciata – Porobnica paskowana
Ammophila campestris – Szczerklina rośliniarkówka
Ammophila sabulosa – Szczerklina piaskowa
Ancistrocerus ichneumonideus – Bolica galasówka
Ancistrocerus nigricornis – Bolica zmiennobarwna
Ancistrocerus parietinus – Bolica ruinówka
Ancistrocerus cf. trifasciatus
Ancistrocerus spp.
Andrena cf.assimilis – Pszczolinka czarnoszczotkowa
Andrena barbilabris – Pszczolinka małogłowa
Andrena bicolor – Pszczolinka czarnogłowa
Andrena carantonica – Pszczolinka wierzbinówka
Andrena chrysosceles
Andrena cineraria – Pszczolinka niebieskawa
Andrena clarkella
Andrena danuvia
Andrena denticulata
Andrena dorsata
Andrena flavipes
Andrena florea – Pszczolinka przestępówka
Andrena fulva – Pszczolinka ruda
Andrena fuscipes – Pszczolinka wrzosówka
Andrena cf. gravida – Pszczolinka białobrzucha
Andrena haemorrhoa – Pszczolinka wiosenna
Andrena hattorfiana – Pszczolinka świerzbnicówka
Andrena helvola – Pszczolinka owocowa
Andrena labiata
Andrena cf.minutula – Pszczolinka głogowianka
Andrena nigroaenea – Pszczolinka piaskowa
Andrena nitida – Pszczolinka wierzbowo – mniszkowa
Andrena nitidiuscula – Pszczolinka baldaszkówka
Andrena ovatula – Pszczolinka wierzbowo-lucernowa
Andrena pilipes
Andrena praecox – Pszczolinka jasnobrzucha
Andrena rosae
Andrena schencki
Andrena vaga – Pszczolinka napiaskowa
Andrena varians – Pszczolinka agrestówka
Andrena ventralis
Andrena cf. wilkella
Andricus foecundatrix – Letyniec szysznica
Andricus sp. – Letyniec
Anomalon cruentatum
Anoplius caviventris
Anoplius nigerrimus
Anoplius viaticus – Swędosz pajęczarz
Anospilus orbitalis – Demonicznik nieubłagany
Anthidium manicatum – Makatka zbójnica
Anthidium oblongatum – Makatka
Anthidium punctatum – Makatka wełnista
Anthidium septemspinosum
Anthidium strigatum – Żywicówka osowata
Anthophora aestivalis – Porobnica czerwcowa
Anthophora furcata – Porobnica drewniarka
Anthophora plumipes – Porobnica wiosenna
Anthophora quadrimaculata – Porobnica ruda
Anthophora retusa – Porobnica jasnotowa
Aphanistes ruficornis – Zwężeń barwny
Apis melifera – Pszczoła miodna
Aptesis nigrocincta
Arachnospila spp.
Arge berberidis – Obnażacz berberysowy
Arge cyanocrocea – Obnażacz
Arge enodis – Obnażacz
Arge melanochra – Obnażacz
Arge nigripes
Arge ochropus – Obnażacz różówka
Arge pagana – Obnażacz kopciuszek
Arge rustica
Arge ustulata – Obnażacz wierzbówka
Argogorytes mystaceus – Niestylak wąsal
Astata boops/minor – Wytrzeszczka tarczówkowa / Wytrzeszczka
Atanycolus initiator
Athalia rosae – Gnatarz rzepakowiec
Athalia spp. – Gnatarze
Auplopus carbonarius – Wolnica czarniawa
Batozonellus lacerticida – Nastecznik żółtoskrzydły
Belyta spp.
Bembecinus tridens – Wardzaneczka trójzębna
Bembix rostrata -Wardzanka żądlica
Biastes brevicornis – Podsobka wrzałkówka
Biorhiza pallida – Korzenica dębowa
Bombus cf. barbutellus – Trzmielec ogrodowy
Bombus campestris – Trzmielec żółty
Bombus cryptarum – Trzmiel zamaskowany
Bombus flavidus – Trzmiel północny
Bombus hortorum – Trzmiel ogrodowy
Bombus hypnorum – Trzmiel parkowy
Bombus lapidarius – Trzmiel kamiennik i gatunki bliźniacze
Bombus lucorum – Trzmiel gajowy i Bombus terrestris – Trzmiel ziemny
Bombus muscorum – Trzmiel żółty
Bombus pascuorum – Trzmiel rudy
Bombus pratorum – Trzmiel łąkowy
Bombus rupestris – Brzmik cicholot
Bombus soroeensis – Trzmiel różnobarwny
Bombus sylvarum – Trzmiel rudoszary
Bombus veteranus – Trzmiel szary
Brachygaster minuta
Brachymeria femorata
Brachymeria minuta
Caenolyda reticulata
Calameuta filiformis
Caliadurgus fasciatellus
Caliroa annulipes – Śluzownica lipowa
Caliroa cerasi – Śluzownica ciemna
Caliroa cinxia – Śluzownica dębówka
Caliroa varipes – Śluzownica ciemnoskrzydła
Callajoppa cirrogaster
Callajoppa exaltatoria
Camponotus fallax – Gmachówka pniowa
Camponotus herculeanus – Gmachówka cieśla
Camponotus vagus – Gmachówka belkowa
Cephaledo bifasciata
Cephus pygmaeus/Cephus cultratus- Ździeblarze
Ceratina cyanea – Rożyca błękitnawa
Cerceris arenaria – Osmyk okazały
Cerceris flavilabris – Osmyk
Cerceris interrupta – Osmyk
Cerceris quadrifasciata – Osmyk

Cerceris quinquefasciata
Cerceris rybyensis – Osmyk pszczolinkowiec
Cerceris sabulosa – Osmyk południowy
Ceropales maculata – Kołowatek plamisty
Chalcis biguttata
Chalcis sispes
Chasmias lugens
Cheiloneurus bordylevi
Cheiropachus quadrum
Chelostoma florisomne – Nożycówka jaskrzanka
Chelostoma rapunculi – Nożycówka
Chrysis analis
Chrysis angustula
Chrysis bicolor
Chrysis fulgida
Chrysis germari 
Chrysis gracillima
Chrysis ignita 
Chrysis illigeri 
Chrysis inaequalis
Chrysis longula
Chrysis marginata
Chrysis splendidula
Chrysis viridula
Chrysura spp.
Cimbex connatus
Cimbex femoratus – Bryzgun brzozowiec
Cimbex luteus – Bryzgun wierzbowiec
Cleptes semiauratus – Samosłaniec pilarek
Coelichneumon deliratorius
Coelioxys alata – Ścieska rybiogonka
Coelioxys aurolimbata – Ścieska trójzębna
Coelioxys conoidea – Ścieska przepasana
Coelioxys inermis – Ścieska niedopaska
Coelioxys mandibularis – Ścieska
Coelioxys quadridentata – Ścieska smółkarka
Coelioxys rufescens – Ścieska porobnicówka
Coeloides bostrichorum
Coleocentrus excitator
Colletes cunicularius – Lepiarka wiosenna
Colletes daviesanus – Lepiarka jedwabniczka i gatunki bliźniacze
Colobopsis truncata – Gmachówka ruchliwa
Crabro cribrarius – Grzebacz musznik
Crabro peltarius
Crabro scutellatus
Craesus latipes – Płast gromadnik
Craesus septentrionalis – Płast brzozowiec
Cratichneumon flavifrons
Crematogaster scutellaris – Ostrorzytka czerwonogłowa
Cremnops desertor
Crossocerus palmipes – Grzebacz tarczonogi
Crossocerus quadrimaculatus – Grzebacz plamkowany
Crossocerus vagabundus – Grzebacz komarnicowiec
Crypteffigies lanius
Cryptocheilus fabricii – Okrążel białoplamek
Cryptocheilus notatus – Okrążel pogońcowiec
Cryptocheilus versicolor – Okrążel leśnostepowy
Ctenichneumon panzeri
Cynips divisa – Galasówka jagodnica
Cynips longiventris – Galasówka długobrzuszna
Cynips quercusfolii – Galasówka dębianka
Dasypoda argentata – Obrostka czarnonoga
Dasypoda hirtipes – Obrostka letnia
Dinetus pictus – Zwilec europejski
Diodontus minutus – Wyżwinek mszycolotek
Diphyus palliatorius
Diphyus quadripunctorius
Diphyus salicatorius
Diplazon laetatorius – Pięknisk bzygowiec
Diplolepis rosae – Szypszyniec różany
Dipogon subintermedius – Upieńka koziołek
Diprion pini – Borecznik sosnowiec
Diprion similis – Borecznik podobny
Discoelius dufourii
Discoelius zonalis – Wstężeń skapoplamy
Dolerus bajulus
Dolerus germanicus
Dolerus puncticollis/gonager – Ćwik
Dolerus spp. – Ćwiki
Dolichoderus quadripunctatus – Nadrzewnica czteroplamka
Dolichovespula media – Osa średnia
Dolichovespula saxonica – Osa saksońska
Dolichovespula sylvestris – Osa leśna
Dolichurus corniculus
Dryudella stigma
Dusona spp. – Liszeczniki
Ectemnius cavifrons
Ectemnius continuus
Ectemnius dives
Ectemnius fossorius – Grzebacz wielki
Ectemnius rubicola
Ectemnius ruficornis – Belnik złotoust
Ectemnius sexcinctus
Empria spp.
Encyrtus spp.
Enicospilus repentinus
Epeoloides coecutiens – Mamrzyk
Epeolus variegatus – Mamrzyca północna
Episyron albonotatum – Opylec 
Episyron rufipes – Opylec rudonogi
Eridolius rufonotatus
Eridolius sp.
Eriocampa ovata – Olszanica dwubarwna
Eucera spp. – Kornutki
Eucharis adscendens
Eumenes spp. – Kopułki
Eupelmus vesicularis
Eupelmus urozonus s.l.
Eurytoma spp.
Eutanyacra picta
Eutomostethus ephippium
Euura spiraeae
Evagetes pectinipes – Zagrabiel szorstkonogi
Excavarus apiarius
Formica cinerea – Pierwomrówka żwirowa
Formica pratensis – Mrówka łąkowa
Formica pressilabris – Ozdobnica mniejsza
Formica rufa – Mrówka rudnica i gatunki bliźniacze
Formica truncorum – Mrówka pniakowa
Gasteruption hastator
Gasteruption spp. – Zadziorki
Gelis aerator
Gelis lucidulus
Gelis spp.
Gilpinia frutetorum – Borecznik krzewian
Gilpinia hercyniae – Borecznik harcyński
Gilpinia variegata – Borecznik kapryśny
Gorytes laticinctus – Niestylak szerokopasek
Gorytes quinquecinctus
Gorytes quinquefasciatus
Gymnomerus laevipes
Habrocampulum biguttatum – Gibik wiotki
Halictus leucaheneus – Smuklik
Halictus maculatus – Smuklik plamisty
Halictus quadricinctus – Smuklik wielki
Halictus rubicundus – Smuklik rdzawonogi
Halictus scabiosae – Smuklik szerokopasy
Halictus sexcinctus – Smuklik sześciopasy
Halictus subauratus – Smuklik złotawy
Halictus tumulorum – Smuklik koniczynowiec
Haltichella rufipes
Harpactus laevis – Hultun krasankowiec
Harpagoxenus sublaevis – Tyranica
Hartigia xanthostoma
Hedychridium ardens – Powabniczek pozłacany
Hedychridium coriaceum – Powabniczek zmarszczony
Hedychridium roseum – Powabniczek czerwonatka
Hedychrum chalybaeum – Powabnica niebieska
Hedychrum gerstaeckeri – Powabnica
Hedychrum niemelai – Powabnica osmykowa
Hedychrum nobile – Powabnica piaskowa
Hedychrum rutilans – Powabnica blondynka
Helcon angustator
Helconidea cf.ruspator
Heliophila bimaculata – Porobnica chabrówka
Hemichroa australis – Obarwica olchowa
Hemichroa crocea – Obarwica rudawka
Heriades crenulatus – Wałczatka wieloguzka
Heriades truncorum – Wałczatka dwuguzka
Heterischnus truncator
Heteropelma amictum
Holopyga generosa – Pękatka powabnicowata
Hoplismenus terrificus – Zagładnik rusałkowiec
Hoplisoides punctuosus – Niestylak cybelowiec
Hoplitis adunca
Hoplitis anthocopoides – Murarka nakamionka
Hoplitis claviventris – Murarka komonicówka
Hoplitis leucomelana – Murarka jastrzębcowa
Hoplitis papaveris – Murarka powojówka
Hoplitis ravouxi – Murarka zachodnia
Hoplitis tridentata
Hoplocampa flava – Owocnica jasna
Hylaeus cornutus – Samotka rogata
Hylaeus difformis – Samotka obrzeżona
Hylaeus cf. dilatatus – Samotka
Hylaeus nigritus – Samotka czarna
Hylaeus punctatus – Samotka białousta
Hylaeus variegatus – Samotka barwna
Ibalia leucospoides – Zgniot husarczyk
Ichneumon crassifemur
Ichneumon sarcitorius
Ichneumon stramentarius – Gąsienicznik motylowiec
Icteranthidium grohmanni – Makatka żywicówka
Isodontia mexicana
Lasioglossum calceatum – Pseudosmuklik pospolity
Lasioglossum majus
Lasioglossum cf.nitidulum
Lasioglossum cf. sexnotatum – Pseudosmuklik
Lasioglossum spp. – Pseudosmuklik
Lasioglossum quadrinotatulum – Pseudosmuklik
Lasioglossum xanthopus
Lasius emarginatus – Hurtnica skalna
Lasius fuliginosus – Hurtnica kartonówka
Lasius flavus – Hurtnica podziemna
Latibulus argiolus – Cymonek klecankowiec
Lestica alata – Grzebnica motylowiec
Lestica clypeata – Grzebnica
Leucospis dorsigera – Osarek murarkowy
Lindenius albilabris
Lindenius panzeri
Lindenius pygmaeus – Mszczonek bleskotkowiec
Liotryphon spp.
Lissonota spp. – Porutnice
Lymantrichneumon disparis
Macrophya alboannulata
Macrophya annulata
Macrophya blanda
Macrophya duodecimpunctata
Macrophya militaris – Brosznica
Macrophya montana – Brosznica jeżynówka
Macrophya punctumalbum – Brosznica jesionówka
Macrophya ribis
Macrophya rufipes – Brosznica winoroślowa
Macrophya sanguinolenta 
Macropis europaea – Skrócinka europejska
Macropis fulvipes – Skrócinka żółtonoga
Manica rubida – Wścieklica dorodna
Megachile centuncularis – Miesierka różówka
Megachile circumcincta – Miesierka długowłosa
Megachile ericetorum – Miesierka
Megachile lagopoda – Miesierka chabrówka
Megachile ligniseca
Megachile maritima – Miesierka trójbarwna
Megachile pilidens – Miesierka białogonka
Megachile rotundata – Miesierka lucernówka
Megachile versicolor – Miesierka niedopaska
Megachile willughbiella – Miesierka ziemna
Megalodontes spp. – Szarżniki
Megarhyssa rixator – Zgłąb rynienkowaty
Megarhyssa vagatoria – Zgłąb olbrzymi
Megascolia maculata – Smukwa plamkowana
Megastigmus aculeatus – Znamionek różany
Megastigmus rosae – Znamionek różowiec
Melecta albifrons – Brzęczka porobnicówka
Melecta luctuosa – Brzęczka bialoplamka
Melitta leporina – Spójnica lucernowa
Melitta nigricans – Spójnica krwawnicowa
Melittobia acasta
Melitturga clavicornis
Mellinus arvensis – Miodwa łąkowa
Mellinus crabroneus – Miodwa muchołapka
Methocha articulata – Kalecznica nieparka
Metopius spp.
Microdynerus parvulus – Nibolica dwuzębna
Microdynerus exilis
Microdynerus timidus
Microterys lunatus
Mimesa bicolor
Miscophus bicolor
Monoctenus juniperi – Borecznik jałowczyk
Monodontomerus obscurus
Monosapyga clavicornis – Wysmuga pszczelnica
Monostegia abdominalis – Spaśnica tojeściowa
Mutilla europaea – Żronka europejska
Mutilla marginata – Żronka
Myrmica rubra – Wścieklica zwyczajna
Myrmica spp. – Wścieklice
Myrmosa atra – Zbornica
Nematinus steini
Nematopodius formosus
Nematus poecilonotus – Brzęczak zielony
Nematus ribesii – Brzęczak porzeczkowy
Nematus salicis – Brzęczak wierzbowy
Nematus tibialis – Brzęczak robiniowy
Nematus spp. – Brzęczaki
Nemka viduata – Żronka srebrnoczoła
Neodiprion sertifer – Borecznik rudy
Neoxorides collaris
Neoxorides nitens
Netelia spp.
Neuroterus albipes – Rewiś gwiazdoszek
Neurotherus anthracinus – Letyniec łuskowiec
Neuroterus numismalis – Rewis numizmatek
Neuroterus quercusbaccarum – Rewiś nadębek
Neurotoma nemoralis – Przędzień pestkowiec
Nippocryptus vittatorius
Nomada alboguttata – Koczownica tymiankówka
Nomada alboguttata s.l.
Nomada armata – Koczownica świerzbnicowa
Nomada bifasciata – Koczownica wierzbowo-pięciornikowa
Nomada fabriciana – Koczownica podbiałówka
Nomada flava – Koczownica żółta
Nomada flavoguttata s.l.
Nomada flavopicta
Nomada fucata
Nomada goodeniana
Nomada guttulata
Nomada leucophthalma
Nomada marshamella – Koczownica ciemnolica
Nomada marshamella s.l.
Nomada ruficornis – Koczownica rudorożna
Nomada rufipes – Koczownica wrzosówka 
Nomada spp. – Koczownice
Nysson interruptus
Nysson maculosus
Nysson spinosus
Nysson trimaculatus – Ustylak brzuchatek
Odontocolon dentipes
Odynerus melanocephalus – Bolica czarnogłowa
Odynerus reniformis – Bolica rogata
Odynerus spinipes – Bolica kolconoga
Omalus puncticollis – Litozłot drewniarek
Opheltes glaucopterus
Ophion obscuratus
Ophion scutellaris – Sierpoń
Ormyrus spp. – Muskleniki
Orthocentrus fulvipes
Orussus abietinus
Osmia aurulenta – Murarka muszlówka
Osmia bicolor – Murarka leśna
Osmia bicornis – Murarka ruda
Osmia brevicornis – Murarka rzepakowa
Osmia caerulescens- Murarka lucernowa
Osmia cornuta – Murarka rogata
Osmia leaiana- Murarka ostrożeniówka
Osmia spinulosa – Murarka kolczasta
Oxybelus argentatus – Otrętwiacz srebrnawy
Oxybelus bipunctatus – Otrętwiacz plamkowany
Oxybelus spp. – Otrętwiacze
Oxybelus trispinosus – Otrętwiacz żółtoplamek
Oxybelus uniglumis – Otrętwiacz czarnoszczęki
Oxybelus variegatus – Otrętwiacz bokozębiec
Oxyrrhexis carbonator
Pachyprotasis rapae
Pamphilius gyllenhali
Pamphilius hortorum – Niesnuja czerwonawa
Panurgus banksianus  
Panurgus calcaratus – Frantka zębouda
Paramyrmosa brunnipes – Wdzieraczka lessowa
Parnopes grandior – Sawczynka piaskowa
Passaloecus insignis – Obławiacz pierścieniowiec
Passaloecus spp. – Obławiacze
Pemphredon lugens – Zamorek uśpisz
Pemphredon spp.
Periclista lineolata – Dookółek
Perilampus aeneus
Perilampus auratus
Perithous scurra
Phaenolobus terebrator
Phanerotoma spp.
Philanthus triangulum – Taszczyn pszczeli
Phymatocera aterrima – Owrzódka konwaliowa
Platygerrhus affinis
Podalonia affinis – Piaśnica rolnicówka
Podalonia hirsuta – Piaśnica czarnoruda
Podalonia luffii – Piaśnica krzywostopka
Polistes biglumis – Klecanka skandynawska
Polistes dominula – Klecanka pospolita
Polistes nimpha – Klecanka polna
Pompilus cinereus – Nastecznik szarawy
Pontania viminalis – Listnica wiklinówka
Priocnemis hyalinata – Uzębek szklisty
Priocnemis peturbator – Uzębek podróżnik
Priocnemis spp.
Pristiphora erichsonii – Zawodnica Erichsona
Protichneumon pisorius – Zawisakowiec siwiotkowiec
Psenulus pallipes – Trętwisz mszycojad
Pseudomalus violaceus
Pterocheilus phaleratus – Orzęsa koszówkówka
Rhogogaster viridis -Szczerbatek zielony i gatunki bliźniacze
Rhopalum clavipes
Rophites canus – Wigorczyk lucernowiec
Rhyssa amoena – Zgłębiec powabny
Rhyssa persuasoria – Zgłębiec trzpiennikowiec
Rhyssella approximator – Zgłębniczek skrzywiony
Rhyssella obliterata
Sapyga quinquepunctata – Wysmuga
Sapygina decemguttata – Smużynka
Sceliphron caementarium
Sceliphron curvatum – Gliniarz murowy
Sceliphron destillatorium – Gliniarz naścienny
Schenkia graminicola
Scolia hirta – Smukwa kosmata
Scolia sexmaculata – Smukwa czwórplamna
Selandria serva – Owalnica trawowiec
Siobla sturmii
Smicromyrme rufipes – Mróżka rudonoga
Solenopsis fugax – Mrówka złodziejka
Sparasion spp.
Spathius spp.
Sphecodes albilabris – Nęczyn lepiarkowiec
Sphecodes gibbus – Nęczyn czerwonobrzuchy
Sphecodes sp. – Nęczyn
Sphex funerarius – Nęk świerszczojad
Sphinctus serotinus
Spilichneumon occisorius
Stauropoctonus bombycivorus – Potworak agresor
Stelis cf.odontopyga – Szmeronia muszlówka
Stenarella domator
Stenichneumon culpator
Stenodynerus xanthomelas
Strongylogaster multifasciata – Rozdwojnica paprotnica
Strongylogaster xanthocera – Rozdwojnica
Sycophila submutica/Sycophila biguttata
Symmorphus bifasciatus – Kopulnik
Symmorphus crassicornis – Bolica letnia
Symmorphus debilitatus/ Symmorphus connexus
Symmorphus murarius – Bolica stonkówka
Syspasis scutellator – Sysun nalotnik
Systropha curvicornis – Wrzałka powojowa
Systropha planidens – Wrzałka płaskozębna
Syzeuctus bicornis – Rapiera rogata
Tachysphex helveticus – Chwatosz
Tachysphex obscuripennis – Chwatosz karaczaniarz
Tachysphex panzeri – Chwatosz długoszczęki
Tachysphex psammobius – Chwatosz piaskolubek
Tachysphex spp – Chwatosze
Tachytes panzeri – Niestyk
Temnothorax spp. – Wysmuklice
Tenthredo amoena
Tenthredo atra
Tenthredo campestris – Pilarz polny
Tenthredo colon
Tenthredo crassa
Tenthredo ferruginea
Tenthredo livida – Pilarz białokoł
Tenthredo maculata
Tenthredo mandibularis – Pilarz podbiałowy
Tenthredo mesomela – Pilarz zielononogi
Tenthredo notha – Pilarz koniczynowiec
Tenthredo olivacea
Tenthredo omissa
Tenthredo scrophulariae – Palik trędownikowy
Tenthredo solitaria
Tenthredo temula
Tenthredo trabeata
Tenthredo vespa
Tenthredo zona
Tenthredopsis scutellaris – Plesznica wielożerna
Tenthredopsis nassata
Tenthredopsis sordida
Tetralonia cf. macroglossum
Tetraloniella dentata – Rozrożka chabrowa
Tetraloniella salicariae – Rozrożka krwawnicowa
Thaumatogelis spp.
Thyreus histrionicus – Zwężnica większa
Tiphia femorata – Podwijka guniakówka
Torymus auratus – Raniszek złocisty
Trachusa byssina – Smółka komonicówka
Tremex fuscicornis – Żaługa żółtoskrzydła
Trichiocampus viminalis – Jotek wierzbowiec
Trichiosoma aenescens
Trichiosoma lucorum
Trichrysis cyanea
Trissolcus spp. – Tybelaki
Trychosis spp.
Trypoxylon spp. – Węgarniki
Urocerus gigas – Trzpiennik olbrzym
Vespa crabro – Szerszeń europejski
Vespula germanica – Osa dachowa
Vespula vulgaris – Osa pospolita
Vespula rufa – Osa rudawa
Virgichneumon dumeticola
Xeris spectrum – Kruszel czarny
Xiphydria camelus – Bucz olszynowiec
Xiphydria prolongata – Bucz wiązowiec
Xorides praecatorius
Xylocopa valga – Zadrzechnia czarnoroga
Xylocopa violacea – Zadrzechnia fioletowa
Xylophrurus augustus
Zonuledo zonula

Leave a Reply