Lista gatunków – Hymenoptera

Taksonom przyporządkowano różne kolory:
Nadrodziny Apoidea i Chrysidoidea niebieski
Nadrodzina Vespoidea – różowy
Rośliniarki – czerwony
Owadziarki – pomarańczowy
Nadrodziny Chalcidoidea i Cynipoidea- żółty
KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

A

Abia aenea – Sądek wiciokrzewiak
Abia candens – Sądek wypukły
Abia fasciata – Sądek przepasany
Abia fulgens – Sądek barwnorogi
Abia lonicerae – Sądek czarnorogi
Abia sericea – Sądek kruszcowy
Abispa ephippium
Acantholyda erythrocephala – Osnuja czerwonogłowa
Acantholyda posticalis – Osnuja gwiaździsta
Achaius oratorius
Acrodactyla quadrisculpta
Acroricnus stylator
Agapostemon texanus
Agathis nigra
Agenioideus cinctellus – Upieńkowiec
Agenioideus nubecula – Upieńkowiec skakunowiec
Agenioideus sericeus – Upieńkowiec
Aglaostigma aucupariae
Aglaostigma fulvipes
Agrothereutes abbreviatus
Agrypon flaveolatum – Łuczak poczwarkowiec
Allantus calceatus – Psowacz błotniak
Allantus cinctus – Psowacz różany
Allantus rufocinctus
Allantus viennensis – Psowacz malinowiec
Alysson spinosus – Wygłada dwuplama
Amauronematus longiserra – Szydlik przewężony
Amblyjoppa fuscipennis
Amblyteles armatorius – Tęposz czarnożółty

Amegilla albigena – Porobnica białolica
Amegilla quadrifasciata – Porobnica paskowana
Ammobates punctatus – Cyga porobnicówka
Ammophila campestris – Szczerklina rośliniarkówka
Ammophila heydeni – Szczerklina miernikówka
Ammophila laevicollis – Szczerklina iberyjska
Ammophila sabulosa – Szczerklina piaskowa
Ammophila wrighti – Szczerklina czerwona
Ancistrocerus antilope – Bolica chyżówka
Ancistrocerus gazella – Bolica ciemnoskrzydła
Ancistrocerus ichneumonideus – Bolica galasówka
Ancistrocerus nigricornis – Bolica zmiennobarwna
Ancistrocerus parietinus – Bolica ruinówka
Ancistrocerus cf. trifasciatus
Ancistrocerus spp.
Andrena cf.assimilis – Pszczolinka czarnoszczotkowa
Andrena barbilabris – Pszczolinka małogłowa
Andrena bicolor – Pszczolinka czarnogłowa
Andrena bimaculata – Pszczolinka bezpaskowa
Andrena carantonica – Pszczolinka wierzbinówka
Andrena chrysosceles
Andrena cineraria – Pszczolinka niebieskawa
Andrena clarkella
Andrena curvungula – Pszczolinka dzwonkowa
Andrena danuvia
Andrena denticulata
Andrena dorsata
Andrena flavipes
Andrena florea – Pszczolinka przestępówka
Andrena fulva – Pszczolinka ruda
Andrena fuscipes – Pszczolinka wrzosówka
Andrena cf. gravida – Pszczolinka białobrzucha
Andrena haemorrhoa – Pszczolinka wiosenna
Andrena hattorfiana – Pszczolinka świerzbnicówka
Andrena helvola – Pszczolinka owocowa
Andrena humilis – Pszczolinka brunatno-płowa
Andrena labiata
Andrena marginata – Pszczolinka świerzbniczanka
Andrena cf.minutula – Pszczolinka głogowianka
Andrena nigriceps – Pszczolinka jasieńcowa
Andrena nigroaenea – Pszczolinka piaskowa
Andrena nitida – Pszczolinka wierzbowo – mniszkowa
Andrena nitidiuscula – Pszczolinka baldaszkówka
Andrena nycthemera – Pszczolinka szara
Andrena ovatula – Pszczolinka wierzbowo-lucernowa
Andrena pilipes
Andrena praecox – Pszczolinka jasnobrzucha
Andrena propinqua – Pszczolinka kwiatowa
Andrena proxima – Pszczolinka trybulanka
Andrena rosae
Andrena schencki
Andrena thoracica – Pszczolinka rudowłosa
Andrena tibialis – Pszczolinka śliwowa
Andrena vaga – Pszczolinka napiaskowa
Andrena varians – Pszczolinka agrestówka
Andrena ventralis
Andrena cf. wilkella
Andricus foecundatrix – Letyniec szysznica
Andricus sp. – Letyniec
Anisotacrus bipunctatus
Anomalon cruentatum
Anoplius caviventris
Anoplius infuscatus – Swędosz czerwonoczarny
Anoplius nigerrimus
Anoplius viaticus – Swędosz pajęczarz
Anospilus orbitalis – Demonicznik nieubłagany
Anthidiellum boreale – Żywicówka borealna
Anthidiellum notatum – Żywicówka słoncówka
Anthidiellum strigatum – Żywicówka osowata
Anthidium florentinum – Makatka żółtolica
Anthidium loti – Makatka kolcogonka
Anthidium manicatum – Makatka zbójnica
Anthidium montanum – Makatka górska
Anthidium oblongatum – Makatka
Anthidium punctatum – Makatka wełnista
Anthidium septemspinosum – Makatka siedmiozębna
Anthophora aestivalis – Porobnica czerwcowa
Anthophora bimaculata – Porobnica chabrówka
Anthophora furcata – Porobnica drewniarka
Anthophora plagiata – Porobnica naglinka
Anthophora plumipes – Porobnica wiosenna
Anthophora pubescens – Porobnica opylona
Anthophora quadrimaculata – Porobnica ruda
Anthophora retusa – Porobnica jasnotowa
Apechthis compunctor – Lisznik poczwarkowiec
Apechthis rufata – Lisznik żółtoornamentowy
Aphanistes ruficornis – Zwężeń barwny
Aphilathops frigidus – Królołów taszczyn
Apis cerana – Pszczoła wschodnia
Apis melifera – Pszczoła miodna
Apophua bipunctoria
Aptesis nigrocincta
Arachnospila spp.
Arge berberidis – Obnażacz berberysowy
Arge cyanocrocea – Obnażacz
Arge enodis – Obnażacz
Arge melanochra – Obnażacz
Arge nigripes
Arge ochropus – Obnażacz różówka
Arge pagana – Obnażacz kopciuszek
Arge pullata – Obnażacz brzozówka
Arge rustica
Arge ustulata – Obnażacz wierzbówka
Argogorytes mystaceus – Niestylak wąsal
Aspicera spp. – Tarczogrotki
Aritranis director
Astata boops/minor – Wytrzeszczka tarczówkowa / Wytrzeszczka
Atanycolus initiator
Athalia bicolor – Gnatarz nadustek
Athalia circularis – Gnatarz irysowiec
Athalia rosae – Gnatarz rzepakowiec
Athalia spp. – Gnatarze
Aulacus striatus – Nabucznica prążkowana
Auplopus carbonarius – Wolnica czarniawa

B

Baranisobas ridibundus – Gmerek penetrator
Batozonellus lacerticida – Nastecznik żółtoskrzydły
Belyta spp.
Bembecinus tridens – Wardzaneczka trójzębna
Bembix rostrata -Wardzanka żądlica
Biastes brevicornis – Podsobka wrzałkówka
Bicyrtes variegatus – Mytnik zielonooki
Biorhiza pallida – Korzenica dębowa
Bombus cf. barbutellus – Trzmielec ogrodowy
Bombus bohemicus – Trzmielec gajowy
Bombus campestris – Trzmielec żółty
Bombus cryptarum – Trzmiel zamaskowany
Bombus flavidus – Trzmiel północny
Bombus hortorum – Trzmiel ogrodowy
Bombus humilis – Trzmiel zmienny
Bombus hypnorum – Trzmiel parkowy
Bombus lapidarius – Trzmiel kamiennik i gatunki bliźniacze
Bombus lucorum – Trzmiel gajowy i Bombus terrestris – Trzmiel ziemny
Bombus muscorum – Trzmiel żółty
Bombus pascuorum – Trzmiel rudy
Bombus pratorum – Trzmiel łąkowy
Bombus rupestris – Trzmielec czarny
Bombus semenoviellus – Trzmiel wschodni
Bombus soroeensis – Trzmiel różnobarwny
Bombus sylvarum – Trzmiel rudoszary
Bombus vestalis – Trzmielec ziemny
Bombus veteranus – Trzmiel szary
Bombus wurflenii – Trzmiel sześciozębny
Brachygaster minuta
Brachymeria femorata
Brachymeria inermis
Brachymeria minuta
Brachymeria tibialis

C

Caenolyda reticulata
Calameuta filiformis
Caliadurgus fasciatellus
Caliroa annulipes – Śluzownica lipowa
Caliroa cerasi – Śluzownica ciemna
Caliroa cinxia – Śluzownica dębówka
Caliroa varipes – Śluzownica ciemnoskrzydła
Callajoppa cirrogaster
Callajoppa exaltatoria
Camponotus fallax – Gmachówka pniowa
Camponotus herculeanus – Gmachówka cieśla
Camponotus ligniperda – Gmachówka drzewotoczna
Camponotus vagus – Gmachówka belkowa
Celonites abbreviatus – Oska maczugoroga
Centris analis – Zbierka malpigiówka
Cephaledo bifasciata
Cephus pygmaeus/Cephus cultratus- Ździeblarze
Ceratina cucurbitina – Rożyca czarna
Ceratina cyanea – Rożyca błękitnawa
Cerceris arenaria – Osmyk okazały
Cerceris bicincta – Osmyk przepaskowiec
Cerceris flavilabris – Osmyk żółtowargi
Cerceris hortivaga – Osmyk czarnosmugi
Cerceris interrupta – Osmyk krótkowłosy
Cerceris quadrifasciata – Osmyk ryjowcowiec

Cerceris quinquefasciata – Osmyk ciemnobrzuchy
Cerceris rybyensis – Osmyk pszczolinkowiec
Cerceris sabulosa – Osmyk południowy
Cerceris tenuivittata – Osmyk tarczykowiec
Ceropales helvetica – Kołowatek południowy
Ceropales maculata – Kołowatek plamisty
Chalcis biguttata
Chalcis myrifex
Chalcis sispes
Chasmias lugens
Cheiloneurus bordylevi
Cheiropachus quadrum
Chelostoma florisomne – Nożycówka jaskrzanka
Chelostoma rapunculi – Nożycówka
Chrysis analis – Złotolitka prostozębna
Chrysis angustula – Złotolitka pozłotka
Chrysis bicolor – Złotolitka dwubarwka
Chrysis fulgida – Złotolitka lśniącobrzucha
Chrysis germari – Złotolitka złotopaska
Chrysis gracillima – Złotolitka włochata
Chrysis grohmanni – Złotolitka zielonoczoła
Chrysis ignita – Złotolitka ognista
Chrysis illigeri – Złotolitka medalionka
Chrysis immaculata – Złotolitka szafirowa
Chrysis inaequalis – Złotolitka urzeźbiona
Chrysis iris – Złotolitka malachitowa
Chrysis leachii – Złotolitka dzierżeniówka
Chrysis longula – Złotolitka wydłużona
Chrysis marginata
Chrysis ruddii – Złotolitka kopułkówka
Chrysis splendidula – Złotolitka krępa
Chrysis viridula – Złotolitka bolicówka
Chrysopophthorus hungaricus
Chrysura cuprea – Złotolitka miedzianka
Chrysura dichroa – Złotolitka złotobrzuszka
Chrysura radians – Złotolitka miesierkówka
Chrysura spp.
Cimbex connatus
Cimbex fagi – Bryzgun bukowiec
Cimbex femoratus – Bryzgun brzozowiec
Cimbex luteus – Bryzgun wierzbowiec
Cladius pecticornis – Żebernica jeleniówka
Cleonymus laticornis
Cleptes pallipes
Cleptes semiauratus – Samosłaniec pilarek
Coelichneumon cyaniventris – Gąsienicznik wysmużnik
Coelichneumon deliratorius
Coelioxys afer – Ścieska rudogonka
Coelioxys alata – Ścieska rybiogonka
Coelioxys aurolimbata – Ścieska trójzębna
Coelioxys conoidea – Ścieska przepasana
Coelioxys inermis – Ścieska niedopaska
Coelioxys mandibularis – Ścieska
Coelioxys quadridentata – Ścieska smółkarka
Coelioxys rufescens – Ścieska porobnicówka
Coeloides bostrichorum
Coleocentrus excitator
Colletes cunicularius – Lepiarka wiosenna
Colletes daviesanus – Lepiarka jedwabniczka
Colletes fodiens – Lepiarka kocankowa
Colletes similis – Lepiarka wąskopasa
Colobopsis truncata – Gmachówka ruchliwa
Crabro cribrarius – Grzebacz musznik
Crabro peltarius
Crabro scutellatus
Craesus alniastri – Płast olchowiec
Craesus latipes – Płast gromadnik
Craesus septentrionalis – Płast brzozowiec
Cratichneumon flavifrons
Crematogaster schmidti – Ostrorzytka drzewnica
Crematogaster scutellaris – Ostrorzytka czerwonogłowa
Cremnops desertor
Crossocerus palmipes – Grzebacz płatonóg
Crossocerus quadrimaculatus – Grzebacz plamkowany
Crossocerus vagabundus – Grzebacz komarnicowiec
Crypteffigies lanius
Cryptocheilus alternatus – Okrążel szerszeniak
Cryptocheilus bicolor – Okrążel tubylec
Cryptocheilus fabricii – Okrążel białoplamek
Cryptocheilus notatus – Okrążel pogońcowiec
Cryptocheilus versicolor – Okrążel leśnostepowy
Ctenichneumon divisorius – Gąsienicznik natarczywy
Ctenichneumon panzeri
Cyclolabus pactor
Cynips divisa – Galasówka jagodnica
Cynips longiventris – Galasówka długobrzuszna
Cynips quercusfolii – Galasówka dębianka

D

Dasylabris maura – Żronka białoplama
Dasymutilla araneoides – Aksamitka pajęczarka
Dasymutilla munifica – Aksamitka żółtogłówka
Dasymutilla occidentalis – Aksamitka jadowita
Dasymutilla paradoxa – Aksamitka midasówka
Dasymutilla pulchra – Aksamitka jaskrawka
Dasypoda argentata – Obrostka czarnonoga
Dasypoda hirtipes – Obrostka letnia
Dasypoda morawitzi
Delta alluaudi – Kopułka seszelska
Delta unguiculatum – Kopułka czerwononóżka
Didineis lunicornis – Skowiec sierporogi
Dielis trifasciata
Dinetus pictus – Zwilec europejski
Dinocampus coccinellae
Diodontus minutus – Wyżwinek mszycolotek
Dioxys cinctus – Ogrotek tynkarkowiec
Diphyus palliatorius – Harcun zawisakowiec
Diphyus quadripunctorius – Harcun adonis
Diphyus salicatorius – Harcun sówkowiec
Diphyus trifasciatus – Harcun zółtopasy
Diplazon laetatorius – Pięknisk bzygowiec
Diplazon tetragonus – Pięknisk dzieworodek
Diplolepis rosae – Szypszyniec różany
Dipogon subintermedius – Upieńka koziołek
Diprion pini – Borecznik sosnowiec
Diprion similis – Borecznik podobny
Discoelius dufourii
Discoelius zonalis – Wstężeń skapoplamy
Dolerus aericeps
Dolerus germanicus
Dolerus puncticollis/gonager – Ćwik
Dolerus spp. – Ćwiki
Dolerus vestigialis – Ćwik krasnoudy
Dolichoderus quadripunctatus – Nadrzewnica czteroplamka
Dolichovespula maculata – Osa łysawa
Dolichovespula media – Osa średnia
Dolichovespula norvegica – Osa norweska
Dolichovespula saxonica – Osa saksońska
Dolichovespula sylvestris – Osa leśna
Dolichurus corniculus
Doryctes leucogaster – Kózkowiec żółtobrzuchy
Dryudella stigma
Dusona spp. – Liszeczniki
Dyspetes luteomarginatus

E

Echthrus reluctator
Ectemnius cavifrons
Ectemnius cephalotes – Belnik muchówkowiec
Ectemnius continuus
Ectemnius dives
Ectemnius fossorius – Grzebacz wielki
Ectemnius lapidarius – Belnik drewniak
Ectemnius lituratus – Belnik pasiasty
Ectemnius rubicola
Ectemnius ruficornis – Belnik złotoust
Ectemnius sexcinctus
Empria spp.
Encyrtus spp.
Enicospilus repentinus
Entomognathus brevis – Porywik pchełkowiec
Epeoloides coecutiens – Mamrzyk
Epeolus variegatus – Mamrzyca północna
Episyron albonotatum – Opylec 
Episyron arrogans – Opylec żółtoplamy
Episyron gallicum – Opylec śródziemnomorski
Episyron rufipes – Opylec rudonogi
Eremnophila aureonotata – Zwiotka srebrzystoplama
Eridolius rufonotatus
Eridolius sp.
Eriocampa ovata – Olszanica dwubarwna
Euaspis basalis – Rzezik dwubarwny
Eucera spp. – Kornutki
Eucharis adscendens
Euglossa dilemma – Migotka storczykowa
Eumenes papillarius – Kopułka srebrnowłoska
Eumenes pedunculatus – Kopułka wrzosówka
Eumenes spp. – Kopułki
Eupalamus oscillator
Eupelmus vesicularis
Eupelmus urozonus s.l.
Eurytoma spp.
Eutanyacra picta
Eutomostethus ephippium
Eutomostethus gagathinus – Dorzutek żółtogoleń
Eutomostethus luteiventris – Dorzutek błotny
Euura spiraeae
Evagetes pectinipes – Zagrabiel szorstkonogi
Evania appendigaster – Skrócieniec błękitnooki
Exallonyx spp.
Exatestes adpressorius
Excavarus apiarius

F

Formica cinerea – Pierwomrówka żwirowa
Formica pratensis – Mrówka łąkowa
Formica pressilabris – Ozdobnica mniejsza
Formica rufa – Mrówka rudnica i gatunki bliźniacze
Formica truncorum – Mrówka pniakowa

G

Gasteruption caucasicum – Zadziorek lepiarkowiec
Gasteruption hastator – Zadziorek zbrojny
Gasteruption spp. – Zadziorki
Gastracanthus pulcherrimus
Gelis aerator
Gelis lucidulus
Gelis spp.
Gilpinia frutetorum – Borecznik krzewian
Gilpinia hercyniae – Borecznik harcyński
Gilpinia socia – Borecznik towarzyski
Gilpinia variegata – Borecznik kapryśny
Gorytes laticinctus – Niestylak szerokopasek
Gorytes planifrons – Niestylak owoszczowiec
Gorytes quadrifasciatus – Niestylak wąskopasek
Gorytes quinquecinctus
Gorytes quinquefasciatus
Gymnomerus laevipes

H

Habrocampulum biguttatum – Gibik wiotki
Halictus leucaheneus – Smuklik
Halictus maculatus – Smuklik plamisty
Halictus quadricinctus – Smuklik wielki
Halictus rubicundus – Smuklik rdzawonogi
Halictus scabiosae – Smuklik szerokopasy
Halictus sexcinctus – Smuklik sześciopasy
Halictus subauratus – Smuklik złotawy
Halictus tumulorum – Smuklik koniczynowiec
Haltichella rufipes
Harpactus elegans – Hultun uwinnik
Harpactus laevis – Hultun krasankowiec
Harpactus moravicus – Hultun kraśnik
Harpagoxenus sublaevis – Tyranica
Hartigia xanthostoma
Hedychridium ardens – Powabniczek pozłacany
Hedychridium coriaceum – Powabniczek zmarszczony
Hedychridium roseum – Powabniczek czerwonatka
Hedychrum chalybaeum – Powabnica niebieska
Hedychrum gerstaeckeri – Powabnica
Hedychrum niemelai – Powabnica osmykowa
Hedychrum nobile – Powabnica piaskowa
Hedychrum rutilans – Powabnica blondynka
Helcon angustator
Helconidea cf.ruspator
Hemichroa australis – Obarwica olchowa
Hemichroa crocea – Obarwica rudawka
Heriades crenulatus – Wałczatka wieloguzka
Heriades rubicolus – Wałczatka wielkogłówka
Heriades truncorum – Wałczatka dwuguzka
Heterischnus truncator
Heteropelma amictum
Holcopasites calliopsidis
Holopyga fervida – Pękatka czarnouda
Holopyga generosa – Pękatka powabnicowata
Hoplismenus terrificus – Zagładnik rusałkowiec
Hoplisoides punctuosus – Niestylak cybelowiec
Hoplitis adunca
Hoplitis anthocopoides – Murarka nakamionka
Hoplitis claviventris – Murarka komonicówka
Hoplitis leucomelana – Murarka jastrzębcowa
Hoplitis papaveris – Murarka powojówka
Hoplitis ravouxi – Murarka zachodnia
Hoplitis tridentata
Hoplocampa flava – Owocnica jasna
Hoplocampa pectoralis – Owocnica majówka
Hylaeus confusus – Samotka malinówka
Hylaeus cornutus – Samotka rogata
Hylaeus difformis – Samotka obrzeżona
Hylaeus cf. dilatatus – Samotka
Hylaeus hyalinatus – Samotka błoniarka
Hylaeus nigritus – Samotka czarna
Hylaeus punctatus – Samotka białousta
Hylaeus variegatus – Samotka barwna

I

Ibalia jakowlewi – Zgniot żaługowiec
Ibalia leucospoides – Zgniot husarczyk
Ichneumon crassifemur
Ichneumon emancipatus – Gąsienicznik różnobarwny
Ichneumon inquinatus – Gąsienicznik pastewnikowiec
Ichneumon sarcitorius
Ichneumon stramentarius – Gąsienicznik motylowiec
Ichneumon stramentor – Gąsienicznik przecinkowiec
Ichneumon xanthorius – Gąsienicznik rolnicowiec
Icteranthidium grohmanni – Makatka żywicówka
Iphiaulax spp
Ischnus alternator – Razik zwójkowiec
Ischnus inquisitorius – Razik intruz
Isodontia mexicana

L

Larra anathema – Pożerka turkuciówka
Lasioglossum calceatum – Pseudosmuklik pospolity
Lasioglossum costulatum – Pseudosmuklik dzwonkowiec
Lasioglossum majus
Lasioglossum morio – Pseudosmuklik przetacznikowiec
Lasioglossum cf.nitidulum
Lasioglossum cf. sexnotatum – Pseudosmuklik
Lasioglossum spp. – Pseudosmuklik
Lasioglossum quadrinotatulum – Pseudosmuklik
Lasioglossum xanthopus
Lasius emarginatus – Hurtnica skalna
Lasius fuliginosus – Hurtnica kartonówka
Lasius flavus – Hurtnica podziemna
Latibulus argiolus – Cymonek klecankowiec
Lestica alata – Grzebnica motylowiec
Lestica clypeata – Grzebnica
Lestiphorus bicinctus – Gruszczak pienikowiec
Leucospis dorsigera – Osarek murarkowy
Lindenius albilabris
Lindenius panzeri
Lindenius pygmaeus – Mszczonek bleskotkowiec
Liotryphon spp.
Lissonota spp. – Porutnice
Listrodromus nycthemerus – Ornatek nawieszczek
Lithurgus cornutus – Kamieniarka kuprówka
Lymantrichneumon disparis

M

Macrodiprion nemoralis – Borecznik największy
Macrophya albicincta – Brosznica białoznaczna
Macrophya alboannulata
Macrophya annulata
Macrophya blanda
Macrophya duodecimpunctata
Macrophya militaris – Brosznica
Macrophya montana – Brosznica jeżynówka
Macrophya punctumalbum – Brosznica jesionówka
Macrophya ribis
Macrophya rufipes – Brosznica winoroślowa
Macrophya sanguinolenta 
Macropis europaea – Skrócinka europejska
Macropis fulvipes – Skrócinka żółtonoga
Manica rubida – Wścieklica dorodna
Megachile alpicola – Miesierka rdzawostopka
Megachile apicalis – Miesierka nadustka
Megachile centuncularis – Miesierka różówka
Megachile circumcincta – Miesierka długowłosa
Megachile desertorum – Miesierka rudowłosa
Megachile ericetorum – Miesierka
Megachile faceta – Miesierka rdzawogłówka
Megachile lagopoda – Miesierka chabrówka
Megachile leachella – Miesierka srebrzysta
Megachile ligniseca
Megachile maritima – Miesierka trójbarwna
Megachile parietina – Zaprawiarka nakamienna
Megachile pilidens – Miesierka białogonka
Megachile rotundata – Miesierka lucernówka
Megachile sculpturalis – Miesierka nagobrzuszka
Megachile versicolor – Miesierka niedopaska
Megachile willughbiella – Miesierka ziemna
Megachile xylocopoides – Miesierka zadrzechniowata
Megalodontes spp. – Szarżniki
Megarhyssa perlata – Zgłąb perłowy
Megarhyssa rixator – Zgłąb rynienkowaty
Megarhyssa vagatoria – Zgłąb olbrzymi
Megascolia maculata – Smukwa plamkowana
Megastigmus aculeatus – Znamionek różany
Megastigmus rosae – Znamionek różowiec
Melanichneumon albipictus
Melecta albifrons – Brzęczka porobnicówka
Melecta luctuosa – Brzęczka bialoplamka
Melitta haemorrhoidalis – Spójnica dzwonkowa
Melitta leporina – Spójnica lucernowa
Melitta nigricans – Spójnica krwawnicowa
Melitta tricincta – Spójnica zagorzałkowa
Melittobia acasta
Melitturga clavicornis – Trutnica lucernowa
Mellinus arvensis – Miodwa łąkowa
Mellinus crabroneus – Miodwa muchołapka
Meria tripunctata – Ochwatnica białoplamka
Mesoleptidea prosoleuca
Messor wasmanni
Methocha articulata – Kalecznica nieparka
Metopius spp.
Microdynerus parvulus – Nibolica dwuzębna
Microdynerus exilis
Microdynerus timidus
Microplitis spp.
Microterys lunatus
Mimesa bicolor – Szubrawa dwubarwna
Mimesa equestris – Szubrawa krótkoczułka
Mimesa bruxellensis – Szubrawa zalotka
Miscophus bicolor
Monobia quadridens
Monoctenus juniperi – Borecznik jałowczyk
Monodontomerus obscurus
Monosapyga clavicornis – Wysmuga pszczelnica
Monostegia abdominalis – Spaśnica tojeściowa
Mutilla europaea – Żronka europejska
Mutilla marginata – Żronka
Myrmica rubra – Wścieklica zwyczajna
Myrmica spp. – Wścieklice
Myrmosa atra – Zbornica

N

Nematinus bilineatus – Darżyniec jasnoskrzydły
Nematinus steini – Darżyniec pomarańczowy
Nematopodius formosus
Nematus lucidus – Brzęczak tarninowiec
Nematus miliaris – Brzęczak towarzyski
Nematus poecilonotus – Brzęczak zielony
Nematus ribesii – Brzęczak porzeczkowy
Nematus salicis – Brzęczak wierzbowy
Nematus tibialis – Brzęczak robiniowy
Nematus spp. – Brzęczaki
Nemka viduata – Żronka srebrnoczoła
Neodiprion sertifer – Borecznik rudy
Neotypus coreensis
Neoxorides collaris
Neoxorides nitens
Netelia melanura
Netelia spp.
Neuroterus albipes – Rewiś gwiazdoszek
Neurotherus anthracinus – Letyniec łuskowiec
Neuroterus numismalis – Rewis numizmatek
Neuroterus quercusbaccarum – Rewiś nadębek
Neurotoma nemoralis – Przędzień pestkowiec
Nippocryptus vittatorius
Nomada alboguttata – Koczownica tymiankówka
Nomada alboguttata s.l.
Nomada armata – Koczownica świerzbnicowa
Nomada bifasciata – Koczownica wierzbowo-pięciornikowa
Nomada fabriciana – Koczownica podbiałówka
Nomada ferruginata – Koczownica mniszkowo-wierzbowa
Nomada flava – Koczownica żółta
Nomada flavoguttata s.l.
Nomada flavopicta
Nomada fucata
Nomada fulvicornis – Koczownica wonna
Nomada goodeniana
Nomada guttulata
Nomada lathburiana – Koczownica rudowłosa
Nomada leucophthalma
Nomada marshamella – Koczownica ciemnolica
Nomada marshamella s.l.
Nomada roberjeotiana – Koczownica jakubka
Nomada ruficornis – Koczownica rudorożna
Nomada rufipes – Koczownica wrzosówka 
Nomada signata – Koczownica złocista
Nomada succincta – Koczownica żółtoplamka
Nomada spp. – Koczownice
Nomioides minutissimus – Łusareczek zielony
Notocyphus dorsalis – Ptasznikowiec pustynnik
Nysson distinguendus – Ustylak afrykańczyk
Nysson interruptus
Nysson maculosus
Nysson spinosus
Nysson trimaculatus – Ustylak brzuchatek

O

Odontocolon dentipes
Odynerus melanocephalus – Bolica czarnogłowa
Odynerus reniformis – Bolica rogata
Odynerus spinipes – Bolica kolconoga
Omalus aeneus – Litozłot zamorek
Omalus biaccinctus – Litozłot pomarszczony
Omalus puncticollis – Litozłot drewniarek
Opheltes glaucopterus
Ophion luteus – Sierpoń żółty
Ophion obscuratus
Ophion scutellaris – Sierpoń
Ormyrus spp. – Muskleniki
Orthocentrus fulvipes
Orussus abietinus
Osmia andrenoides – Murarka czerwonawa
Osmia aurulenta – Murarka muszlówka
Osmia bicolor – Murarka leśna
Osmia bicornis – Murarka ruda
Osmia brevicornis – Murarka rzepakowa
Osmia caerulescens- Murarka lucernowa
Osmia cornuta – Murarka rogata
Osmia leaiana – Murarka ostrożeniówka
Osmia mustelina – Murarka skalna
Osmia niveata – Murarka jeżynówka
Osmia spinulosa – Murarka kolczasta
Oxybelus argentatus – Otrętwiacz srebrnawy
Oxybelus bipunctatus – Otrętwiacz plamkowany
Oxybelus mandibularis – Otrętwiacz muchołowiec
Oxybelus spp. – Otrętwiacze
Oxybelus trispinosus – Otrętwiacz żółtoplamek
Oxybelus uniglumis – Otrętwiacz czarnoszczęki
Oxybelus variegatus – Otrętwiacz bokozębiec
Oxyrrhexis carbonator

P

Pachodynerus erynnis – Bolica czerwonoznaczna
Pachyprotasis antennata – Podbielik czartawiec
Pachyprotasis rapae
Pamphilius gyllenhali
Pamphilius hortorum – Niesnuja czerwonawa
Pamphilius inanitus – Niesnuja różana
Pamphilius sylvaticus – Niesnuja tarninowa
Panurgus banksianus  
Panurgus calcaratus – Frantka zębouda
Paramyrmosa brunnipes – Wdzieraczka lessowa
Parnopes grandior – Sawczynka piaskowa
Passaloecus insignis – Obławiacz pierścieniowiec
Passaloecus spp. – Obławiacze
Pemphredon lugens – Zamorek uśpisz
Pemphredon spp.
Pepsis mildei – Jastrzębiec upiornik
Periclista lineolata – Dookółek
Perilampus aeneus
Perilampus auratus
Perithous scurra
Perithous septemcinctorius – Udręcz zamorkowiec
Phaenolobus terebrator
Phaneroserphus calcar
Phanerotoma spp.
Philanthus coronatus – Taszczyn smuklikowy
Philanthus triangulum – Taszczyn pszczeli
Phymatocera aterrima – Owrzódka konwaliowa
Physetopoda halensis – Mróżka stepowa
Pimpla rufipes – Kłowacz podżegacz
Pimpla turionellae – Kłowacz zwójkowiec
Platygerrhus affinis
Pleolophus brachypterus – Ukłuj półskrzydlaczek
Podalonia affinis – Piaśnica rolnicówka
Podalonia hirsuta – Piaśnica czarnoruda
Podalonia luffii – Piaśnica krzywostopka
Polistes apachus – Klecanka apacz
Polistes biglumis – Klecanka skandynawska
Polistes comanchus – Klecanka komancz
Polistes dominula – Klecanka pospolita
Polistes humilis – Klecanka australijska
Polistes nimpha – Klecanka polna
Polistes sagittarius – Klecanka malajska
Polistes tenebricosus – Klecanka orientalna
Polochrum repandum – Zadrzechnica wielka
Polyergus rufescens – Zabora amazonka
Pompilus cinereus – Nastecznik szarawy
Pontania viminalis – Listnica wiklinówka
Priocnemis hyalinata – Uzębek szklisty
Priocnemis peturbator – Uzębek podróżnik
Priocnemis spp.
Prionyx canadensis – Podos kanadyjski
Prionyx foxi – Podos perłowy
Prionyx kirbii – Podos pustynny
Pristaulacus spp. – Pokosy
Pristiphora conjugata – Piłecznica wierzbówka
Pristiphora erichsonii – Zawodnica Erichsona
Proctotrupes brachypterus – Tybelak półskrzydlak
Protichneumon pisorius – Zawisakowiec siwiotkowiec
Psenulus pallipes – Trętwisz mszycojad
Pseudoamblyteles homocerus
Pseudoanthidium lituratum – Makatka czarnogrzbieta
Pseudoclavellaria amerinae – Pałczeń wierzbowiec
Pseudomalus auratus – Litozłot lśniący
Pseudomalus pusillus – Litozłot gliniarek
Pseudomalus violaceus – Litozłot drewniarek
Pseudomethoca willei – Żronkolitka karaibska
Pterocheilus phaleratus – Orzęsa koszówkówka

R

Rhodanthidium septemdentatum – Makatka wstężykówka
Rhodanthidium sticticum – Makatka czerwona
Rhogogaster scalaris -Szczerbatek zielony i gatunki bliźniacze
Rhopalum clavipes
Rhopalum coarctatum
Rhynchium oculatum – Kopułka gąsienicówka
Rhyssa amoena – Zgłębiec powabny
Rhyssa persuasoria – Zgłębiec trzpiennikowiec
Rhyssella approximator – Zgłębniczek skrzywiony
Rhyssella obliterata
Ropalidia stigma – Ropalidia barwna
Ropalidia sumatrae – Ropalidia sumatrzańska
Rophites canus – Pseudowigorczyk lucernowiec
Rophites quinquespinosus – Wigorczyk włochaty

S

Sapyga quinquepunctata – Wysmuga pięciopunktowa
Sapyga similis – Wysmuga pordzewnica
Sapygina decemguttata – Smużynka
Scambus calobatus
Scaptotrigona pectoralis – Niżądlica nadrzewka
Sceliphron caementarium
Sceliphron curvatum – Gliniarz murowy
Sceliphron deforme – Gliniarz wschodni
Sceliphron destillatorium – Gliniarz naścienny
Sceliphron madraspatanum
Sceliphron spirifex
Schenkia graminicola
Schizopyga circulator
Sciapteryx consobrina – Mangra jaskrowa
Scolia clypeata – Smukwa żółtogłowa
Scolia dubia – Smukwa słońcoplama
Scolia hirta – Smukwa kosmata
Scolia nobilitata – Smukwa burgundowa
Scolia sexmaculata – Smukwa czwórplamna
Scolia sinensis – Smukwa chińska
Selandria melanosterna – Owalnica okazała
Selandria serva – Owalnica trawowiec
Siobla sturmii
Sirex juvencus – Husarek stalowy
Smicromyrme rufipes – Mróżka rudonoga
Solenopsis fugax – Mrówka złodziejka
Sparasion spp.
Spathius spp.
Sphecius speciosus – Piewikowiec wielki
Sphecius grandis – Piewikowiec rdzawożółty
Sphecodes albilabris – Nęczyn lepiarkowiec
Sphecodes gibbus – Nęczyn czerwonobrzuchy
Sphecodes sp. – Nęczyn
Sphex funerarius – Nęk świerszczojad
Sphex habenus – Nęk ozłotek
Sphex ichneumoneus – Nęk złocistowłosy
Sphex jamaicensis – Nęk jamajski
Sphex nudus – Nęk diablik
Sphinctus serotinus
Spilichneumon occisorius
Spilomena troglodytes – Zawiłka wciornastkówka
Stauropoctonus bombycivorus – Potworak agresor
Stelis breviuscula – Szmeronia wałczatkówka
Stelis louisae – Szmeronia ornamentówka
Stelis nasuta – Szmeronia tynkarka
Stelis cf.odontopyga – Szmeronia muszlówka
Stelis ornatula – Szmeronia rożycówka
Stelis punctulatissima – Szmeronia ciemnoskrzydła
Stelis signata – Szmeronia makatkówka
Stenarella domator
Stenichneumon culpator
Stenodynerus xanthomelas
Stictia signata – Sekuta indianka
Stigmus pendulus – Znamieniec drewniak
Stilbum cyanurum – Złotoos błękitny
Stizoides tridentatus
Stizus pulcherrimus – Ponowczyk chiński
Stizus ruficornis – Ponowczyk krasnorogi
Strongylogaster multifasciata – Rozdwojnica paprotnica
Strongylogaster xanthocera – Rozdwojnica
Sycophila submutica/Sycophila biguttata
Symmorphus bifasciatus – Kopulnik
Symmorphus crassicornis – Bolica letnia
Symmorphus debilitatus/ Symmorphus connexus
Symmorphus murarius – Bolica stonkówka
Syrphoctonus crassicornis – Bzygożer zadziorkowiec
Syspasis scutellator – Sysun nalotnik
Systropha curvicornis – Wrzałka powojowa
Systropha planidens – Wrzałka płaskozębna
Syzeuctus bicornis – Rapiera rogata

T

Tachypompilus analis – Nastecznikowiec azjatycki
Tachysphex helveticus – Chwatosz
Tachysphex obscuripennis – Chwatosz karaczaniarz
Tachysphex panzeri – Chwatosz długoszczęki
Tachysphex pompiliformis – Chwatosz szarańczarz
Tachysphex psammobius – Chwatosz piaskolubek
Tachysphex spp – Chwatosze
Tachytes panzeri – Niestyk
Temnothorax spp. – Wysmuklice
Tenthredo arcuata – Pilarz wąskopasek
Tenthredo amoena – Pilarz dziurawcowy
Tenthredo atra – Pilarz węglarz
Tenthredo baetica – Pilarz gorczycowy
Tenthredo campestris – Pilarz polny
Tenthredo colon
Tenthredo crassa
Tenthredo ferruginea – Pilarz rdzawy
Tenthredo livida – Pilarz śnieżnorogi
Tenthredo maculata – Pilarz żółtoznaczny
Tenthredo mandibularis – Pilarz podbiałowy
Tenthredo marginella – Pilarz oreganowy
Tenthredo mesomela – Pilarz zielononogi
Tenthredo mioceras – Pilarz belladonna
Tenthredo notha – Pilarz koniczynowiec
Tenthredo olivacea
Tenthredo omissa – Pilarz babkowiec
Tenthredo rubricoxis – Pilarz starcowy
Tenthredo scrophulariae – Palik trędownikowy
Tenthredo solitaria – Pilarz wilczomleczak
Tenthredo temula – Pilarz żółtoczarny
Tenthredo trabeata – Pilarz górolubny
Tenthredo velox – Pilarz olchowy
Tenthredo vespa – Pilarz osowiec
Tenthredo zona – Pilarz wystawny
Tenthredo zonula
Tenthredopsis friesei – Plesznica trawiak
Tenthredopsis litterata – Plesznica kameleonka
Tenthredopsis nassata – Plesznica większa
Tenthredopsis scutellaris – Plesznica wielożerna
Tenthredopsis sordida – Plesznica przybrudzona
Tetragona ziegleri – Niżądlica bursztynowa
Tetragonisca angustula – Niżądlica bojownik
Tetralonia cf. macroglossum
Tetraloniella dentata – Rozrożka chabrowa
Tetraloniella salicariae – Rozrożka krwawnicowa
Thaumatogelis spp.
Therion circumflexum
Thynnus zonatus
Thyreus decorus – Zwężnica wystrojona
Thyreus histrionicus – Zwężnica większa
Tiphia femorata – Podwijka guniakówka
Torymus auratus – Raniszek złocisty
Trachusa byssina – Smółka komonicówka
Trachusa cornopes – Smółka ogniczka
Tremex fuscicornis – Żaługa żółtoskrzydła
Trichiocampus viminalis – Jotek wierzbowiec
Trichiosoma aenescens
Trichiosoma lucorum
Trichomma enecator
Trichrysis cyanea
Trigona fulviventris – Niżądlica łagodna
Trissolcus spp. – Tybelaki
Trychosis spp.
Trypoxylon spp. – Węgarniki

U

Urocerus augur – Trzpiennik jasny
Urocerus gigas – Trzpiennik olbrzym

V

Vespa basalis – Szerszeń czarnobrzuchy
Vespa bicolor – Szerszeń dwubarwny
Vespa crabro – Szerszeń europejski
Vespa mandarinia – Szerszeń azjatycki
Vespula germanica – Osa dachowa
Vespula vulgaris – Osa pospolita
Vespula rufa – Osa rudawa
Virgichneumon dumeticola
Vulgichneumon saturatorius – Gąsienicznik błyszczkowiec

X

Xeris spectrum – Kruszel czarny
Xiphydria camelus – Bucz olszynowiec
Xiphydria longicollis – Bucz gruszowiec
Xiphydria prolongata – Bucz wiązowiec
Xorides fuligator
Xorides gravenhorstii
Xorides praecatorius
Xylocopa appendiculata – Zadrzechnia japońska
Xylocopa caerulea – Zadrzechnia błękitna
Xylocopa valga – Zadrzechnia czarnoroga
Xylocopa violacea – Zadrzechnia fioletowa
Xylophrurus augustus

Z

Zanthojoppa lutea – Zagładnik rubinowy
Zethus slossonae

Leave a Reply