Ammophila terminata – Szczerklina czarnomorska

Sphecidae – Nękowate
Ciało uderzająco smukłe. Głowa i tułów czarne. Pleuryty srebrzyście owłosione. Odwłok silnie stylikowany – stylik całkowicie czerwonopomarańczowy (populacje południowoeuropejskie) bądź zaczerniony w przedniej części. Co najmniej 3 pierwsze tergity za stylikiem całkowicie pomarańczowoczerwone; jedynie pierwszy tergit za stylikiem może być czarny w przedniej części. Tergit 4 czarny lub pomarańczowy. U osobników z południa zasięgu czarny pozostaje zwykle sam wierzchołek odwłoka. Nogi czarne. Skrzydła przezroczyste; trzecia komórka kubitalna Cu3 trapezowata, bez trzonka.

Teneryfa 31.01.2022 Fot. Gustavo Peña

Teneryfa 07.07.2022 Fot. Gustavo Peña

  1. Zasięg. Zasiedla głównie południową Europę i centralną Azję – w tym region czarnomorski (stąd nazwa gatunkowa)
  2. Siedlisko. Stepy i lasostepy, murawy kserotermiczne, wydmy śródlądowe
  3. Wymiary. Długość ciała samicy 13-19 mm, samca 12-18 mm
  4. Aktywność. W cieplejszych regionach Eurazji obserwowana cały rok
  5. Lokalizacja. Wyspy Kanaryjskie. W Polsce nie występuje
  6. Pokarm. Nektar. Dla larw samice łowią i paraliżują gąsienice motyli
  7. Podobne. W Polsce znane są 3 gatunki z rodzaju. Od Ammophila pubescens i Ammophila campestris można ją najpewniej rozróżnić po trapezowatej trzeciej komórce kubitalnej (stylikowanej u 2 wymienionych gatunków). Natomiast pospolita Ammophila sabulosa różni się m.in. ubarwieniem odwłoka – tergit 3 jest u niej zawsze częściowo czarny, a tergit 4 całkowicie czarny; czarny jest również stylik. Ammophila heydeni w Polsce nie występuje (ma czerwone przednie i środkowe nogi). Większe i bez srebrnych włosków na boku tułowia są piaśnice (Podalonia spp.)
  8. Uwagi. Autor obserwacji – Gustavo Peña

Rodzaj Ammophila - Szczerklina


Łódź 24.03.20124

6 thoughts on “Ammophila terminata – Szczerklina czarnomorska

  1. Na BioMapie jest tylko zakładka bez danych. Na Forum są informacje za kluczem Jacobsa, który zaciągnął omyłkowo dane z Polski, kiedy ta była kresowa. Zostają więc tylko Twoje notatki (których jestem ogromnie ciekaw), bo gatunek nigdy z obecnych granic nie był publikowany.
    Jacek W.

  2. Tylko zakładka, zgadza się – mimo braku rekordów widoczna jest ikonka na „tak” przy znaczku „pl”. Tym się sugerowałem.
    Poza tym Jacku sam pisałeś na forum entomo ” Jest w Polsce jeszcze czwarty gatunek A. terminata (syn apicalis).” Czyżbym błędnie zinterpretował Twoje słowa? Jeśli tak, to zaraz to naprawię i dziękuję za cenne sprostowanie.
    A moje notatki są akurat najmniej wiarygodne; nie zapisywałem źródeł.

Leave a Reply