Sceliphron destillatorium – Gliniarz naścienny

Sphecidae – Nękowate
Znany też pod nazwą formierz. Bardzo duża i smukła żądłówka o cienkim, żółtym styliku; pozostałe tergity odwłoka czarne. Tułów czarny. Tegule żółte. Nogi dwubarwne, żółtoczarne. Nasadowy człon czułków żółty.

Okuninka 18.07.2015

Okuninka 18.07.2015

Okuninka 18.07.2015

Okuninka 18.07.2015

Okuninka 19.07.2015 Samica podczas zbierania budulca na gniazdo

Okuninka 19.07.2015 Samica podczas zbierania budulca na gniazdo

Okuninka 19.07.2015

Okuninka 19.07.2015

 1. Liczebność. Rzadki, lokalnie liczny. Czerwona Lista kat. NT
 2. Biotop. W Polsce niemal wyłącznie w warunkach synantropijnych, w pobliżu budynków mieszkalnych, lub gospodarczych. Także w miastach
 3. Wymiary. 16-25 mm
 4. Czas lotu. Lipiec – pierwsza połowa września
 5. Lokalizacja. Plaża nad Jeziorem Białym w Okunince, gdzie obserwowałem wiele osobników pobierających materiał na budowę gniazd. Możliwy do odnalezienia na terenie całego kraju, niemniej najliczniejszy w południowo-wschodniej części kraju. Notowany z Łodzi i z okolic Inowłodza
 6. Pokarm. Nektar i spadź. Dla larw samice łowią i paraliżują pająki, które umieszczają po kilka w jednej komorze ( w odróżnieniu od nasteczników, które chwytają po jednym pająku na larwę )
 7. Podobne. Nie wykazany z Polski Sceliphron spirifex różni się min. czarnymi tegulami i czarnym pierwszym członem czułków. Drugi krajowy gatunek – Sceliphron curvatum jest zdecydowanie odmiennie ubarwiony
 8. Uwagi. Mimo groźnego wyglądu i pokaźnych rozmiarów użądlenie jest mało bolesne

6 thoughts on “Sceliphron destillatorium – Gliniarz naścienny

 1. Wczoraj go obserwowałem. Najpierw parkę- samica, pewnie spłoszona przeze mnie, przelatywała z miejsca na miejsce z samcem na grzbiecie. Potem złapałem samicę żeby sprawdzić bolesność jej użądlenia i okazało się, że pomimo dużych rozmiarów żądło ma małe i użądlenie przez nią jest mało bolesne. Tuż przedtem jednak zmusiłem P. dominula żeby mnie użądliła na dolnej stronie przedramienia, a potem kilka cm obok zrobiłem to samo ze Sceliphronem. Ból po użądleniu klecanki jest piekący i przenikliwy, ale dość szybko ustępuje. W porównaniu do niej S. destillatorium pod tym względem wypadł blado.

 2. Nie podejrzewałem, że taki z Ciebie eksperymentator. Dodam wnioski z przeprowadzonego badania do opisu, niektórych może to zainteresować.

 3. Od tygodnia wlatuje nam do lazienki. Zawsze jeden, parę razy były dwa naraz. Pierwszy raz w tym roku się z tym spotkałam

 4. Poznań odnotowuje owada – praktycznie centrum
  Syn zgłaszał, że widział dużą osę wchodzącą (jak?!) do osłony lampy przy suficie. Szpara na kartkę papieru.
  Dziś to zobaczyłam na własne oczy, owad wylatywał i wracał bez problemu omijając szyby. Po zdemontowaniu lampy, około 6 kokonów.
  Owad po zamknięciu okna bardzo szybko znalazł okno w pokoju obok , dodam ze oba okna uchylne. Bez problemu trafia do celu. Kokony usuneliśmy, wypadły pająki. Nie wiemy czy osa wróci?

 5. Jakis czas temu wleciał mi do mieszkania taki owad, dziś znalazłam na rolecie zewnętrznej na balkonie 5 kokonów. W środku były już duże ciemne larwy. Nie wiem czy w skrzynce roletowej nie ma ich więcej.
  Czy można je czymś odstraszyć, żeby się nie zbliżały do okien? Jak się ich pozbyć? Czy one są w nocy aktywne?
  Nysa, woj. Opolskie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s