Megachile circumcincta – Miesierka długowłosa

Megachilidae – Miesierkowate
Silnie owłosiona miesierka. Tułów pokryty rdzawo-żółtymi włoskami. Włoski na tergitach 1-3 u samicy żółtobrązowe, u samca biało-żółte. Tylna część odwłoka słabo owłosiona, czarna, u samca z wąskimi przepaskami z szarawych włosków na tylnych krawędziach tergitów. Szczoteczka brzuszna rdzawo-żółta z czarnymi włoskami na sternitach 5-6. Jak u wszystkich miesierek na skrzydle przednim dwie komórki kubitalne Cu.

Grabin 25.06.2015 Fot. Ryszard Orzechowski

Grabin 25.06.2015 ♀ Fot. Ryszard Orzechowski

Grabin 25.06.2015 Fot. Ryszard Orzechowski

Grabin 25.06.2015 ♀ Fot. Ryszard Orzechowski

Grabin 25.06.2015 Fot. Ryszard Orzechowski

Grabin 25.06.2015 ♀ Fot. Ryszard Orzechowski

 1. Status. Pospolita i liczna. Występuje w całym kraju
 2. Siedlisko. Rozmaite otwarte, piaszczyste tereny, oraz ukwiecone łąki, pola, ugory i skraje lasów, gdzie pobiera pokarm. Gniazduje zwykle w ziemi
 3. Wymiary. Samica 12-13 mm. Samiec 10-11 mm
 4. Aktywność. Maj – sierpień
 5. Lokalizacja. Lubuskie
 6. Pokarm. Nektar. Mieszaniną pyłku i nektaru żywią się larwy. Samice chętnie odwiedzają janowce i komonice. Jak niemal wszystkie Megachile samica buduje komory lęgowe z fragmentów liści, które wycina żuwaczkami – najchętniej używa liści kruszyny i trzmieliny.
 7. Podobne. Inne miesierki
 8. Uwagi. Do pasożytów gniazdowych zaliczają się Coelioxys mandibularis, Coelioxys quadridentata, Coelioxys elongata
 9. Uwagi. Autor obserwacji – Ryszard Orzechowski
 10. Więcej o gatunku

avidal

4 thoughts on “Megachile circumcincta – Miesierka długowłosa

 1. Fajnie, że znajomi z entomo Ci udostępniają swoje fotki. Jeśli chodzi o Megachilidae to z bardziej „łakomych kąsków” na forum są fotki Trachusa byssina, Hoplitis villosa i Osmia cornuta.

  • No właśnie, to jest gatunek gniazdujący w piaszczystej glebie. W drewnie mogła być chwilowo np żeby się schować, przeczekać złą pogodę. Może brak jednego czułka ma z tym jakiś związek ;P Tak czy siak jestem pewien tego oznaczenia.

Leave a Reply