Coelioxys mandibularis – Ścieska komonicówka

Megachilidae – Miesierkowate
Znana tez pod nazwą ścieska kątoszczęka. Kleptopasożytniczy gatunek o typowym dla rodzaju Coelioxys pokroju ciała i ubarwieniu. Płeć łatwo rozróżnić w oparciu o kształt odwłoka; spiczasty u samic, tępo zakończony i uzbrojony w kilka kolców u samców.

Widzew 29.08.2010 Samica

Łódź – Widzew 29.08.2010 Samica

Widzew 29.08.2010

Widzew 29.08.2010

Widzew 29.08.2010

Widzew 29.08.2010

 1. Liczebność. Niezbyt liczna
 2. Biotop. Otwarte i ciepłe tereny. Pojawia się na ukwieconych łąkach i nieużytkach
 3. Wymiary. Samica 9-12 mm. Samiec 8-11 mm
 4. Aktywność Czerwiec – wrzesień
 5. Lokalizacja. Łódzkie
 6. Pokarm. Pyłek, nektar. Larwy kradną go prawowitym właścicielkom – larwom swoich gospodarzy
 7. Podobne. Pozostałe 12 gatunków ściesek występujących w Polsce. C.mandibularis ma oryginalnie ukształtowane, wygięte pod kątem prostym żuwaczki i na podstawie tej cechy determinacja gatunku jest najłatwiejsza i najpewniejsza
 8. Uwagi. Składa jaja w gniazdach Megachile circumcincta,  Megachile maritimaMegachile versicolor, Megachile centuncularis, Megachile alpicola, Megachile pyraneaea, Hoplitis papaveris i Hoplitis villosa
 9. Uwagi 2. Oznaczona na 99% przez Jacka Wendzonkę
Widzew 19.09.2010 W tak niewygodnej zdawałoby się pozycji odpoczywają ścieski

Widzew 19.09.2010 W tak niewygodnej zdawałoby się pozycji odpoczywają ścieski

Widzew 19.09.2010

Widzew 19.09.2010

17 thoughts on “Coelioxys mandibularis – Ścieska komonicówka

 1. Poprawię jeszcze dziś. Ale ze w biuletynie umieszczono błędnie oznaczoną pszczołę – dla mnie lekki szok. Oczywiście zawierzam Twojej opinii. Nie widziałem zadnego z tych gatunków.

 2. Wysłałem tam wiadomość, że M. apicalis jest tylko na 5 ostatnich fotkach a na pozostałych jest Hoplitis criststatula, zobaczymy czy to coś da 😉 A to na pewno ten gatunek bo jest charakterystyczny – zwróć uwagę jakie ma duże żuwaczki i głowę, cechy raczej nietypowe jak na rodzaj Hoplitis. Przeważnie tak jest, że gatunki które mają wielkie żuwaczki cechują się też dużą głową, w której mieszczą się mięśnie obsługujące te żuwaczki.

 3. Myślę, że zareagują. Być może najpierw skonsultują Twoją ocenę z lokalnym specjalsitą. Może powinienes pisać pod imieniem i nazwiskiem, także i na stronach Insektarium?

  • Zarejestrowałem się na biolibie i teraz fotki oznaczone przeze mnie są tam podpisane moim imieniem i nazwiskiem(Darek Ogrodnik), ale w sumie mi to raczej obojętne.

 4. http://intruigingnature.photodeck.com/-/galleries/subfolder/insecta-insects/hymenoptera-bees/hoplitis/hoplitis-cristatula
  Już zmienili 🙂 szkoda tylko, że zostawili podpis Megachile apicalis pod fotkami.
  http://intruigingnature.photodeck.com/-/galleries/subfolder/insecta-insects/hymenoptera-bees/hoplitis
  A tutaj można porównać Hoplitis critatula, która jest nietypowa jak na ten rodzaj i występuje przede wszystkim we Francji z H. adunca, która jest typową Hoplitis występującą na dużo większym areale, wtym oczywiście i w Polsce.

 5. Heh, owady Łodzi i okolic a ja tu o gatunku z Francji nawijam 😉 Ale muszę skorygować swoje oznaczenie, a nóż widelec kogoś z gości to zainteresuje, więc nie chcę nikogo w błąd wprowadzić. Hoplitis cristatula owszem, ale tylko na tych 4 dolnych fotkach bo ta na górnych ma za małe żuwaczki na cristatula. To też pewnie Hoplitis z podrodzaju Anthocopa, na pierwszy rzut oka taka sama jak cristatula, ale to jednak 2 różne gatunki. Sam je porównaj, zaraz tam napiszę i to skoryguję, ale w międzyczasie spróbuję ustalić gatunek z górnych fotek.

 6. I tak znacznie wykraczam poza obsrwacje z mojego miasta. Nie planowałem tego, ale tak wyszło. Co do miesierek, jak zwykle wierzę na słowo.

 7. Też jestem pod sporym wrażeniem tych fotek, ale jest ich tak dużo, że brakuje mi cierpliwości żeby je przejrzeć za jednym podejściem. A jak fotek taka ilość to bardziej prawdopodobne są błędnie oznaczone, a tu jak widzę takich nie brakuje. Jeśli chodzi o wiarygodność bardziej bym polecał galerię Stevena Falka, mniej gatunków( bo tylko z Wysp Brytyjskich) i skromniejsza, ale za to bez bajzlu.
  https://www.flickr.com/photos/63075200@N07/collections/72157629294459686/

 8. Muszę się poprawić bo ewidentnie się machnąłem – na tym biuletynie jest nie L. sexstrigatum ale Andrena bo widać zagłębienie twarzowe po wewnętrznej stronie oka u góry, trochę niewyraźnie ale jednak. Na początku nie zwróciłem na to uwagi a podobieństwo do L. sexstrigatum jest duże, ale teraz widzę, że to Andrena, wygląda na coitana. Co oczywiście nie zmienia faktu, że do Hoplitis papaveris w ogóle nie jest podobna i też jestem trochę w szoku, że na biuletynie sympozjum hymenopterologicznego taka wpadka się przytrafiła 😉 A poprawiam bo zależy mi na rzetelności i jak już wcześniej wspomniałem nie chcę nikogo w błąd wprowadzić.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s