Lasius fuliginosus – Kartonówka zwyczajna

Formicidae – Mrówkowate
Znana też jako hurtnica kartonówka. Ciało czarne, lśniące, stosunkowo krępe; nogi niekiedy jaśniejsze, brunatnożółte. Głowa wielka, na tylnej krawędzi głęboko wcięta (wcięcie potyliczne). Przyoczka robotnic słabo wykształcone. Łuska tułowiowa ustawiona pionowo, płaska. Odwłok robotnic i królowych składa się z 5 segmentów. Żądło uwstecznione. Gniazda konstruuje zwykle w dziuplastych drzewach, lub powalonych pniach, rzadziej w drewnianych słupach i ogrodzeniach, między korzeniami , w ścianach drewnianych budynków; w jednym mrowisku znajduje się kilka płodnych królowych (poliginia).

Łódź – BRUS 16.04.2020

Konewka 24.04.2015

Konewka 24.04.2015

L.fuliginosus

Fotografia studyjna Kamil Stajniak

 1. Liczebność. Pospolita i liczna
 2. Biotop. Lasy, aleje, ogrody, sady, zadrzewienia; preferuje tereny suche
 3. Wymiary. Królowe 6-7 mm. Robotnice 3-6 mm (wg niektórych źródeł tylko 3-4 mm). Samce 4.5-5 mm
 4. Aktywność. Rójka w czerwcu i lipcu, robotnice aktywne od pierwszych cieplejszych dni marcowych do późnej jesieni
 5. Lokalizacja. Łódzkie, mazowieckie. Występuje w całym kraju
 6. Pokarm. Głównie spadź, drobne bezkręgowce jako uzupełnienie diety
 7. Podobne. Najbardziej podobna jest robotnica gmachówki Camponotus fallax o smuklejszej sylwetce i większych rozmiarach (do 9 mm.) Inne czarne mrówki różnią się min. kształtem głowy
 8. Uwagi. Młoda królowa nie zakłada samodzielnie gniazda. Zamiast tego zabija królową hurtnicy żółtobrunatnej Lasius umbratus, a nieco rzadziej Lasius niger, Lasius mixtus, lub Lasius brunneus i przejmuje jej mrowisko wraz z robotnicami, które odtąd opiekują się jej potomstwem
 9. Uwagi 2. Oznaczenie osobników z Konewki Darecki
 10. Uwagi 3. Autor fotografii studyjnej – Kamil Stajniak
 11. Uwagi 4. Autorzy obserwacji – Marek W.Kozłowski avidal

Warszawa – Ursynów 23.05.2022 Fot. prof. Marek W.Kozłowski

Konewka 24.04.2015 Dziupla-mrowisko

Konewka 24.04.2015 Dziupla-mrowisko


avidal

11 thoughts on “Lasius fuliginosus – Kartonówka zwyczajna

 1. C. fallax owszem podobna, ale mniej błyszcząca. Dł. robotnic 3-4 mm to jakieś lipne źródła podają. L. fuliginosus jest większa od innych gatunków Lasius, no i ma od nich bardziej masywną głowę z wyraźnym wcięciem potylicznym; Inne Lasiusy takiej nie mają. W pierwszej połowie marca b.r. przy temperaturze 10 stopni odkryłem u siebie w starej czereśni ich kolonię. Robotnic było niewiele i poruszały się ospale, a kilka z nich miało przyczepioną do nogi martwą robotnicę L . brunneus, czyli hurtnicę wstydliwą, która też jest gatunkiem dendrofilnym. Pewnie wcześniej w tym samym drzewie była kolonia wstydliwej. Obecnie jest u mnie ciepło jak na grudzień( w porywach nieco ponad 10 stopni) i parę dni temu widziałem około 10 robotnic szwendających się po drzewie

 2. Nie chcę przesądzać, ale chyba nie. Co więcej, u naszych południowych sąsiadów nakład również jest wyczerpany.
  Można jedynie czekać na dodrukowanie, albo szukać na aukcjach.

 3. Dla mnie Blanokridli to must-have. Z książek o samych błonkówkach na razie mam tylko Bellmanna z serii przewodnik entomologa. Ze starszych pozycji w tej tematyce jest jeszcze „Wasps, bees and ants” Zahradnika, ale ta podejrzewam że jeszcze trudniejsza do zdobycia.

 4. No to trzymam kciuki za powodzenie w nabyciu książki, choć nie jestem ani odrobinę przesądny. Ja natomiast czekam mocno na zapowiadane na jesień(!) złotolitki B. Wiśniowskiego.

 5. Nie czytałem, choć poznałem inne pozycje Wilsona na czele z osławioną „Socjobiologią”. Od wielu lat interesuję się zagadnieniami związanymi z TE, w tym psychologią ewolucyjną, która wywodzi się z socjobiologii. Skoro polecasz, to zapewne się skuszę.

 6. Faktycznie połowa marca i juz funkcjonuja.Właśnie dzis mi je oznaczyli na forum.Nie spodziewałem się że da rade oznaczyć je co do gatunku ale to chyba wyjątek w tym rodzaju.Pod korą powalonego dębu.

 7. Hej Rafał u mnie tez aura nie dopisuje.Tyle że ja wybiegam w las nawet przy okazji zakupów.Pogoda jest,, entomologicznie,, do niczego sam widzisz że w akcie desperacji wziałem się nawet za mrówki.Bo nic innego się nie dzieje.

Leave a Reply