Brachymeria inermis

Chalcididae – Bleskotkowate
Jedna z najmniejszych bleskotek. W większości czarna z bardzo małą ilością jaśniejszych kolorów, żółty do jasno brązowego: guzy barkowe, wierzchołki ud, kropka w górnej części golenia, stopy i kolana. Scutellum lekko wypukłe, bez wyżłobień i z zaokrąglonym brzegiem końcowym. Tergit pierwszy (T1) gładki, T2 z rzadkim i płytkim punktowaniem.

Warszawa – Siekierki 10.10.2021 Fot. Sylvester Kociniak

Warszawa – Siekierki 10.10.2021 Fot. Sylvester Kociniak

Warszawa – Siekierki 10.10.2021 Fot. Sylvester Kociniak

  1. Liczebność. Brak danych. Osobnik na zdjęciach jest prawdopodobnie pierwszą obserwacją w Polsce HIT INSEKTARIUM
  2. Biotop. Murawy kserotermiczne; gatunek termofilny
  3. Wymiary. Długość ciała 2.5 – 3 mm
  4. Aktywność. Brak danych. W lokalizacjach na południu od Polski łowiona w lecie. Osobnik na zdjęciach zaobserwowany w październiku, zapewne pod koniec sezonu
  5. Lokalizacja. Mazowieckie
  6. Pokarm. Imago – nektar, szczególnie z baldachów. Larwy są endopasożytami larw chrząszczy z podrodziny Cassidinae rodziny stonkowatych, ale też gąsienic niektórych motyli, w tym z rodzin Geometridae i Nymphalidae. Notowane były także przypadki pasożytnictwa drugiego rzędu u larw męczelkowatych
  7. Podobne. Brachymeria minuta, która może być zbliżonych rozmiarów, ma bardziej rozległą żółtą plamkę na wierzchołku uda. U tego gatunku brzeg scutellum jest nieco przedłużony i zakończony dwoma wypustkami. Podobna jest także obecna w zachodniej Europie i nienotowana w Polsce Brachymeria walkeri, która ma nieco inaczej ubarwione wierzchołki ud.
  8. Uwagi. Autor obserwacji – Sylvester Kociniak
  9. Uwagi 2. Identyfikacja Adriano Cazzuoli

Warszawa – Siekierki 10.10.2021 Fot. Sylvester Kociniak


Sylvester Kociniak

3 thoughts on “Brachymeria inermis

  1. Nie odważyłbym się oznaczyć gatunku z tych zdjęć. Raz już zwracałem uwagę, przy innym gatunku, że niekoniecznie jest dobrze oznaczony. Nie bez powodu gatunki w tym rodzaju oznacza się głównie na podstawie obecności/braku listewek na głowie, punktowania odwłoka i mikrorzeźby tylnych ud; z kolorami trzeba uważać. Mam okazy, których nie potrafię oznaczyć, patrząc na nie pod binokularem. Brachymeria inermis ma mieć bladożółtą obrączkę na tylnej goleni, ale jeśli podobnie jak u B. minuta zdarzają się osobniki przyciemnione, to bez okazu w ręku można sobie gdybać. To jest wbrew pozorom bardzo trudny rodzaj do oznaczania, poza typowo ubarwionymi okazami.

  2. Pawle – czy mógłbyś się odnieść do poniższych przesłanek?
    Według jednej z osób biorących udział przy identyfikacji to nie może być B. minuta, bo kształt scutellum nie pasuje. U tego gatunku scutellum nie ma zaokrąglonego brzegu (dlatego też w opisie znalazło się zbliżenie). W kluczu jest to opisane (B. minuta):
    Scutellum in the posterior half distinctly convex, ridge-like margin at the back prolonged into two lobate dents, slightly raised upwards.
    Identyfikacja przez włoskiego specjalistę od Chalcidoidea Adriano Cazzuoli

Leave a Reply