Osmia brevicornis – Murarka rzepakowa

Megachilidae – Miesierkowate
Ciało u niewytartych osobników pokryte żółtymi włoskami,  znacznie ciemniejszymi u samców. Odwłok z wyraźnym niebieskim połyskiem. Przepasek odwłokowych brak  – zamiast niech słabo widoczne strzępiny na tergitach. Nasadowe człony wszystkich stóp rdzawo owłosione (cecha diagnostyczna odkryta przez Dareckiego). Szczoteczka brzuszna żółta.

Os. brevicornis

Łódź – Widzew 11.07.2015 Wytarta ♀

O.brevicornis

Łódź – Widzew 11.07.2015 ♀

  1. Liczebność. Zalicza się do pospolitych miesierek
  2. Biotop. Parki, ogrody, skraje lasów, kwietne łąki, polany, miedze i przydroża
  3. Wymiary. Samica 9-12 mm. Samiec 8-10 mm
  4. Aktywność. Kwiecień – czerwiec; pojedyncze samice także w lipcu
  5. Lokalizacja. Łódzkie, dolnośląskie. Występuje w całym kraju
  6. Pokarm. Nektar i pyłek. Najchętniej odwiedza kwiaty roślin z rodziny krzyżowych (Brassicaceae), w tym gorczycy i rzepaku
  7. Podobne. Inne murarki możliwe do rozróżnienia po detalach takich jak brak niebieskiego połysku na odwłoku, ubarwienie stóp, kształt przepasek odwłokowych, czy szerokość ciemienia. Także wałczatki z rodzaju Heriades różniące się min. silniej i gęściej punktowanym wierzchem tułowia
  8. Uwagi. Wśród pasożytów gniazdowych wymienia się Chrysis sexdentata, Stelis punctulatissima i Sapyga quinquepunctata
  9. Uwagi 2. Identyfikacja Darecki
  10. Uwagi 3. Autorzy obserwacji – Meadowlark avidal

Lubin 11.05.2020 Fot. Meadowlark


avidal

2 thoughts on “Osmia brevicornis – Murarka rzepakowa

  1. W opisie jest mowa o przepaskach odwłokowych a ten gatunek akurat ich nie ma, jedynie strzępiny i to rzadkie, słabo widoczne. Różnica jest taka, że przepaski są utworzone z włosków przylegających, a strzępiny z odstających. Niekiedy strzępiny są gęste i wtedy mogą wyglądać jak przepaski. Ten gatunek ostatnio chyba już nie jest tak pospolity jak kiedyś o czy świadczy fakt, że na entomo tylko Ty wrzuciłeś jego fotki, za to np O. bicornis czy caerulescens pojawiają się dość często.

  2. Coś, co wygląda jak przepaski to przepaski, wydawało mi się. A tu proszę, niekoniecznie. Poprawię, ale zaczynam się obawiać czy nie popełniłem więcej tego typu błędów w opisach…

Leave a Reply