Megachilidae – Miesierkowate
Oczy plamkowane. Ciało czarne, pokryte jasnymi włoskami. Na przednich krawędziach tergitów 1-5 poprzeczne, zwykle nieprzerwane przepaski z białych włosków. Szczoteczka brzuszna biała, tylko na ostatnich dwóch sternitach (5-tym, a zwłaszcza 6-tym) częściowo czarna. Nogi czarne. Skrzydła przezroczyste; w przednim skrzydle dwie komórki kubitalne Cu.
- Status. Nieliczna, choć szeroko rozsiedlona
- Siedlisko. Skraje lasów, parki, ogrody, łąki, pola, tereny ruderalne
- Wymiary. Długość ciała samicy 8-9 mm. Samiec 7-9 mm
- Aktywność. Czerwiec – sierpień/wrzesień
- Lokalizacja. Małopolskie
- Pokarm. Nektar. Dla larw samice magazynują pyłek i nektar, najczęściej z kwiatów roślin z rodzin bobowatych. Gniazda zakładają w drewnie (wykorzystują korytarze wydrążone przez owady ksylofagiczne), bądź w pustych łodygach roślin
- Podobne. Podobnie ubarwiona miesierka nadustka Megachile apicalis, u której szczoteczka brzuszna jest czarna, a nadustek ma odmienny kształt
- Uwagi. Autorka obserwacji – Justyna Kierat
- Więcej o gatunku
Na ostatniej fotce samiec. W tym roku obserwowałem ją na komonicy.
Rozpoznanie płci w locie. Wyższy stopień wtajemniczenia.
No ja rozpoznałam, tylko nie zwróciłeś uwagi na podpisy zdjęć 😉 Ale aż tak wysoki stopień wtajemniczenia to to nie był, samiec ma na tym ujęciu bardziej zaokrąglony odwłok, dłuższe czułki i chyba byłoby coś widać szczoteczki, gdyby był samicą (chociaż tego ostatniego nie jestem pewna, może i nie).
Tak, biorę na siebie winę, to wyłącznie moje niedopatrzenie. I podtrzymuję tezę, że oznaczanie płci w locie to hardcore. Oczywiście nie dla specjalistów, a więc nie dla Darka i nie dla Ciebie
Ja nie jestem specjalistką 😀 🙂
Samodzielnie oznaczasz, więc jesteś.
Nie, na razie się uczę 🙂
Akurat to nigdy się nie zmieni, nie powinno
To prawda. Nauka nigdy się nie kończy, to studnia bez dna.
Dobry wieczór u mnie na ogrodzie jak i w domu nęka moje dzieci Netelia. Odziwo wyjątkowo dużo tego w tym roku. Proszę mi powiedzieć czy owad jest groźny dla dzieci ? Netelia żądli, atakuje ludzi niczym komar czy coś w tym stylu ? Uważać na tego owada zwłaszcza dzieci ?
Nie posiada żądła, ani aparatu gryzącego. Nie ma kłujki, jak komary czy pluskwiaki. Teoretycznie może ukłuć pokładełkiem, ale to raczej tylko przy próbie schwytania. Moim zdaniem całkowicie niegroźny i nieagresywny owad. I naprawdę nie potrafię sobie wyobrazić nękania dzieci, o którym piszesz.