Arge pullata – Obnażacz brzozówka

Argidae – Obnażaczowate
Głowa za oczami stosunkowo szeroka. Odwłok i tułów czarne z metalicznym, granatowym połyskiem. Nogi czarne – tylko tylne golenie częściowo białawe. Przednie skrzydło: komórka radialna 2RS o długości przekraczającej szerokość. Larwa z wierzchu bladożółta, na bokach intesnywnie żółta, z czarno-granatową głową. Wzdłuż jej grzbietu 6 rzędów czarnych, blisko siebie ułożonych brodawek; na bokach ciała duże czarne plamy. Czarna plamka o zmiennej wielkości znajduje się również na końcu ciała. Nogi czarne.

Barczewko 10.08.2020 Fot. Adrian Peplak

 1. Status. Rzadki w całej Europie
 2. Siedlisko. Skraje lasów, zagajniki brzozowe, parki, ogrody
 3. Wymiary. Długość ciała 10-12 mm; największy krajowy obnażacz o czarnym ubarwieniu
 4. Aktywność. Czerwiec i lipiec
 5. Lokalizacja. Warmińsko-mazurskie
 6. Pokarm. Nektar, pyłek. Larwy żerują na liściach brzóz, często gromadnie
 7. Podobne. Liczne inne czarne gatunki z rodzaju, często wyraźnie mniejsze (bardzo podobny Arge gracilicornis dorasta do 7 mm). U Arge nigripes i Arge enodis komórka radilana 2RS jest niemal równoboczna. U południowoeuropejskiego Arge shawi tylne golenie nie mają białawego zabarwienia. Samica Arge berberidis wyposażona jest w  wydatne szczypce odwłokowe, a samiec tego gatunku ma lekko prążkowany odwłok
 8. Uwagi. Autor obserwacji – Adrian Peplak

avidal

4 thoughts on “Arge pullata – Obnażacz brzozówka

 1. Arge shawi Liston, 1992, jak na razie, znany jest tylko z południowych Włoch i Francji. Wydaje się, że nie ma sensu porównywać krajowe, wybrane gatunki, z takimi właśnie, południowymi unikatami, których roślina żywicielska jest nieznana, a i przynależność gatunkowa w tej grupie jest dużą zagadką. Znacznie wygodniej byłoby poczytać czym się różni A. pullata od A. fuscipes, A. ciliaris, A, ustulata czy A. sorbi. Ten ostatni jeszcze u nas nie wykazany lecz można śmiało założyć, że występuje w polskich górach.

 2. Oczywiście masz rację. Trudno jednak ogarnąć szczegółowo wszystkie rzędy – jak wiesz, baza jest szeroka. Jeśli uznasz za stosowne podać jakieś konkrety, chętnie zmodyfikuję opis.
  Pozdrawiam

Leave a Reply