Braconidae – Męczelkowate
Głowa czarna z zauważalnie wydłużoną spodnią częścią. Średnica oka relatywnie mała (1.5-1.7 długości policzka) – cecha diagnostyczna gatunku. Nadustek silnie wypukły – istotna cecha diagnostyczna rodzaju. Tułów i odwłok czarne. Pokładełko długie, czarne. Krętarze i biodra czarne; tylne krętarze spłaszczone. Uda i golenie w znacznej mierze pomarańczowe; długość tylnego uda trzykrotnie większa od jego grubości.
- Liczebność. Apathis nigra zapewne pospolity
- Biotop. Łąki, murawy, ugory, polany, przydroża, przytorza – najłatwiejszy do zaobserwowania na wrotyczowiskach
- Wymiary. Długość ciała 3.5-4 mm bez pokładełka
- Aktywność. Najczęściej obserwowane w lipcu i sierpniu
- Lokalizacja. Lubuskie
- Pokarm. Larwy są parazytoidami wewnętrznymi i koinobiontami gąsienic z rodzin Coleophoridae, Gelechiidae (wymienia się Isophrictis striatella), Momphidae, Epermeniidae, a być może także innych Microlepidoptera – zwłaszcza rozwijających się w główkach kwiatowych
- Podobne. Poszzceglne gatunki z rodzaju różnią się detalami ubarwienia i proporcji poszczególnych części ciała a także ich mikrorzeźbą – w tym średnicą oka, długością pokładełka, długością tylnego uda, rzeźbieniem propodeum. Na zdjęciu może dowlny gatunek z rodzaju – w Polsce jest ich co najmniej 10. U gatunków z rodzaju Bassus nadustek jest w mniejszym lub większym stopniu płaski
- Uwagi. Autorka obserwacji i identyfikacji – Lucyna Bugiera
Nie ma żadnej możliwości oznaczenia gatunku po takich zdjęciach. Nawet z okazem pod binokularem oznaczanie Agathis jest bardzo trudne; nie dosyć, że rewizja Simbolottiego i van Achterberga z 1999 zaopatrzona jest w kiepsko skonstruowany klucz, to na dodatek ten klucz nie uwzględnia zmienności, która potrafi być spora (i wtedy okazy jednego gatunku uciekają w kluczu do kilku innych). Trzech czwartych moich spreparowanych okazów nie udało mi się oznaczyć. Zdradziecki rodzaj, bo rozpoznaje się go z metra i zwykle jak się ktoś zaczyna bawić w Braconidae, to jest to pierwsza rzecz, którą próbuje oznaczać do gatunków. I wtedy przychodzi rozczarowanie (a ile jeszcze podobnie słabych kluczy Achterberg napisał…).
Tego się spodziewałem, dlatego przezornie zamieściłem stoswna uwagę. A teraz mam juz pewność, że oznaczenie możliwe tylko do poziomu rodzaju. Dzięki, nie ma zbyt wielu informacji w sieci o tych męczelkwoatych. Zmodyfikuję nieco opis.
Dziękuję Pawle ,że zająłeś głos 🙂 .To prawda ,że klucze są nie jasne i zmienność ogromna – dlatego sugerując się najprostszym rozwiązaniem – najpospolitsza i ściśle związana z wrotyczem wybrałam tę opcję (gatunek) . Dobrze ,że Rafał jest z natury bardzo ostrożny . Tak czy inaczej nikomu nie stała się krzywda ( mam nadzieję 😉 ) , a na Insektarium można znaleźć i porównać następną męczelkowatą . Przy okazji jej wielkość to ok.3,5 – 4 mm bez pokładełka .
Nie wiem, gdzie to znalazłaś, ale fajnie. Uzupełniam.