Megastigmus aculeatus – Znamionek różany

Megastigmidae – Znamionkowate
Głowa owalna, oczy kasztanowe. Czułki długie, lekko zagięte. Ubarwienie ciała żółte; na odwłoku subtelne jasnobrązowe, rozmyte,  poprzeczne smugi. Pokładełko wyraźnie dłuższe od reszty ciała. Na przezroczystych skrzydłach dwie ciemne, okrągławe plamki.

Łódź Fot. Marek Wyszomirski

Łódź ♀ Fot. Marek Wyszomirski

 1. Liczebność. Pospolity
 2. Biotop. Wszędzie tam, gdzie roślina żywicielska
 3. Wymiary. Długość ciała około 3 mm
 4. Aktywność. Czerwiec i lipiec
 5. Lokalizacja. Łódzkie, lubuskie
 6. Pokarm. Larwy rozwijają się w nasionach dzikich róż wielu gatunków (np. Rosa canina, Rosa rubiginosa, Rosa collina, Rosa rugosa i inne)
 7. Podobne. Inne gatunki z tego rodzaju różnią się ubarwieniem ciała, czy długością pokładełka (np. u Megastigmus dorsalis wierzch tułowia jest w znacznej mierze zielonkawy, a pokładełko krótsze), a zwłaszcza Megastigmus rosae o nieco krótszym pokładełku i przeciętnie większych plamach na skrzydłach
 8. Uwagi. Znamionek różany rozmnaża się głównie przez partenogenezę. Samce spotykane są bardzo rzadko; szacuje się, że na 1000 samic przypada ledwie 5 samców (można je odróżnić po smuklejszym odwłoku i oczywiście braku pokładełka)
 9. Uwagi 2. Autorzy obserwacji – Marek Wyszomirski Lucyna Bugiera

Chociszewo 17.06.2022 ♀ Fot. Lucyna Bugiera

Chociszewo 17.06.2022 ♀ Fot. Lucyna Bugiera

Chociszewo 17.06.2022 ♀ Fot. Lucyna Bugiera


avidal

4 thoughts on “Megastigmus aculeatus – Znamionek różany

 1. Na górnym zdjęciu M. rosae, na dolnym M. aculeatus. Samce obydwu gatunków są znacznie częstsze niż podano, hodowałem je z omalże każdej garści owoców róż zbieranych w Poznaniu.

 2. Niesamowite, wygladają na identyczne. Fotki otrzymalem w prezencie i nie wpadlem na to, ze mogą przedstawiać dwa odmienne gatunki.
  Dziękuję za odwiedziny, Pawle. Pozdrawiam
  Rafał

Leave a Reply