Dioxys cinctus – Ogrotek tynkarkowiec

Megachilidae – Miesierkowate
Znany tez jako ogrotek podolski. Ciało czarne. Tułów samicy pokryty szaro-białymi i żółtymi włoskami. Odwłok samicy dwubarwny – co najmniej pierwszy tergit czerwony; zwykle czerwone pierwsze dwa lub trzy tergity. Tylne krawędzie tergitów z wąskimi, lecz wyraźnymi, białymi przepaskami poprzecznymi. Skrzydła przezroczyste. W przednim skrzydle 2 komórki kubitalne Cu.

Hiszpania – Granada 14.05.2019 Fot. Simon Oliver

Hiszpania – Granada 01.05.2022 Fot. Simon Oliver

  1. Zasięg. Południowa, zachodnia i centralna Europa
  2. Siedlisko. Murawy kserotermiczne, murawy naskalne, stepy, inne bardzo ciepłe tereny otwarte
  3. Wymiary. Długość ciała 7-10 mm
  4. Aktywność. Kwiecień/maj – lipiec
  5. Lokalizacja. Hiszpania. Nie wiem, czy występuje w Polsce – najbliższe znane mi stanowisko znajduje się w południowej Słowacji
  6. Pokarm. Nektar. Larwy są pasożytami gniazdowymi Hoplitia adunca, Hoplitis anthocopoides, Megachile parietina i zapewne innych jeszcze miesierkowatych Megachilidae
  7. Podobne. U samicy Dioxys tridentata wszystkie tergity są czarne. Znacznie łatwiej pomylić go z Osmia andrenoides
  8. Uwagi . Autor obserwacji – Simon Oliver

avidal

4 thoughts on “Dioxys cinctus – Ogrotek tynkarkowiec

  1. Czy on w Polsce w ogóle kiedykolwiek był widziany? Bo wiem, że tridentata jest na checkliście, a z tym się nie spotkałam. Jeśli jest, to pamiętasz może, gdzie można znaleźć taką informację?

  2. Justyna, chciałbym pomóc, ale nie pamiętam już z jakich źródeł korzystałem. Bardzo możliwe, że tego gatunku u nas nie ma, bo teraz też nic nie mogę znaleźć.

Leave a Reply