Chrysididae – Złotolitkowate
Głowa i tułów zielononiebieskie, lub zupełnie niebieskie. Pronotum (przedplecze) stosunkowo duże, szerokie. Odwłok złotoczerwony; na 1 i 2 tergicie wąski zielononiebieski pasek na tylnej krawędzi. Ostatni tergit z 4 ząbkami. W Polsce występuje podgatunek aliunda, przedstawiony na fotografiach. Należy on do grupy gatunkowej Chrysis comparata, w której znajduje się kilka podobnych gatunków.
- Liczebność. Bardzo rzadka. DD HIT INSEKTARIUM
- Biotop. Gatunek kserotermofilny
- Wymiary. Długość ciała samicy 7-10 mm. Długość ciała samca 7-9.5 mm
- Aktywność. Czerwiec – sierpień
- Lokalizacja. Małopolska – poza Młoszową pojedynczy samiec wykazany z Górnego Śląska (Kozłowa Góra, 2003)
- Pokarm. Nektar. Larwy są ektoparazytoidami larw żądłówek, głównie miesierkowatych Megachilidae – wymienia się Anthidium oblongatum
- Podobne. Liczne inne złotolitki o zwykle mniejszym pronotum, lub braku wąskich zielononiebieskich przepasek na krawędziach tergitów – np. Chrysis provencaeana
- Uwagi. Jedynym znanym gatunkiem żywicielskim jest Anthidium oblongatum
- Uwagi 2. Autor obserwacji – Rafał Celadyn
- Więcej o gatunku
dobre foty i kolejny super okaz
Fotografie Rafała niemal zawsze są bardzo udane
Witam. Ja prawdopodobnie ustrzeliłam go u siebie. Gdańsk. Fotkę można obejrzeć na mojej stronie na FB. Zapraszam serdecznie.
Emilia, jak sama o sobie piszesz, nie znasz się na owadach. Dlatego zmuszony jestem przyjąć Twoją próbę identyfikacji z niedowierzaniem, z dużym znakiem zapytania – zwłaszcza, że złotolitki są naprawdę trudną rodziną do oznaczania. Obejrzałem Twoją fotkę – moim zdaniem to grupa Chrysis ignita . I więcej raczej nie da się powiedzieć. Ja przynajmniej nie potrafię.
Fajnie, że się odezwałaś. Liczę, że nie po raz ostatni
Z czym to jeszcze można pomylić? Bo u mnie na podwórzu jest tego stosunkowo dużo.
Przy braku opatrzenia i wiedzy z wieloma innymi zlotolitkami