Syrphidae – Bzygowate
Oczy żółte z barwnymi, purpurowobordowymi smugami – u samicy rozdzielone czołem, u samca stykają się ze sobą na wąskim odcinku. Twarz żółta z czarną pręgą twarzową. W dolnej części twarzy brak guzowatego wyrostka – istotna cecha diagnostyczna gatunku. Scutum czarne z żółtymi znaczeniami o ułożeniu charakterystycznym dla tego gatunku i kilku gatunków podobnych. Scutellum czarne z żółto podkreśloną tylną krawędzią. Anepimeron i katepimeron (boczne płytki tułowia) żółtoczarne – jedna z cech diagnostycznych gatunku, mało jednak przydatnych w terenie. Odwłok dwubarwny – na każdym tergicie żółte przepaski poprzeczne; na tergitach 2 i 3 po dwie żółte przepaski poprzeczne (łącznie 4), przy czym przepaski pierwsza i trzecia przerwane po środku. Tylna uda o jednolicie żółtej przedniej krawędzi.
- Zasięg. Zachodnie stany USA oraz południowozachodnie krańce Kanady
- Biotop. Wilgotne lasy ze starymi, dziuplastymi drzewami oraz ich skraje, kwietne polany przyleśne, ogrody, łąki
- Wymiary. Długość ciała 12-16 mm
- Aktywność. Maj – październik
- Lokalizacja. USA. W Polsce nie występuje
- Pokarm. Nektar, pyłek. Saprofagiczne larwy rozwijają się w dziuplach drzew liściastych wypełnionych wilgotnym substratem
- Podobne. Kilka innych, bardzo podobnych morsznic różniących się zwykle obecnością niewielkiego, ale dostrzegalnego wyrostka na spodniej części twarzy (dotyczy Spilomyia interrupta, Spilomyia citima i Spilomyia liturata), ubarwieniem bocznych płytek tułowia oraz tylnych nóg (przednie krawędzie tylnych ud częściowo czarne u Spilomyia wirthi)
- Uwagi. Autor obserwacji – James Bailey