Brachyopa panzeri – Nakwiecień żółtawy

Syrphidae – Bzygowate
Twarz stosunkowo krótka, silnie wydłużona w porównaniu z kilkoma innymi gatunkami z rodzaju. Na scutum pionowe, szarawe pasy, jaśniejsze od pomarańczowego tła; często także ciemnoszare pasy, które mogą się rozlewać i łączyć w jedną, dużą plamę pokrywającą niemal cały wierzch tułowia. Scutellum pomarańczowe. Tergity odwłokowe wyraźnie, ciemno obrzeżone. Na wewnętrznej stronie 3 członu czułków duży, szeroki dołek, zwykle niewidoczny na fotografiach terenowych – istotna cecha diagnostyczna gatunku. Wici czułków słabo owłosione, niemal bezwłose. Skrzydła bez plam.

Lipno 26.04.2009 Fot. Łukasz Mielczarek

Lipno 26.04.2009 ♀ Fot. Łukasz Mielczarek

Lipno 26.04.2009 Fot. Łukasz Mielczarek

Lipno 26.04.2009 ♀ Fot. Łukasz Mielczarek

  1. Status. Rzadki, lokalnie liczny
  2. Siedlisko. Lasy iglaste, mieszane i liściaste
  3. Wymiary. Długość ciała 8.5-11 mm
  4. Aktywność. Kwiecień – początek czerwca
  5. Lokalizacja. Świętokrzyskie
  6. Pokarm. Nektar; obserwowana m.in. na kwitnących wierzbowych baziach i na tarninie. Larwy rozwijają się w wyciekach soku na zranionych pniach świerków, jodeł oraz drzew liściastych
  7. Podobne. Inne gatunki z rodzaju, zwłaszcza Brachyopa testacea (wici czułków wyraźnie owłosione), Brachyopa dorsata (dołek na 3 członie czułków wyraźnie mniejszy, twarz słabiej wydłużona) i Brachyopa vittata (wici czułków bardzo długo owłosione). Także Hammerschmidtia ferruginea (twarz silniej wyciągnięta do przodu, tergity bez ciemnego obrzeżenia)
  8. Uwagi. Autor obserwacji – Łukasz Mielczarek

Rodzaj Brachyopa - Nakwiecień


avidal

Leave a Reply