Brachyopa panzeri – Nakwiecień żółtawy

Syrphidae – Bzygowate
Twarz stosunkowo krótka, słabo wydłużona w porównaniu z kilkoma innymi gatunkami z rodzaju.  Na pronotum i częściowo na mesonotum pionowe szarawe pasy jaśniejsze od pomarańczowego tła; często także ciemnoszare pasy, które mogą się rozlewać i łączyć w jedną, dużą plamę pokrywającą niemal cały wierzch tułowia. Scutellum pomarańczowe. Tergity odwłokowe wyraźnie, ciemno obrzeżone. Na wewnętrznej stronie 3 członu czułków duży, szeroki dołek, zwykle niewidoczny na fotografiach terenowych – istotna cecha diagnostyczna gatunku. Wici czułków słabo owłosione, niemal bezwłose. Skrzydła bez plam.

Lipno 26.04.2009 Fot. Łukasz Mielczarek

Lipno 26.04.2009 Fot. Łukasz Mielczarek

Lipno 26.04.2009 Fot. Łukasz Mielczarek

Lipno 26.04.2009 Fot. Łukasz Mielczarek

  1. Liczebność. Rzadki, lokalnie liczny
  2. Biotop. Lasy iglaste, mieszane i liściaste
  3. Wymiary. Długość ciała 8.5-11 mm
  4. Aktywność. Kwiecień – początek czerwca
  5. Lokalizacja. Świętokrzyskie. Wykazywana z Lasu Łagiewnickiego
  6. Pokarm. Nektar; obserwowana min. na kwitnących wierzbowych baziach i na tarninie. Larwy rozwijają się w wyciekach soku na zranionych pniach
  7. Podobne. Inne gatunki z rodzaju, zwłaszcza Brachyopa testacea ( wici czułków wyraźnie owłosione ), Brachyopa dorsata ( dołek na 3 członie czułków wyraźnie mniejszy ) i Brachyopa vittata (  wici czułków bardzo długo owłosione ). Także Hammerschmidtia ferruginea ( twarz silniej wyciągnięta do przodu, tergity bez ciemnego obrzeżenia )
  8. Uwagi. Autorem obserwacji jest Łukasz Mielczarek

Dodaj komentarz