Myolepta vara – Kukiełka dąbrówka

Syrphidae – Bzygowate
Scutum i scutellum czarne; wierzch tułowia pokryty żółtymi włoskami; włoski na tylnej krawędzi scutellum przynajmniej tak długie, jak połowa długości scutellum. Boczne płytki tułowia (pleuryty) lśniące, słabo opylone. Odwłok czarny lub ciemnobrązowy, bez żółtych plam na tergitach – jeśli plamy występują, są niewielkie. Krętarze żółte.

Reda 29.05.2020 Fot. Robert Żóralski

Reda 29.05.2020 Fot. Robert Żóralski

Reda 29.05.2020 Fot. Robert Żóralski

Reda 29.05.2020 Fot. Robert Żóralski

 1. Liczebność. Rzadka, lokalna VU
 2. Biotop. Lasy ze starymi, dziuplastymi drzewami, zwłaszcza z dębami
 3. Wymiary. Długość ciała 8-11 mm
 4. Aktywność. Kwiecień – czerwiec
 5. Lokalizacja. Pomorskie
 6. Pokarm. Nektar, spadź. Saprofagiczne larwy rozwijają się w wypełnionych wodą dziuplach dębów i być może innych drzew liściastych, gdzie filtrują płynną zawiesinę z cząstek organicznych
 7. Podobne. Przede wszystkim rzadsza Myolepta obscura, u której pleuryty są matowe, silnie opylone, krętarze brązowe, a włoski na scutellum krótsze. Inne kukiełki różnią się wyraźnie dwubarwnymi, żółtoczarnymi odwłokami
 8. Uwagi. Autor obserwacji i identyfikacji – Robert Żóralski

Rodzaj Myolepta - Kukiełka


avidal

4 thoughts on “Myolepta vara – Kukiełka dąbrówka

 1. Myolepta vara (literówka w nazwie – jest Myolpeta).

  Wielokrotnie ten gatunek lowiłem w Konewce razem z innymi gatunkami, ktore udalo mi się odkryć razem (Pocota, C.pachymera i in.).

 2. Dopiszę jeszcze ciekawą sprawę, że gatunek ten spotykałem wielokrotnie (kilkanascie razy) razem z Brachypalpus laphriformis – obydwa są do siebie na pierwszy rzut okaz bardzo podobne. I gdy się spotyka razem takie gatunki jak Criorrhina asilica, C.pachymera (wszystko to podrodzina Milesiinae) to ta Myolepta vara z wyglądem Brachypalpusa może być mocno myląca 😉 Aż trudno uwierzyć, że ten „Brachypalpusik” to w sumie „Cheilosia”, a te, jak wiemy, są zazwyczaj czarne i po prostu inne. A tu taka „Cheilosia”! – Myolepta vara.

 3. Równiez przyglądam się Brachypalpusom pod kątem Myolepta – to jedna z nauk Bogusia. Jednak nie mam takiej ręki do owadów, jak Ty i jak dotąd w łódzkim żadnej kukiełki nie widziałem.

Leave a Reply