Rhagoletis completa – Nasionnica orzechówka*

Tephritidae – Nasionnicowate
Głowa żółta. Oczy u obu płci rozdzielone szerokim czołem. Wierzchnia część tułowia brązowo-żółta, żółto obrzeżona. Scutellum jasnożółte do niemal białego. Odwłok brązowo-żółty z bladożółtymi przepaskami poprzecznymi. Pokładełko bardzo krótkie. Na skrzydle 3 ciemne smugi: smuga nasadowa jest wąska, pozostałe szerokie – łukowato wygięta smuga zewnętrzna zachodzi na wierzchołek skrzydła .

Chociszewo 31.07.2021 ♀ Fot. Lucyna Bugiera

Chociszewo 31.07.2021 ♀ Fot. Lucyna Bugiera

Chociszewo 31.07.2021 ♀ Fot. Lucyna Bugiera

Chociszewo 31.07.2021 ♀ Fot. Lucyna Bugiera

 1. Status. Pochodzi z Ameryki Północnej. W Europie pojawiła się w latach 80-tych. W Polsce po raz pierwszy stwierdzona w 2019 roku; wciąż rzadka
 2. Siedlisko. Ogrody, parki, tereny ruderalne
 3. Wymiary. Długość ciała 4-6.5 mm. Larwy dorastają do 10 mm
 4. Aktywność. Czerwiec – wrzesień
 5. Lokalizacja. Lubuskie
 6. Pokarm. Imagines żywią się nektarem i spadzią. Larwy odżywiają się owocnią (perykarpem) niedojrzałych orzechów włoskich, choć mogą również żywić się jadalnym jądrem orzecha. Sporadycznie znajdowane w owocach brzoskwiń
 7. Podobne. Stosunkowo charakterystyczna
 8. Uwagi. Autorzy obserwacji i identyfikacji – Lucyna Bugiera Marek Nowacki
 9. * – proponowana nazwa gatunkowa

Lubuskie 2021 ♀ Fot. Marek Nowacki

Chociszewo 31.07.2021 ♀ Fot. Lucyna Bugiera

Chociszewo 25.09.2021 Larwa na łupinie orzecha Fot. Lucyna Bugiera

Chociszewo 25.09.2021 Na skutek żerowania larwy owocnia zmienia barwę z zielonej na brunatno-czarną Fot. Lucyna Bugiera


avidal

10 thoughts on “Rhagoletis completa – Nasionnica orzechówka*

 1. Larwa muszki siedzi nie w łupinie i nią się nie odżywia, bo na niej siedzi (to brązowe, po łac. testa). W rzeczywistości odżywia się owocnią (perykarpem). Tradycyjnie owoce orzecha włoskiego nazywa się orzechem. ale botanicznie takie owoce to pestkowce (drupa) (taki np. jak morela).

 2. Dolnoślaskie Oleśnica zaatakowane drzewo orzecha włoskiego, wszystkie owoce czernieją na drzewie. W zielonej okrywie orzecha cielonkawe larwy dlugość do 8 mm, lupina czernieje i przykleja die do orzecha.

 3. Ja od siebie dodam, że owoce orzecha włoskiego (który nota bene występuje w Eurazji, a nie tylko we Włoszech) to nibypestkowce, a nie orzechy. Jednak tu trzeba by nazwę całego rodzaju orzech (Juglans) zmienić.

Leave a Reply