Athericidae – Popstruchowate
Poprzednio w rodzaju Atherix. Oczy samicy rozdzielone szerokim, a samca bardzo wąskim czołem. Scutum samicy miejscami szaro opylone, scutum samca niemal całkowicie czarne. Odwłok czarny z jasnymi tylnymi krawędziami tergitów u obu płci. Nogi jednolicie czarne. Skrzydła miejscami przyciemnione, pterostigma ciemna.
Larwa wyposażona jest w posuwki, niczym gąsienica, co pozwala jej przemieszczać się po dnie strumienia. Poluje przy pomocy wysuwanego, teleskopowego aparatu gębowego.
- Status. Zdecydowanie rzadka, obserwowana bardzo sporadycznie; mimo to miejscami może być liczna LC HIT INSEKTARIUM
- Siedlisko. Okolice szybko płynących rzek i strumieni o kamienistym lub żwirowatym dnie. Preferuje tereny górskie
- Wymiary. Długość ciała 7.5-9 mm
- Aktywność. Maj – lipiec/sierpień
- Lokalizacja. Beskidy
- Pokarm. Spadź, być może także nektar. Samice niektórych gatunków z rodziny kłują kręgowce (zwłaszcza płazy) w celu wysysania krwi – nie wiadomo, czy ta strategia jest stosowna przez Ibisia marginata – masywna kłujka pozwala przebić cienką skórę żaby. Larwy początkowo rozwijają się w lepkowatych bryłach zbudowanych między innymi z ciał martwych samic, które złożyły na tych bryłach pakiety jaj. Następnie opadają w nurt strumienia. Prowadzą drapieżny tryb życia lub żerują na padlinie opadłej na dno strumieni; być może także na martwej materii organicznej pochodzenia roślinnego. Doniesienia o matrifagii (pożeraniu martwych samic) należy uznać za mit
- Podobne. U Atherix ibis nogi są częściowo żółte. Nieco podobne są gatunki z rodzaju Symphoromyia
- Uwagi. Autor obserwacji i przypuszczalnie pierwszych fotografii w naturze tego gatunku w Polsce – Jerzy Tomiak
Gratuluję!
Gratulacje w pełni zasłużone – przyłączam się.