Dolichopodidae – Błyskleniowate
Oczy u obu płci rozdzielone czołem, węższym u samca. Tułów i odwłok intensywnie zielone. Wierzch tułowia z wyraźnym złocisto-miedzistym połyskiem, zwłaszcza na bokach scutum – jak u wszystkich gatunków z rodzaju. Uda i golenie żółto-brązowe. Wierzchołki skrzydeł u samca z rozległymi, białymi plamami. Podczas zalotów samiec rozkłada szeroko skrzydła eksponując je przed samicą w swoistym tańcu, który często odbywa się na tafli wody.
- Status. Rzadko obserwowany, choć przynajmniej miejscami bywa bardzo liczny
- Siedlisko. Łąki zalewowe, brzegi zbiorników wodnych, mokradła
- Wymiary. Długość ciała 5.7-7 mm
- Aktywność. Maj – sierpień
- Lokalizacja. Podkarpackie
- Pokarm. Drobne owady (chętnie opadłe na lustro wody) oraz nektar. Larwy są drapieżne
- Podobne. Samce charakterystyczne. Samice podobne do wielu innych gatunków z rodzaju
- Uwagi. Autor obserwacji – Światopełk Smoczyński
Od wielu dni obserwuję niezwykły taniec godowy tych muchówek, i właśnie przy okazji pomyślałem że dobrze by było gdyby na insektarium była możliwość dodawania krótkich filmów przy gatunkach- właśnie w wypadkach jakiś ciekawych zachowań, których raczej nie da się zarejestrować na zdjęciach:)
Taka możliwość oczywiście istnieje. Co więcej, kilkadziesiąt filmików od jakiegoś czasu funkcjonuje w opisach gatunkowych. Póki co autorami są głównie Robert Żóralski (bzygowate), profesor Marek W.Kozlowski (rozmaitości) i ja (Crabronidae).
Och naprawdę? Z jakiegoś powodu nie zauważyłem:) W tej sytuacji postaram się wysłać nagranie tańca godowego tego gatunku, bo faktycznie warto to zobaczyć, jest on wyjątkowo złożony, nie jak u owada ale raczej jak u ptaka!