Andrena dorsata – Pszczolinka mniszkowo-rzepakowa

Andrenidae – Pszczolinkowate
Znana też jako pszczolinka gęstoszczotkowa. Ciało czarne, lub brunatnoczarne. Wierzch tułowia pokryty rdzawymi, lub żółtobrązowymi włoskami. Na krawędziach tergitów przepaski utworzone z szarawobiałych, lub żółtawych włosków. Szczoteczka brzuszna słabo wykształcona, krótka, żółtobrązowa, lub ochrowożółta. Tylne golenie samicy rozszerzone w części apikalnej. Skrzydła z subtelnym, żółtobrązowym przyciemnieniem; w przednim skrzydle 3 komórki kubitalne Cu.

A.dorsata

Łódź – Widzew 03.07.2011 ♀

A dorsata

Widzew 03.07.2011 ♀ Boczne ujęcie pozwala ocenić budowę tylnych goleni

  1. Liczebność. Pospolita
  2. Biotop. Zróżnicowany. Gniazduje pojedynczo, na ogół w ziemi
  3. Wymiary. Długość ciała 6-11 mm
  4. Aktywność. Marzec – czerwiec i lipiec-sierpień (drugie pokolenie)
  5. Lokalizacja. Łódzkie
  6. Pokarm. Nektar. Larwy żywią się nektarem i pyłkiem
  7. Podobne. Przede wszystkim bliźniaczo podobna Andrena propinqua (szersze przepaski odwłokowe, ciemniejsze tylne stopy), której status taksonomiczny jest kontrowersyjny, oraz inne pszczolinki z podrodzaju Simandrena, w tym Andrena  susterai, Andrena congruens i Andrena combinata, które można odróżnić po nierozszerzonych tylnych goleniach; także inny pszczolinki z grupy gatunkowej, np. Andrena wilkella. Samce bardzo trudne do identyfikacji na fotografiach terenowych
  8. Uwagi. Pasożytem gniazdowym jest Nomada zonata
  9. Uwagi. Identyfikacja Darecki, który także wskazał istotne cechy diagnostyczne

avidal

2 thoughts on “Andrena dorsata – Pszczolinka mniszkowo-rzepakowa

  1. Jest dobrze oznaczona, więc nie musi być z cf. Przetłumaczyłem sobie ten opis A. propinqua i wynika z niego, że ma trochę szersze przepaski na odwłoku i ciemniejsze (czarne) tylne stopy niż dorsata.

Leave a Reply