Andrena dorsata – Pszczolinka mniszkowo-rzepakowa

Andrenidae – Pszczolinkowate
Znana też jako pszczolinka gęstoszczotkowa. Ciało czarne lub brunatno-czarne. Wierzch tułowia pokryty rdzawymi lub żółto-brązowymi włoskami. Na krawędziach tergitów przepaski utworzone z szarawo-białych lub żółtawych włosków. Szczoteczka brzuszna słabo wykształcona, krótka, żółto-brązowa lub ochrowo-żółta. Tylne golenie samicy rozszerzone w części apikalnej. Skrzydła z subtelnym, żółto-brązowym przyciemnieniem; w przednim skrzydle 3 komórki kubitalne Cu.

A.dorsata

Łódź – Widzew 03.07.2011 ♀

A dorsata

Widzew 03.07.2011 ♀ Boczne ujęcie pozwala ocenić budowę tylnych goleni

 1. Liczebność. Pospolita
 2. Biotop. Zróżnicowany. Gniazduje pojedynczo, na ogół w ziemi
 3. Wymiary. Długość ciała 6-11 mm
 4. Aktywność. Marzec – czerwiec i lipiec-sierpień (drugie pokolenie)
 5. Lokalizacja. Łódzkie
 6. Pokarm. Nektar. Larwy żywią się nektarem i pyłkiem
 7. Podobne. Przede wszystkim bliźniaczo podobna Andrena propinqua (szersze przepaski odwłokowe, ciemniejsze tylne stopy), której status taksonomiczny jest kontrowersyjny, oraz inne pszczolinki z podrodzaju Simandrena, w tym Andrena  susterai, Andrena congruens i Andrena combinata, które można odróżnić po nierozszerzonych tylnych goleniach; także inny pszczolinki z grupy gatunkowej, np. Andrena wilkella. Samce bardzo trudne do identyfikacji na fotografiach terenowych
 8. Uwagi. Pasożytem gniazdowym jest Nomada zonata
 9. Uwagi 2. Autor obserwacji – avidal
 10. Uwagi 3. Identyfikacja Darecki, który także wskazał istotne cechy diagnostyczne

avidal

2 thoughts on “Andrena dorsata – Pszczolinka mniszkowo-rzepakowa

 1. Jest dobrze oznaczona, więc nie musi być z cf. Przetłumaczyłem sobie ten opis A. propinqua i wynika z niego, że ma trochę szersze przepaski na odwłoku i ciemniejsze (czarne) tylne stopy niż dorsata.

Leave a Reply