Kościół katolicki a aborcja

O aborcji napisano już wystarczająco wiele, aby nie rozstrząsać ponownie jej statusu moralnego. I tego nie chcę tu robić. Natomiast nigdy dotąd nie przyjrzano się należycie przyczynom, dla których jest bezwzględnie potępiana przez tak bliski mojemu sercu katolicyzm. Prawdopodobnie dlatego, ze pozornie nie ma nad czym deliberować. Kościół uznaje zarodek za żywego człowieka, a zawsze staje w obronie życia niewinnych. Można bez cienia obłudy uznać, że godne to i sprawiedliwe. Chwalebne i chrześcijańskie, w najlepszym tego słowa znaczeniu.
A gdyby okazało się, że nie wszystko jest tym, czym się wydaje? Co, gdyby motywy okazały się mniej chrześcijańskie, mniej szlachetne?

Obecnie katolików obowiązują wytyczne zawarte przez Jana Pawła II w encyklice Evangelium vitae opublikowanej w 1995 roku. Powiela ono przesłanie swojej poprzedniczki z roku 1968, Humanae vitae. JP II , tak postepowy w wielu kwestiach, we wszystkim co dotyczy seksu kultywował bardzo dalece posunięty konserwatyzm. Nic dziwnego, że treść dokumentu jest rygorystyczna i jednoznaczna w swej wymowie. Żadnej aborcji, bez okoliczności łagodzących. Takie postawienie sprawy ma swe źródło w doktrynie katolickiej. Święty Augustyn w dziele O państwie Bożym piętnował tych, którzy sięgają po truciznę, aby udusić i usunąć z macicy poczęty płód. Pisze dalej: nie zasługują oni na miano męża i żony, złączyli się bowiem nie dla więzi małżeńskiej, lecz dla cudzołóstwa. Albo kobieta jest nałożnicą męża, albo mężczyzna kochankiem żony.
Sprowadza on aborcję do grzechu seksualnego. Nawet się nie zająknie o ludzkich prawach płodu. W Deklaracji o sztucznym przerywaniu płodu z roku 1974 Watykan potwierdził związek aborcji z grzechem pożądania przyjemności seksualnej. Evangelium vitae wiernie kroczy szlakiem wyznaczonym przez Augustyna. Najdotkliwiej bolącą solą w watykańskim oku nie jest przerywanie życia. I nie życie płodu jest tu istotne, o nie. To pożycie seksualne dla czystej przyjemności. Tego zdzierżyć nie mógł Augustyn, nie mogą i współcześni hierarchowie. Jeśli można się wyskrobać, to znaczy że można uprawiać seks jedynie dla samego seksu. To nie do przyjecia. Przyjemnosć jest niewskazana nawet wtedy, gdy para, nawet małżeńska, uczciwie seksi się z nadzieją na poczęcie; jeśli ma być sztuką dla sztuki stanowi ogromne wykroczenie przeciw cnocie. Jedyną uprawnioną i miłą Chrystusowi formą seksu jest ten, który ma na celu spłodzenie potomstwa. A fakt, ze sam Chrystus w żadnej z ewangelii nie potępiał bezwzględnie aborcji, nie stanowi problemu. Joseph Ratzinger znalazł sposób, jak ominąć tę drobną niedogodnosć. A jest to takie kuriozum, że warto je zapamiętać, tym bardziej, ze dotyczy ono nauki Kościoła w ogóle.
Święte teksty nie są właściwie rozumiane, kiedy interpretuje się je w sposób sprzeczny z żywą Tradycją Kościoła. Aby interpretacja Pisma Świętego była poprawna, musi być w pełni zgodna z tą Tradycją.
Innymi słowy, naukami Chrystusa, autentycznymi czy nie (ale przecież katolicy wierzą, ze są autentyczne; w ich autentycznosć wierzy zapewne sam Ratzinger) można sobie z czystym sumieniem podetrzeć tyłek, jeśli jego ziemscy namiestnicy stwierdzili co innego.

Poważną przesłanką potwierdzającą intencje Kościoła jest również fakt, że zarodek zyskał ludzki wymiar dopiero jakiś czas temu. Do 1869 roku Kościół twierdził bez ogródek, ze płód przed nadaniem mu duszy jest częścią ciała matki, a jego śmierć nie ma żadnego znaczenia. Dusza wstępować miała w momencie, gdy zarodek przybierał ludzki kształt, co u dziewczynek działo się rzekomo w 13, u chłopców w 6 tygodniu ciąży. Płeć żeńska tradycyjnie i przezornie znów potraktowana została po macoszemu.

Współczesne wytyczne Kościoła są dziedzictwem dwojakiego rodzaju. Myśl chrześcijańska kształtowała się w zgodzie i na wzór myśli arystotelesowskiej, a ta gani seksualność za zakłócanie wolności myśli. Bodaj ważniejsze okazały się jednak osobiste doświadczenia seksualne i uprzedzenia tych prominentów, których wizje znajdują dziś ukoronowanie w etyce chrześcijańskiej: Pawła z Tarsu, Augustyna i Tomasza z Akwinu. Pierwszy z nich był prawdopodobnie impotentem. Drugi zawiódł się na kochance, która zaszła w ciążę wbrew jego intencji. Znamienne jest tu, jak Augustyn tłumaczy genezę popędu seksualnego; warto ją przybliżyć, aby wykazać istotę chrześcijańskiego pojmowania seksualności.
Przed wygnaniem z raju problem nie istniał.
Zasiewałby wiec potomstwo mężczyzna, a przyjmowałaby posiew niewiasta, kiedy by i o ile by zachodziła tego potrzeba, rodnymi członkami pobudzonymi przez wolę, a nie podnieconymi przez lubieżność.
Seks przed zerwaniem owocu poznania nie sprawiał według Augustyna przyjemności, a i stan podniecenia seksualnego był pierwszej parze obcy. Adam zaś miał władze woli nad swoim penisem.
Są na przyklad tacy, którzy poruszają uszami, każdym z osobna, bądź obu naraz. Niektorzy naśladują i odtwarzają glosy ptaków, zwierząt i innych ludzi. Inni niższą częścią ciała stosownie do uznania wydają, nie wydzielając zadnego przykrego zapachu, tak melodyjne dźwięki, iż ma się wrażenie, że śpiewają takze tą częścią.

Tak się sprawy mają. Praojciec Adam był w stanie wygrywać tyłkiem dowolne melodie, a aktem woli zarówno strzyc uszami, jak i postawić członka na bacznosć. I dopiero nieposłuszeństwo przyczyniło się do utraty niezwykłych umiejętności.
Po upadku żądze szatańskie owładnęły człowiekiem. Odtąd mężczyznę i kobietę napełniają plugawe namiętności, czasem na samą tylko myśl o odmiennej płci.
Słusznie wstydzimy się tej żądzy, słusznie też nazywamy wstydliwymi same członki, które ona podnieca. Przed grzechem ludzkim nie tak było.
Pozostaje jeszcze problem utraty dziewictwa. I to da się załatwić:
Męskie nasienie mogłoby wówczas przeniknąć w łono małżonki bez naruszenia dziewiczości, tak jak dziś bez naruszenia tejże nieskazitelności może z dziewiczego łona wypływać krew comiesięcznego oczyszczenia.
Jak to możliwe? Z bożą pomocą oczywiście.

Przesiąknięte takimi i im podobnymi bzdurami chrześcijaństwo ustala własną etykę seksualną. Efekty mozna przewidzieć. Składa się głównie z zakazów, z pouczeń, czego czynić nie wolno. Gdyby prawy chrześcijanin miał je przestrzegać, każdy miałby gromadkę dzieci. Na szczęście wierni już dawno doszli do przekonania, że to co nakazuje Kościół nijak ma się do prawdziwego życia i ich własnego poczucia moralności.

Na podstawie:
Kate Saunders, Peter StanfordKatolicy i seks


Edit październik 2020
Dokonuje się fundamentalistyczny zamach na wolność i życie kobiet w Polsce. Zastanawiam się nad wysokością kary za nielegalną aborcję. Zapewne co najwyżej kilka lat więzienia. Wiele znacząca niekonsekwencja i pobłażliwość. Skoro zygota jest człowiekiem, to jej usunięcie winno być uznane za morderstwo z premedytacją, na dodatek na całkowicie bezbronnej i niewinnej istocie ludzkiej. Adekwatną karą byłoby 25 lat do dożywocia. A jednak tak wysokich kar na pewno nie przewidują ani pisowcy ustawodawcy, ani żadna z organizacji dla niepoznaki nazywających siebie pro-life, ani hierarchowie – mocodawcy reprezentujący Kościół Katolicki. Najwidoczniej w głębi serca dostrzegają absurd dokonywanego barbarzyństwa – to najbardziej przekonujące wyjaśnienie tej zadziwiającej dychotomii, jakie przychodzi na myśl.
Rafał Kaźmierczak (avidal)


Zobacz też:
Hipoteza avidala


avidal

24 thoughts on “Kościół katolicki a aborcja

 1. Xenon – z powodu empatii dla naszych dziewczyn. Poza tym od dawna uważam, że aborcja na życzenie powinna być legalna, dostępna i refinansowana do 12 tygodnia.
  Zenon – doceniam to swoiste wyrazenie poparcia, tym niemniej proszę o nieco bardziej merytoryczne komentarze
  Pozdrowienia dla obojga

 2. Świetny tekst!
  Jak z resztą cała strona, ogrom wiedzy o owadach!
  Warto, poza problemami seksualnymi ojców kościoła, wspomnieć, że Augustyn dużą część swojego światopoglądu przyniósł ze środowisk Katarskich, a więc gnostyckich, gdzie wszystko co fizyczne traktuje się jako zło (dzieło Demiurga, nie Boga bytującego w strefie metafizycznej).
  Cóż za ironia, że światopogląd grupy prześladowanej i koniec końców zniszczonej przez inkwizycje zakorzenił się głęboko w myśli katolickiej.
  Pozdrawiam

 3. Właściwie można konglomerat religii potraktowac jako pewnego rodzaju system skladowych nawzajem sie przenikajacych, a co wiecej – ewoluujacych w odrębne systemy, na ogól nie tolerujace altrnatywnych, w tym tych, z ktorymi łaczy je memetyczne powinowactwo. To oczywiscie wynika z dogmatu nieomylności. Stąd religie pelne są paradoksów na podobienstwo tego, który przytoczyłeś.

 4. Sorry ale skoro prezerwatywy są sprzedawane i nie ma przeciwwskazań to całą twoją teoria można o kant dupy potłuc.

 5. To do mnie? Jeśli tak, poproszę jaśniej, bo nie rozumiem rzekomej zależności – prezerwatywy są ogólnie dostępne, bo póki co nie jesteśmy państwem wyznaniowym. Jednak dla praktykującego katolika ich używanie jest występkiem przeciwko zaleceniom Kościoła.

 6. A chciałem zrobić zakupy… Szkoda, proszę o namiary na inny sklep z owadami, bo u ludzi popierających morderstwa na niewinnych i jeszcze przysłaniających to wiarą, nic nie kupuje i nie chce mieć z nimi nic wspólnego.

 7. To się nawet dobrze składa, bo to nie sklep. Coś sie pani(panu) pomyliło. I nie mam na myśli zakupów, tylko zabijania. Zarodek nie jest osobą i nie można go zamordować, choćby się chciało.
  Szanuję szlachetne intencje, o ile oparte są na racjonalnych przesłankach.
  Pozdrawiam

 8. Myślę sobie fajna stronka o pająkach i owadach, a tu mi się pojawia wysryw jakiegoś kukolda… Ręce i nogi opadają.

 9. Zatem nie zapraszam ponownie, skoro to dla Ciebie traumatyczne przeżycie. Na pewno znajdziesz coś podobnego, tyle że autorstwa jakiegoś dumnego macho. Powodzenia.

 10. Brawo avidal. Zdrowy rozsądek nie jest powszechnie dostępny – jak widać w komentażach niektórych – zatem każdy przejaw zdroworozsądkowego myślenia staje się dla mnie cenny i wiele znaczący.

 11. Dziękuję bardzo za ten tekst, mam nadzieję, że otworzy oczy innym. Sama natura (jeśli ktoś jest wierzący, to uznaje przecież ją za stworzoną przez Boga) usuwa z powodzeniem uszkodzone płody z macicy, do takich poronień dochodzi bardzo często w pierwszych tygodniach. Problem polega na tym, że na skutek różnych zmian i w środowisku naturalnym, i społecznym, kobiety też coraz później zachodzą w ciążę i ten mechanizm naturalnego poronienia przestaje dobrze funkcjonować (a u niektórych nie funkcjonuje dobrze już od samego początku – różnie bywa). Skoro Bóg poprzez naturę sam działa, to nie widzę powodu, dla którego nie mielibyśmy tej natury wspomóc w przypadku wad letalnych, skoro robimy to w innych dziedzinach. To jest horror co KK wymyślił znowu dla upodlenia kobiet, nie wyobrażam sobie, żeby moja Żona była ZMUSZONA donosić ciążę, przy której wiadomo, że dziecko będzie martwe. Już sam fakt takiej diagnozy to byłaby tragedia, ale znoszenie trudów całej ciąży (a ciąża to nie cukierki, coś o tym wiemy) z taką świadomością to zwykłe znęcanie się i to w najgorszym wymiarze. Jak zwykle pajace w kolorowych czapeczkach wycierają sobie mordę Jezusem dla własnej uciechy, chyba wypiszę się z tej instytucji i przejdę do jakiejś poważniej traktującej Boga i wiernych.

 12. Miro, oczywiście zgadzam się co do całościowego przekazu. Jednak nie warto przekonywać, że cos jest dobre tylko dlatego, że występuje naturalnie. To tzw. błąd naturalistyczny. Bez poprawiania i udoskonalania natury, a wielokrotnie także wręcz bez przeciwstawiania się naturze nie byłoby postępu cywilizacyjnego, etycznego i moralnego.
  Z naturą, tak jak ze skostnialymi organizacjami i ich wyznawcami, również należy walczyć. Aby życie było znośniejsze.

 13. Z pewnym zdziwieniem zauważyłem błyskawicę na stronie głównej blogu entomologicznego który zresztą bardzo lubię i cenię. I teraz jeszcze ten artykuł. No normalnie szacun.
  A różnym anonimom powiadam tak: każdy ma prawo do własnych poglądów i jednocześnie do zwykłego szacunku do siebie i do tychże.
  Bez względu na owe poglądy.
  Tragedią chrześcijaństwa jest mariaż kapłanów z władzą i mam tu na myśli Konstantyna. A potem już poleciało…
  Chociaż przypominam, że Jezusa ukrzyżowały władze świeckie (Rzymianie) na kategorycznie żądanie kleru (kapłanów Boga Jahwe – ojca Jezusa.)

  Wiara jest rzeczą wielką. Ale religie są do okrężnicy. Zwłaszcza jedynie słuszne.
  Zaznaczam, że to moje osobiste poglądy. 🙂

 14. Na tym samym blogu entomologicznym umieściłem także szereg artykułów o tematyce nie związanej z entomologią. Jakoś nikt nie zgłosił sprzeciwu. Ani razu. Bo też i nie o czystość tematyczną tutaj chodzi, ale o podważanie wyznawanego światopoglądu. A to boli bez względu na jakim forum jest podejmowane.
  Ja naprawdę nie dostrzegam siły pseudoargumentu polegającego na tak hermetycznym szufladkowaniu danego zagadnienia. Oczywiście działa to w dwie strony – dlatego nie zgadzam się z postulatem, jakoby o prawach kobiet powinny wypowiadać się i decydować wyłącznie kobiety. Nie – każdy ma do tego prawo. I tylko od treści zawartej w jego słowach, od ich uzasadnienia powinno zależeć, czy zostanie potraktowany z należytą powagą. A nie od uprzedzeń ze względu na płeć, wykształcenie, wiek, sympatie polityczne, etc.

Leave a Reply