Carabidae – Biegaczowate
Znany też pod nazwą Pterostichus jurine. Głowa i przedplecze czarne, lśniące. Przedplecze z podłużną bruzdą centralną i głębokimi wgnieceniami przy podstawie. Boki przedplecza łagodnie zaokrąglone, zwężające się od połowy długości przedplecza. Nogi i czułki czarne. Pokrywy z wyraźnym i intensywnym miedzisto-purpurowym połyskiem, wzdłużnie bruzdkowane; na każdej pokrywie rząd dołków.
- Liczebność. Lokalny gatunek górski, bardzo rzadko obserwowany, choć przypuszczalnie miejscami dość liczny. Zasięg gatunku ograniczony do Alp, Gór Dynarskich i Karpat
- Biotop. Górskie łąki, hale, połoniny, a rzadziej także górskie lasy
- Wymiary. ?
- Aktywność. Od końca kwietnia do jesieni. Zachowania rozrodcze w maju, czerwcu i lipcu. Zimuje larwa trzeciego stadium oraz imago. Rozwój od jaja do imago trwa dwa lata. Imagines aktywne głównie o zmierzchu i po zmroku
- Lokalizacja. Bieszczady
- Pokarm. Bezkręgowce o miękkim ciele; chętnie ślimaki. W warunkach laboratoryjnych gatunek wykazywał tendencje kanibalistyczne (pożerane były larwy)
- Podobne. Liczne inne biegaczowate – mimo to nietrudny do identyfikacji
- Uwagi. Autorzy obserwacji – Marcin Sosnowski Rafał Celadyn
- P.jurinei w bazie BioMap
- * – proponowana nazwa gatunkowa
Na Pierwszej focie jet P.foveolatus, P.jurine nie występuje w Tatrach ,Tylko Bieszczady w Polsce;).
Miałem podejrzenia, sam przecież zaproponowałem nazwę szykoń bieszczadzki ale Marek zawsze miał precyzyjnie oznaczone zdjecia. Cóż, przekażę mu wieści.
Dzięki, Rafał