Pterostichus jurinei – Szykoń bieszczadzki*

Carabidae – Biegaczowate
Znany też pod nazwą Pterostichus jurine – nie mam pewności, która nazwa jest poprawna i aktualna. Głowa i przedplecze czarne, lśniące. Przedplecze z podłużną bruzdaą centralną i głębokimi wgnieceniami przy podstawie. Boki przedplecza łagodnie zaokrąglone, zwężające się od połowy długości przedplecza. Nogi i czułki czarne. Pokrywy z wyraźnym i intensywnym miedzistopurpurowym połyskiem, wzdłużnie bruzdkowane; na każdej pokrywie rząd dołków.

P.jurinei

Bieszczady 24.07.2019 Fot. Rafał Celadyn

 1. Liczebność. Lokalny gatunek górski, bardzo rzadko obserwowany, choć przypuszczalnie miejscami dość liczny. Zasięg gatunku ograniczony do Alp, Gór Dynarskich i Karpat
 2. Biotop. Górskie łąki, hale, połoniny, a rzadziej także górskie lasy
 3. Wymiary. ?
 4. Aktywność. Od końca kwietnia do jesieni. Zachowania rozrodcze w maju, czerwcu i lipcu. Zimuje larwa trzeciego stadium oraz imago. Rozwój od jaja do imago trwa dwa lata. Imagines aktywne głównie o zmierzchu i po zmroku
 5. Lokalizacja. Bieszczady
 6. Pokarm. Bezkręgowce o miękkim ciele; chętnie ślimaki. W warunkach laboratoryjnych gatunek wykazywał tendencje kanibalistyczne (pożerane były larwy)
 7. Podobne. Liczne inne biegaczowate – mimo to nietrudny do identyfikacji
 8. Uwagi. Autor obserwacji – Rafał Celadyn
 9. P.jurinei w bazie BioMap
 10. * – proponowana nazwa gatunkowa
habitat P.jurinei

Habitat Fot. Rafał Celadyn


Rodzaj Pterostichus


avidal

2 thoughts on “Pterostichus jurinei – Szykoń bieszczadzki*

 1. Miałem podejrzenia, sam przecież zaproponowałem nazwę szykoń bieszczadzki ale Marek zawsze miał precyzyjnie oznaczone zdjecia. Cóż, przekażę mu wieści.
  Dzięki, Rafał

Leave a Reply