Pterostichus jurinei – Szykoń bieszczadzki*

Carabidae – Biegaczowate
Znany też pod nazwą Pterostichus jurine. Głowa i przedplecze czarne, lśniące. Przedplecze z podłużną bruzdą centralną i głębokimi wgnieceniami przy podstawie. Boki przedplecza łagodnie zaokrąglone, zwężające się od połowy długości przedplecza. Nogi i czułki czarne. Pokrywy z wyraźnym i intensywnym miedzisto-purpurowym połyskiem, wzdłużnie bruzdkowane; na każdej pokrywie rząd dołków.

P.jurinei

Bieszczady 24.07.2019 Fot. Rafał Celadyn

Bieszczady 14.06.2023 Fot. Marcin Sosnowski

Bieszczady 14.06.2023 Fot. Marcin Sosnowski

 1. Liczebność. Lokalny gatunek górski, bardzo rzadko obserwowany, choć przypuszczalnie miejscami dość liczny. Zasięg gatunku ograniczony do Alp, Gór Dynarskich i Karpat
 2. Biotop. Górskie łąki, hale, połoniny, a rzadziej także górskie lasy
 3. Wymiary. ?
 4. Aktywność. Od końca kwietnia do jesieni. Zachowania rozrodcze w maju, czerwcu i lipcu. Zimuje larwa trzeciego stadium oraz imago. Rozwój od jaja do imago trwa dwa lata. Imagines aktywne głównie o zmierzchu i po zmroku
 5. Lokalizacja. Bieszczady
 6. Pokarm. Bezkręgowce o miękkim ciele; chętnie ślimaki. W warunkach laboratoryjnych gatunek wykazywał tendencje kanibalistyczne (pożerane były larwy)
 7. Podobne. Liczne inne biegaczowate – mimo to nietrudny do identyfikacji
 8. Uwagi. Autorzy obserwacji – Marcin Sosnowski Rafał Celadyn
 9. P.jurinei w bazie BioMap
 10. * – proponowana nazwa gatunkowa
habitat P.jurinei

Habitat Fot. Rafał Celadyn


Rodzaj Pterostichus


avidal

2 thoughts on “Pterostichus jurinei – Szykoń bieszczadzki*

 1. Miałem podejrzenia, sam przecież zaproponowałem nazwę szykoń bieszczadzki ale Marek zawsze miał precyzyjnie oznaczone zdjecia. Cóż, przekażę mu wieści.
  Dzięki, Rafał

Leave a Reply