Leiodidae – Grzybinkowate
Ciało owalne, błyszczące, gładkie z bardzo delikatnym, trudno dostrzegalnym punktowaniem. Głowa, przedplecze i pokrywy brunatne; szew pokryw czarny. Pokrywy ze zredukowaną bruzdką przyszwową ograniczona do części wierzchołkowej pokryw – istotna cecha diagnostyczna gatunku. Nogi i czułki brunatne; buławka czułków trójczłonowa – człony 1 i 2 buławki często ciemniejsze od pozostałych członów czułków.
- Liczebność. Bardzo rzadko obserwowany, nieliczny
- Biotop. Głównie lasy; znajdowany zwykle w wilgotnej ściółce
- Wymiary. Długość ciała 2.1-2.8 mm
- Aktywność. Wiosna – jesień
- Lokalizacja.
- Pokarm. Imagines i larwy żywią się strzępkami grzybni porastającej wilgotny materiał roślinny
- Podobne. Inne gatunki z rodzaju różnią się przede wszystkim wielkością bruzdki przyszwowej na pokrywach – albo jest ona lepiej rozwinięta i sięga nawet do połowy długości pokryw, albo nie ma jej wcale. Najbardziej podobny jest równie rzadki Agathidium pisanum
- A. badium w bazie BioMap
Agathidium badium to jest podrodzaj nominotypowy, a tutaj kształt kąta barkowego, brak linii udowych na zapiersiu i kształt głowy wskazują na podrodzaj Neoceble. Trzeci człon czułków o wiele dłuższy od drugiego (wydaje się, że ponad 1,5 x), człon 11 sprawia wrażenie minimalnie jaśniejszego niż 9 i 10 (chociaż ocenianie tego nawet na powiększonym zdjęciu może być niepewne), bruzdka przyszwowa z tyłu pokryw wydaje się dość długa – po tych cechach dla mnie najbardziej prawdopodobne jest A. rotundatum. Ale z takich zdjęć to jest zgadywanka, trzeba mieć okaz w łapie. Agathidium badium w Warszawie to jak trafić szóstkę w totka; uwierzyłbym, jakbym zobaczył samca oznaczonego na podstawie fiuta.
Pawle, rzecz jasna przyjmuję Twoją opinię bez zastrzeże i usuwam fotografie z opisu. Może kiedyś uda się je zdobyć.
Skonstruowałem też opis Agathidium rotundatum, w którym wykorzystałem odrzucone zdjęcia. Mam nadzieję, że poprawnie.
Jedyny sposób, żeby mieć pewność, że na fotografii będzie A. badium, to złapanie sfotografowanego osobnika i wypreparowanie edeagusa lub spermateki. Tylko cechy genitalne pozwalają na 100% odróżnić A. badium od A. pisanum (zresztą obydwa u nas wściekle rzadkie).
No to raczej można zapomnieć o pozyskaniu zdjęć. Dzięki za wszystkie informacje.