Acidota cruentata – Truś brązowiak

Staphylinidae – Kusakowate
Ubarwienie ciała ciemnorudo-brązowe, łącznie z nogami i czułkami. Przednia krawędź głowy niezgrubiała. Przedplecze stosunkowo słabo wypukłe, o szerokości przekraczającej jego długość – przy czym najszersze w połowie długości, lub w przedniej połowie długości. Przedplecze z lekko podwiniętymi krawędziami bocznymi i z delikatnym obramowaniem podstawy. Pokrywy dłuższe od tułowia, ale odsłaniające odwłok; punktowanie najgrubsze przy szwie pokryw. Kąty pokryw łagodnie wyprofilowane poza stosunkowo ostrymi kątami tylnymi, wewnętrznymi. Epipleury (boczne krawędzie pokryw) płasko podwinięte. Odwłok dłuższy od pokryw, o szpiczastym wierzchołku.

Acid. crenata

Cieszyn 08.12.2019 Fot. Slavko

 1. Status. Rzadko obserwowany
 2. Siedlisko. Znajdowany w ściółce i we mchu oraz w norach gryzoni i w miejscach zgromadzeń nietoperzy
 3. Wymiary. Długość ciała 4.5-6 mm
 4. Aktywność. Wiosna – jesień
 5. Lokalizacja. Śląskie
 6. Pokarm. ?
 7. Podobne. Inne, podobnie ubarwione gatunki z podrodziny Omaliinae, w tym przeciętnie nieco większy (5-7 mm) truś ostrobrzegi Acidota crenata, u którego przedplecze jest najszersze za połową długości, bardziej wypukłe, a przy podstawie brak obramowania; przednia krawędź głowy u tego gatunku jest zgrubiała
 8. Uwagi. Autor obserwacji – Slavko
 9. Uwagi 2. Identyfikacja Paweł Jałoszyński
 10. A.cruentata w bazie BioMap

avidal

4 thoughts on “Acidota cruentata – Truś brązowiak

 1. Gatunek „wypłynął” i został oznaczony na Forum Entomologicznym w dn. 8.12.2019 https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?f=49&t=42044 Warto byłoby wskazywać źródła informacji i kierować do dyskusji na temat danego gatunku, aby takie skarbnice wiedzy bazowały na innych skarbnicach wiedzy. Internauta odwiedzający wpis o takim gatunku raczej ucieszy się z możliwości przeczytania jak gatunek pojawił się znikąd, został oznaczony a jego występowanie często było obiektem dyskusji wielu osób zajmujących się owadami. pozdrawiam, Jacek K.

 2. Zgodnie z sugestią od dziś będę umieszczał odnośniki do wątków na forum, z których korzystałem przy opisie gatunku, a jest ich niemało. A w jakiejś bliżej nieokreślonej przyszłości uzupełnię o takie odnośniki wątki już istniejące – to kwestia mocy przerobowych. Jestem tutaj właściwie sam ( choć z cenną, ale jednak okazjonalną pomocą autentycznych specjalistów takich jak Paweł, czy Darecki ), a materiału do ogarnięcia bardzo dużo.
  Pozdrawiam również
  Rafał

Leave a Reply