Insektarium

Insektarium to miejsce, w którym pierwotnie (rok 2013) zamierzałem prezentować owady zamieszkujące moje miasto – Łódź i jego okolice. Nadspodziewanie duże zainteresowanie oraz życzliwość ze strony dziesiątek osób, które gratis dzieliły się ze mną doświadczeniem, wiedzą, materiałami oraz fotografiami zmotywowały mnie do znacznego poszerzenia profilu tematycznego.

Blog powołałem do życia głównie dla własnej satysfakcji, ale też z myślą o amatorach obserwujących i fotografujących entomofaunę, jakim sam nadal jestem. Tutaj znajdziesz kilka istotnych i interesujących, mam nadzieję, informacji dotyczących charakterystyki, występowania i etologii poszczególnych gatunków. Próbuję tworzyć coś, czego mi brakowało, gdy zaczynałem moją przygodę z “robalami”. Po 8 latach mogę z satysfakcją uznać, że trudno mi sobie wyobrazić skuteczniejszą szkołę entomologii od nieustającej próby rzetelnego kształtowania Insektarium.  Konstruowanie opisów gatunków zmusza do zapoznania się ze szczegółową budową owadów, nazewnictwem i rozpoznawaniem poszczególnych części ciała, do rozumienia i poprawnej interpretacji kluczy, do mentalnego posługiwania się nomenklaturą binominalną i całą masą innych umiejętności tyleż niezbędnych, co pozornie niezwiązanych stricte z tematyką strony. Oczywiście wciąż zdarzają się spektakularne potknięcia – czasem aż wstyd – ale nieodmiennie liczę na interwencje lepiej zorientowanych Gości. I się nie zawodzę. Niechaj Insektarium nadal będzie wirtualnym forum wymiany i weryfikacji informacji. Ale też źródłem ich pozyskiwania. Ze swej strony mogę gwarantować szacunek dla metody naukowej oraz otwartość na współpracę, krytykę, dialog.

 Przy konstruowaniu opisów administratorzy Insektarium i ja korzystaliśmy z wielu rozmaitych źródeł oraz z bezinteresownie udzielanej pomocy licznych osób lepiej zorientowanych w danej dziedzinie. Takich ludzi i takich źródeł znam nazbyt wiele, aby je wszystkie wymienić. Jednak za szczególnie niezastąpione należy z pewnością uznać forum entomo.pl, które skupia szerokie grono specjalistów w każdej niemal dziedzinie entomologii i które umożliwia prezentacje wartościowych i rzetelnych opinii, wyjaśnień, diagnoz, relacji… Są to niejednokrotnie informacje unikalne, wręcz elitarne – takie, których nie sposób zdobyć w jakimkolwiek innym miejscu, zwłaszcza w języku polskim.

avidal
Łódź, wrzesień 2021


Projektantką logo Insektarium została Monika Turska przy współpracy z siostrą Kasią Turską. Dziękuję bardzo!Top 15 z ostatniego miesiąca

Rhyparochromus vulgaris 671
Rhyparochromus vulgaris 671
Saga pedo 586
Saga pedo 586
Harpactea rubicunda 454
Harpactea rubicunda 454
Chrysoperla carnea 350
Chrysoperla carnea 350
Eresus walckenaeri 271
Eresus walckenaeri 271
Rhaphigaster nebulosa 205
Rhaphigaster nebulosa 205
Phymatodes testaceus 177
Phymatodes testaceus 177
Osmia cornuta 171
Osmia cornuta 171
Meloe proscarabaeus 146
Meloe proscarabaeus 146
Ero furcata 145
Ero furcata 145
Dytiscus marginalis 132
Dytiscus marginalis 132
Nuctenea umbratica 126
Nuctenea umbratica 126
Halyomorpha halys 124
Halyomorpha halys 124
Ectropis crepuscularia 121
Ectropis crepuscularia 121
Dysdera crocata 114
Dysdera crocata 114
 
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
PlayPause

107 thoughts on “Insektarium

 1. W dobie translatorów na zawołanie wersje językowe chyba nie są konieczne – ewentualnie przydałoby się umieszczać lokalne nazwy wernakularne, bo takie zapewne częściej są wpisywane w Google i takie wychwytują przeglądarki częściej, aniżeli binominalne łacińskie.
  Natomiast co do miejsca, to nie obawiam się, że go zabraknie, bo w razie potrzeby można je dokupić.

  • Korzystam z translatorów, ale czasami wychodzi straszny bełkot, często właśnie przy opisach bezkręgowców.
   A jeśli chodzi o miejsce na serwerze, to miałem na myśli właśnie kwestie finansowe. Trochę to jednak kosztuje, zwłaszcza przy ciągle zwiększających się gigabajtach danych, a zwłaszcza przy szybko przyrastającej liczbie zdjęć. Z drugiej strony każde hobby kosztuje…

 2. No, chyba że masz kanał na youtubie. Wtedy nierzadko zarabiasz na hobby. Przyznam, że mam w planach taką audiowizualną filię Insektarium opartą głównie na relacjach z wypraw terenowych, dalekich i bliskich – i wszystkim co z tym związane. Ale najpierw powinienem się wyedukować odpowiednio i potrenować, bo aktualnie nic nie wiem o technice nagrywania i montażu filmów.

 3. Witam.
  Pasjonuje się owadami od kilku lat, chociaż nadal jest to pasja amatorska. Mam kilkadziesiąt zdjęć przeróżnych owadów, ale są to zdjęcia robione telefonem. Mimo to, mam pytanie, czy byłaby możliwość umieszczenie owych fotografii na tej stronie? Dziękuję.

 4. Oczywiście,skoro ci na tym zależy. Wolałbym jednak, aby zdjęcia nie przedstawiały gatunków już w tej chwili bogato obsadzonych fotografiami. No i zdecydowanie zachęcam do sięgnięcia po aparat fotograficzny w zestawie z konwerterem, albo jeszcze lepiej obiektywem macro. Telefon nadaje się do focenia okolicznościowych scenek, ale na pewno nie do makrofotografii.
  Pozdrawiam

Leave a Reply