Insektarium

Insektarium to miejsce, w którym pierwotnie (rok 2013) zamierzałem prezentować owady zamieszkujące moje miasto – Łódź i jego okolice. Nadspodziewanie duże zainteresowanie oraz życzliwość ze strony dziesiątek osób, które gratis dzieliły się ze mną doświadczeniem, wiedzą, materiałami oraz fotografiami zmotywowały mnie do znacznego poszerzenia profilu tematycznego.

Blog powołałem do życia głównie dla własnej satysfakcji, ale też z myślą o amatorach obserwujących i fotografujących entomofaunę, jakim sam nadal jestem. Tutaj znajdziesz kilka istotnych i interesujących, mam nadzieję, informacji dotyczących charakterystyki, występowania i etologii poszczególnych gatunków. Próbuję tworzyć coś, czego mi brakowało, gdy zaczynałem moją przygodę z “robalami”. Po 8 latach mogę z satysfakcją uznać, że trudno mi sobie wyobrazić skuteczniejszą szkołę entomologii od nieustającej próby rzetelnego kształtowania Insektarium.  Konstruowanie opisów gatunków zmusza do zapoznania się ze szczegółową budową owadów, nazewnictwem i rozpoznawaniem poszczególnych części ciała, do rozumienia i poprawnej interpretacji kluczy, do mentalnego posługiwania się nomenklaturą binominalną i całą masą innych umiejętności tyleż niezbędnych, co pozornie niezwiązanych stricte z tematyką strony. Oczywiście wciąż zdarzają się spektakularne potknięcia – czasem aż wstyd – ale nieodmiennie liczę na interwencje lepiej zorientowanych Gości. I się nie zawodzę. Niechaj Insektarium nadal będzie wirtualnym forum wymiany i weryfikacji informacji. Ale też źródłem ich pozyskiwania. Ze swej strony mogę gwarantować szacunek dla metody naukowej oraz otwartość na współpracę, krytykę, dialog.

avidal
Łódź, wrzesień 2021


Projektantką logo Insektarium została Monika Turska przy współpracy z siostrą Kasią Turską. Dziękuję bardzo!Top 15 z ostatniego miesiąca

Rhyparochromus vulgaris 383
Rhyparochromus vulgaris 383
Amaurobius ferox 168
Amaurobius ferox 168
Cheiracanthium mildei 150
Cheiracanthium mildei 150
Amblyteles armatorius 142
Amblyteles armatorius 142
Pterophorus pentadactyla 125
Pterophorus pentadactyla 125
Phragmatobia fuliginosa 116
Phragmatobia fuliginosa 116
Chrysoperla carnea 103
Chrysoperla carnea 103
Cynips quercusfolii 98
Cynips quercusfolii 98
Steatoda bipunctata 91
Steatoda bipunctata 91
Harmonia axyridis 91
Harmonia axyridis 91
Leptoglossus occidentalis 85
Leptoglossus occidentalis 85
Eresus walckenaeri 83
Eresus walckenaeri 83
Rhaphigaster nebulosa 70
Rhaphigaster nebulosa 70
Ancistrocerus nigricornis 68
Ancistrocerus nigricornis 68
Nigma walckenaeri 68
Nigma walckenaeri 68
 
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
PlayPause

87 thoughts on “Insektarium

 1. Mam pytanie. Kojarzysz może nazwę stworzonek kopiących sobie dołek w sypkim piachu i czychających tam na owada, który w ten dołek wpadnie? Za młodu wrzucaliśmy tam mrówki, nie mogły wyjść, bo się piasek zsypywał, z dna wychodziły jakieś szczypce. Wtedy piasek brało się szybko w garść, przepuszczało przez palce i zostawał na dłoni taki śmieszny robaczek z mrówką w szczypcach. Dobre wspomnienie, pozdrawiam 🙂

 2. Rewelacyjna strona. Wreszcie jestem w stanie pooznaczać masę zdjęć chrząszczy, które zalegały latami. Dzięki wielkie 🙂

 3. Wciąż zapewne jest sporo błędów do znalezienia, więc zalecam ostrożność. To jednak amatorska stronka a nie profesjonalny klucz.
  Pozdrawiam

 4. Myślę, że z czasem będzie coraz lepsza. Na razie skupiam się na dodawaniu kolejnych gatunków. Kiedy mi się skończą, pomyślę nad modyfikacjami.
  Pozdrawiam imiennika
  Rafał

 5. Mam pytanko. Jest ciepło i obudziły się złotooki. Czym można je podkarmić? Ostatnio miałam wspólnika do sosu pomidorowego, ale to raczej nie dla nich.

 6. Rewelacyjna strona! Piękne zdjęcia, informacje solidne, przejrzyście podane. Bardzo chętnie tu zaglądam.:)

 7. Masz na myśli smukwę zapewne. Na wschodzie kraju jest liczna. Mimo to dziękuję za info – jeśli zdecyduje sie zamieścić mapki rozmieszczenia, ta obserwacja zostanie uwzględniona.

 8. Jelonek w logo ma nogi w złych miejscach 😉 Pozycja środkowych i tylnych ud wskazuje, że biodra tych nóg są znacznie dalej z tyłu niż w rzeczywistości. Gdyby tylne biodra były tam, gdzie znajduje się ich domyślna pozycja na tym rysunku, jelonek musiałby mieć o połowę krótszy odwłok 😉

   • Zdecydowanie 🙂 To przepraszam za zamieszanie, jak widać nie powinnam się angażować w rzeczy wymagające znajomości anatomii nie-pszczół 😉

    • Nie ma za co przepraszać. Ja też jestem tylko amatorem-fotografem i wydawało mi się, że moje poprawki były właściwe. Jak się okazało… niekoniecznie. Zasadniczo logo przedstawiające np. jelonka, to nie obrazek z książki o anatomii chrząszcza, więc pewne nieścisłości są do zaakceptowania.

 9. Witam proszę doradzić czym mogę się pozbyć brudziec zwyczajny albo sosnowy wchodzi do mieszkania w bloku na parterze:( dziennie pewnie z 20-30 sztuk znajduje jestem załamana 🙁 jak mogę się tego pozbyć ? Dziękuje za pomoc

 10. Nie doradzam przy usuwaniu owadów, to nie ten adres, sorry. Brudźce właśnie wybudzają się z diapauzy i opuszczają zimowe kryjówki. Wkrótce problem sam się rozwiąże, ewentualnie stanie się marginalny

 11. Czesc. Od razu z samego rana chyle czolo przed praca jaka wykonales przy tabeli dodanej do złotolitkowatych.
  Oprocz opisow stopnia zagrozenia dodales tez zywicieli. Przy około 100 gatunkach złotolitek było co robic.
  Super kompemdium.

 12. Cóż, lubie tę robotę. Jeśli choć jednej osobie sie przyda, będę zadowolony. Kto wie, może tak samo potrajtuję nasteczniki – profesor Wisniowski opisał je równie wyczerpująco, a nie każdy ma dostęp do literatury. Swoja drogą jakiś czas temu nadmienił,. że następnym tego typu projektem obejmie pszczolinki. Ciekaw jestem, czy prace ruszyły….

 13. Dzień dobry. Przeczytałam krótki opis Clytra laeviuscula i teren występowania można powiększyć o Górny Śląsk. Konkretnie Zabrze/Ruda Śląska. Właśnie miałam przyjemność spotkać kilkukrotnie to stworzenie.

 14. Na Dolnym Śląsku była wykazywana wielokrotnie, wystarczy kliknąć na link do BioMapy i przejrzeć rekordy. Punkt 5 – lokalizacja – odnosi sie do obserwacji podpartych materiałem zdjęciowym przedstawionym w opisie.
  Niemniej bardzo dziękuję za zainteresowanie i pozdrawiam.

 15. Dzień dobry,
  zagladam tutaj często, jako mieszkaniec podgórskiej miejscowości bogatej w to wszystko, co znaleźć można w tej witrynie, albowiem dobrze jest wiedzieć kogo mam za sąsiada.
  Jednak odatrasza nas nieco (żonę i mnie) sugestywna nazwa tej witryny.
  Słuszna i uzasadniona jest taka nazwa, ale jednak „insekty” brzmią jakoś drapieżnie. Żona nazwała Insektarium – „Robaczkowo”.
  Dzięki tej zabawnej nazwie mamy nieco łagodniejsze skojarzenia z opisywanymi tutaj stworzonkami.
  Doceniamy fantastyczny pomysł i ogrom pracy włożonej z to przedsięwzięcie. Dziękujemy za wiedzę jako dzięki temu zyskaliśmy. Pozdrawiamy serdecznie pomysłodawcy i gospodarzowi tego bloga; to jedna z najlepszych – naszym zdaniem – skarbnica wiedzy dostępna dla każdego miłośnika przyrody.

 16. Tak pozytywną opinię mógłbym umieścić gdzieś w widocznym miejscu jako reklamę Insektarium. Bardzo mi miło, dziękuję Wam obojgu. Gdyby kiedyś zabrakło mi motywacji, Wasza wiadomość posłuży za remedium.
  Na poczatku miałem dylemat, czy pomysł ma sens. Bo tematyka jak rzeka i jedna osoba jej nie ogarnie. Bo wiele gatunków nieoznaczalnych ze zdjęć. Bo miną alata, zanim baza będzie na tyle bogata, że strona stanie się komukolwiek przydatna…
  Ale wystartowałem, a potem okazało się że całe mnóstwo ludzi znajduje chęć na udzielenie wsparcia merytorycznego i fotograficznego.
  Pozdrawiam i gratuluję potrzeby wiedzy o mikroświecie wokół nas. To nieczęste

 17. Witam mam takie pytanie czy wie ktoś gdzie znajdę zdjęcie i szczegółowy opis wraz z łacińską nazwa stonki afgańskiej ???

Leave a Reply