Insektarium

Insektarium to miejsce, gdzie prezentuję owady zamieszkujące moje miasto i jego okolice. Przy czym pisząc “okolice” mam na myśli teren w promieniu około 100 km od Łodzi. Blog powołałem do życia głównie dla własnej satysfakcji, ale też z myślą o amatorach obserwujących i fotografujących entomofaunę, jakim sam nadal jestem. Tutaj znajdziesz kilka istotnych i interesujących, mam nadzieję, informacji dotyczących charakterystyki, występowania i etologii poszczególnych gatunków. Próbuję tworzyć coś, czego mi brakowało, gdy zaczynałem moją przygodę z “robalami”.
W znaczącej większości zdjęcia, lepsze lub gorsze, są mojego autorstwa, chyba że zaznaczono inaczej. Kopiowanie i użytkowanie dozwolone i mile widziane (dotyczy fotografii wykonanych przeze mnie).
Łódź, sierpień 2013


Projektantką logo Insektarium została Monika Turska przy współpracy z siostrą Kasią Turską. Dziękuję bardzo!Top 12 z ostatniego miesiąca

Trissolcus spp. 1164
Trissolcus spp. 1164
Sceliphron curvatum 1080
Sceliphron curvatum 1080
Nephrotoma crocata 484
Nephrotoma crocata 484
Lamia textor 379
Lamia textor 379
Meloe proscarabaeus 352
Meloe proscarabaeus 352
Chalcophora mariana 314
Chalcophora mariana 314
Tanyptera atrata 297
Tanyptera atrata 297
Palomena prasina 275
Palomena prasina 275
Hemipenthes morio 256
Hemipenthes morio 256
Araniella spp. 249
Araniella spp. 249
Ctenophora flaveolata 248
Ctenophora flaveolata 248
Sceliphron destillatorium 239
Sceliphron destillatorium 239
 
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
PlayPause

81 thoughts on “Insektarium

 1. Jeśli chodzi o fotkę powyżej, przedstawia ona fragment rezerwatu Gałków. Ale faktycznie można się pomylić. Tu i tu powalone buki. W rezerwacie Wiączyń byłem ledwie 2 razy, choć do samego lasu zaglądam regularnie. Natomiast na górze fragment widzewskich przytorzy. Edit: w 2015 roku miejsce to zostało doszczętnie zdewastowane przez kolejarzy

 2. Motyle ( i ważki ) zajmują mnie stosunkowo najmniej, stąd pewnie brak obserwacji z mojej strony. Jeśli posiadasz fotki, chętnie z nich skorzystam i gatunek pojawi się na blogu.

 3. Witam. Mam wątpliwość co do rozpoznania przeze mnie tarczyka zielonego. Jeżeli jest taka możliwość, chciałabym prosić o pomoc w określeniu. Byłabym wdzięczna za kontakt lub podanie adresu mailowego – wyślę zdjęcia.
  Pozdrawiam serdecznie.
  Jasza.
  agafaj@onet.eu

 4. Przypadkiem trafiłam na tę ciekawą stronę ..pięknie prowadzoną .Wczoraj wertowałam w necie aby zidentyfikować motyla nocnego jaki mnie odwiedził i znalazłam tutaj.Mieszkam na peryferiach Krakowa.Była to Krokiewka lękliwica ;)Dziękuję ..pozdrawiam serdecznie 🙂

 5. Wandap, dzięki za pozytywną opinię. Są w sieci strony niemal kompletne i znacznie bardziej użyteczne, jeśli chodzi o motyle. Naprawdę warte polecenia. U mnie tylko skromna ich reprezentacja.

 6. Bardzo fajna i pomocna strona.
  Dlaczego podawane są tak dziwne sposoby na rozróżnianie owadów podobnych do siebie? Np. u gniłunów po udach, czyżby te paski były aż tak zdradliwe?

 7. Kolor ud, czy obecność pręgi twarzowej to cechy podawane w kluczach. Zwykle są konieczne do identyfikacji. Myślę, że to nie są dziwne sposoby – oby zawsze cechy diagnostyczne były tak jednoznaczne , klarowne i łatwe w ocenie jak u gniłunów…

 8. Gratuluję bogatej i interesującej kolekcji. Spotkaliśmy się dziś na uroczysku. Ja fotografuję dopiero drugi rok te maluchy i mam nadzieję kiedyś dorobić się podobnego zbioru 🙂
  Pozdrawiam

 9. A dziękuję bardzo. Ja z kolei zajrzałem do Ciebie – przepiękne prace, bo tak chyba wypada nazwać Twoje fotografie. Sezon niemal się skończył, ale wiosną liczę na wspólne wypady.
  Pozdrowienia. Będę w kontakcie.

  • Wspólne wypady to doskonały pomysł tym bardziej, że pewnie wiesz czego i gdzie szukać a ja zdaję się na los i łut szczęścia. Może się wreszcie czegoś o tych maluchach dowiem. Mój adres mailowy Tobie podałem. Podaj mi proszę swój to wyślę zdjęcia o które Tobie chodzi wraz ze szczegółami obserwacji.
   Pozdrawiam

 10. Witam serdecznie. Przy okazji komentarza zapraszam do siebie 🙂 Zajrzałam tutaj ponieważ nie znam się na robakach 🙂 ale bardzo lubię je fotografować. Szukając informacji aby zidentyfikować gości na moich fotografiach trafiłam tutaj. Uważam, że jest to świetne miejsce i bardzo przejrzyste. Na pewno nie raz z niego skorzystam. Dziękuję bardzo i pozdrawiam serdecznie.

 11. Nie znalazłem tutaj
  Rząd muchówki
  Rodzina narzępikowate
  Rodzaj Lipoptena
  Gatunek strzyżak sarni
  Owad bardzo poszukiwany do rozpoznania przez grzybiarzy.
  Warto go umieścić.
  Poza tym fajna stronka .

 12. Jest jeszcze drugi gatunek, nieco mniejszy; dopiero niedawno stwierdzony. Na razie nie mam fotek tych muchówek, choć nie raz i nie dwa byłem nimi oblepiony. Regularnie dodaję nowe gatunki, w ciągu 15 miesięcy ponad 1200 – na pewno przyjdzie czas i na strzyżaki.

 13. Kompaktowe Fuji, Casio, stara Minolta dimage Z3 i sporadycznie lustrzanka Olympusa. Bez rewelacji. Od jakiegoś czasu marzy mi się pen Olympusa z dobrym obiektywem macro ( taki sprzet ma Jacek Strojny, jeden ze współtwórców strony; możesz obejrzeć jego foty ), ale wciąż wypadaja pilniejsze wydatki.

 14. O tych wydatkach sam coś wiem. Także używam kompaktu Panasonica, a sporadycznie Sony hx300. A miałeś może doświadczenie z konwerterami Raynoxa 250 czy 150..?

 15. Dzięki za informacje. Głównie zajmuje sie ornitologią, a teraz chciałbym poszerzyć trochę zakres zainteresowań i padło na owady, które już od dawna mnie kusiły.

  Pozdrawiam

 16. Chciałabym podziękować autorowi za stworzenie tak dokładnego przeglądu naszych rodzimych owadów. Wiem, że są inne strony tego typu, ale jednak zawsze zaglądam tutaj w celu identyfikacji jakiegoś żyjątka. Zajmuje się amatorsko fotografią, w tym makro i lubię wiedzieć, jakiego gatunku są moi modele. Poza tym trochę w tym zawodowej ciekawości, z wykształcenia jestem biologiem, ale akurat na owadach średnio się znam 🙂 Pozdrawiam.

 17. Bardzo dziękuję. Uzupełniam listę owadów od 3 lat i stan aktualny to stan przejściowy. Baza będzie stale się rozrastała, opisy w przyszłości zawierać będą więcej informacji. Również pozdrawiam.

 18. Właśnie, raczej przypadkowo, natrafiłem na Twój blog – świetna robota, tak trzymaj! I choc nie jestem z okolic Łodzi, a z Elbląga, to I tak wiele z opisanych przez Ciebie gatunków występuje u nas, na północy. Ha, no i jest też kilka których u Ciebie nie ma, a których szukasz 😉 Pozdrawiam!

 19. Założę się, że więcej, niż tylko kilka. Na północ kraju zaglądam rzadko, a jesli już, to raczej rodzinnie, wypoczynkowo. I wygląda na to, że nieprędko nadrobię zaległości. Tym bardziej polecam blog Skorpiona Świat Makro.com doskonale opisujący entomofaunę okolic Olsztyna. To już bliżej Ciebie

 20. Trafiłem na tą stronę przypadkowo. Na początku siedziłem i starałem się weryfikować na świat makro. Tyle ,że tam jest niewiele owadów względem tego tutaj. Coś wspaniałego. Makrofotografia jest piękna. Zdecydowanie najlepsza strona,bardzo się ciesze ,że wiem o jej istnieniu.

 21. Witam Krajana, mieszkam a okolicach Łasku.
  Na zdjęciach na Pańskiej stronie zlokalizowałem mojego najeźccę, a mianowicie ryjosza burakowca, którego na mojej posesji od paru dni jest od zatrzęsienia, jest na ścianach domu, wchodzi do domu przez wentylację, oknami, wewnątrz domu czuje się prawdę mówiąc jak u siebie, jest na trawie na drzewach, po prostu wszędzie i to w ilościach hurtowych. Prawdę mówiąc nie wiem co z tym zrobić, poczekać czy już działać?

 22. Chciałbym wykorzystać zdjęcie przekraska 2018/10/thanasimus.jpg w wydruku na wystawie w pewnym parku narodowym; możemy się skontaktować mejlowo?

Leave a Reply