Syrphidae – Bzygowate
Piękny leśny bzyg o zauważalnym dymorfizmie płciowym. Oczy samca stykają się ze sobą, oczy samicy rodzielone czołem. Wierzch ciała ciemny, połyskujacy; jedynie dwa ostatnie tergity u samca i ostatni tergit u samicy są intensywnie czerwone.
2. Siedlisko. Lasy z udziałem sosny
3. Lokalizacja. Łódzkie, Bieszczady
4. Wymiary. Długość ciała 10-12 mm. Skrzydło 8-9.5 mm
5. Aktywność. Gatunek wiosenny z nasileniem lotów w maju
6. Pokarm. Larwy saprofagiczne – gatunek zasiedla sosnowe pnie o średnicy powyżej 40 cm. Melitofagiczne imagines odwiedzają kwiaty
7. Podobne. Niepowtarzalny i łatwy do identyfikacji bzyg
8. Uwagi. Autor obserwacji – avidal
Zobacz też:
Blera scitula
Podczas listopadowych mini-warsztatów udało mi się znaleźć larwę

Ceteń 12.11.2015 Larwa znaleziona w ściętym pniaku sosnowym zasiliła hodowlę Roberta Żóralskiego. Identyfikacja Łukasz Mielczarek
W maju 2015 roku miałem niebywałą przyjemność obserwować rójkę Blera fallax. Arenę stanowił rozłożysty dąb na nasłonecznionej polanie. Co najmniej kilkanaście samic siedziało na pniu, a jakieś trzy razy więcej samców starało się o ich względy. Widziałem wiele par in copula, a z niektórymi samicami próbowały kopulować 2 a nawet 3 samce równocześnie. Wszystko działo się dość wysoko, na 2 metrach i wyżej, do tego w pełnym słońcu, więc fotki nie oddają niesamowitości zdarzenia.
Odnośnie larwy z Cetenia (12.11.2015), to owada oczywiście udało się wyhodować. To już moja druga udana hodowla tego gatunku z larwy znalezionej w pniaku sosnowym.
Hej, Robert. Jeśli przychówek traktuje się z należyta uwaga, to i szanse powodzenia hodowli wzrastają. Moje dwie larwy Myathropa nie miały takiego szczęścia.
Gratulacje