Syrphidae – Bzygowate
Czarna, smukła morsznica z 3 żółtymi przepaskami odwłokowymi u samca i 4 u samicy. Tylne golenie żółte, z ewentualnym małym zaczernieniem nie większym niż 1/6 długości goleni.
- Liczebność. Pospolita, w miejscach występowania bywa liczna
- Biotop. Lasy liściaste i mieszane
- Wymiary. Długość ciała 12-16 mm
- Aktywność. Maj – lipiec, ze szczytem pojawu na wiosnę
- Lokalizacja. Łódzkie, pomorskie, Bieszczady. W pobliżu Łodzi spotkałem ją w lesie wiączyńskim, ale zapewne obecna wszędzie tam, gdzie w lasach pozostawia się powalone drzewa. Na pewno występuje w lasach spalskich i przedborskich
- Pokarm. Nektar; obserwowana na malinach, głogu, kalinie, czeremsze, bagnie, baldachach… Larwy saprofagiczne, często znajdowane w brzozach. Do rozwoju potrzebuje powalonych drzew o co najmniej kilkuletnim „stażu”
- Podobne. Bliźniacza Temnostoma angustistriatum różni się mocniejszym zaczernieniem tylnej goleni, na co najmniej 1/3 jej długości. Oficjalnie w Polsce nie występuje, jednak jej występowanie w górach jest pewne – sam widziałem ją Bieszczadach. Edit: w 2015 roku została włączona do fauny Polski
- Uwagi. Autorzy obserwacji – Magdalena Jędro Andrzej Kucharski avidal
Temnostomy wszystkie są piękne.Ten gatunek jest według Ciebie najpospolitszy?
Kontrkandydatem może być jedynie T.vespiforme. T. apiforme bywa liczna, ale to bardziej lokalny gatunek. T.meridionale spotkać stosunkowo najtrudniej. T.angustistriatum – wiadomo, góry gdzie często też bywa bardzo liczna.
Pytałem z ciekawości bombylansa spotkałem w lesie tam gdzie najczęsćiej chodzę raz a meridionale 3,4 razy.Łęg dębowo -wiązowy.
Zgadza się – jak są, to są. O ile jednak bombylans mozna spotkać w niemal kazdym lesie poza monokulturą sosny, to meridionale jest bardziej wybredna, z tego co zauwazyłem.
Dzięki za informacje przebywając tyle w terenie masz już bogaty zbiór obserwacji i doświadczeń.