Psammotettix alienus – Zgłobik pręgowany

Cicadellidae – Skoczkowate
Znany również jako zgłobik smużkowaty. Oczy dwubarwnie prążkowane. Ciemię (vertex)  z podłużnym rozjaśnieniem po środku. Przedplecze i scutellum brązowe z białymi, podłużnymi smugami. Skrzydła nieco wystające poza wierzchołek odwłoka, z rzadka ciemno plamkowane; użyłkowanie jasne i wyraźne, charakterystyczne dla rodzaju.

Psam.confinis

Okuninka 20.07.2018

P.confinis

Okuninka 20.07.2018

 1. Status. Pospolity i miejscami bardzo liczny
 2. Siedlisko. Łąki, ugory, polany, skraje lasów i inne tereny otwarte
 3. Wymiary. Długość ciała 3-4 mm
 4. Aktywność. Czerwiec – październik
 5. Lokalizacja. Lubelskie
 6. Pokarm. Soki roślinne; żeruje na trawach
 7. Podobne. Pozostałych kilkanaście gatunków z rodzaju, zwłaszcza Psammotetix confinis (mniejszy i nieco bardziej krępy, często z dość wyraźnym wzorem barwnym na skrzydłach, o bardziej szpiczastej głowie, a podłużne pasy na przedpleczu są lepiej widoczne – info Tomasz Klejdysz i Krzysztof Musik) i Psammotettix excisus (najmniejszy z nich, często bardzo jasno ubarwiony, dosłownie „malutki przecinek”, raczej nie do pomylenia z tymi dwoma gatunkami, ale już można się pomylić np. z P. dubius – jednak to duża rzadkość)
 8. Uwagi. Identyfikacja Krzysztof Musik
 9. Uwagi 2. Autor obserwacji – avidal
 10. C. alienus na forum entomo.pl
 11. P. confinis w bazie BioMap

avidal

5 thoughts on “Psammotettix alienus – Zgłobik pręgowany

  • Nie pisałbym tego komentarza, gdyby wczoraj jeszcze 18 grudnia był ten link który jest teraz, którego wczoraj nie było.. Ponieważ nie widać dat i kolejności wydarzeń „nie ukrywam” zabrzmiało tak, jakby ten link był cały czas. Z perspektywy czasu będzie to wyglądało inaczej bez dat.
   Dziękuję za dodanie linku do Forum do wątku. Zauważ, że zalinkowałeś do postu o dyskusji na temat zamieszczania linków a nie do dyskusji o gatunku.

   Obecnie link prowadzi do dzisiejszego postu: https://www.entomo.pl/forum/viewtopic.php?p=290807#p290807

   a dyskusja na temat Psammotettix alienus rozpoczyna się tu (30 lis 2019): https://www.entomo.pl/forum/viewtopic.php?p=273077#p273077

   pozdrawiam!

Leave a Reply