Megachile lagopoda – Miesierka chabrówka

Megachilidae – Miesierkowate
Ciało czarne, pokryte gęstymi, krótkimi, żółtobrązowymi włoskami. Przepaski na krawędziach tergitów wąskie, białożółte, u samic nieprzerwane ( czasem tylko przepaska na 2 tergicie jest przerwana ); przepaska na 5 tergicie węższa od pozostałych. U samicy włoski na ostatnim tergicie przylegające. Szczoteczka brzuszna dwubarwna, czerwonopomarańczowa na sternitach 1-4, czarna w części wierzchołkowej; rzadziej jednolicie pomarańczowoczerwona. Tylne golenie samca zgrubiałe i łukowato wygięte. Na tylnych goleniach samicy ostrogi są lekko wygięte i zaostrzone. Przednie stopy samca rozszerzone; końce białych włosków na zewnętrznych krawędziach przednich stóp czarne. Na przednim skrzydle dwie komórki kubitalne Cu. Cecha diagnostyczna nie ujęta w kluczach: oczy samic i samców są nierozjaśnione, ciemne.

Meg.lagopoda

Filipów 30.06.2018 Fot. Antoni W. Wysowski

Megach.lagopoda

Filipów 30.06.2018 Fot. Antoni W. Wysowski

Meg.lagopoda.

Filipów 30.06.2018 Fot. Antoni W. Wysowski

Meg lagopoda

Filipów 30.06.2018 Fot. Antoni W. Wysowski

 1. Liczebność. Rzadka
 2. Biotop. Ciepłe, suche tereny otwarte skąpo pokryte roślinnością. Preferuje gleby piaszczyste i gliniaste, w których gniazduje; także wąwozy lessowe
 3. Wymiary. Samica 15-18 mm. Samiec 14-16 mm. Największa nasza miesierka
 4. Aktywność. Lipiec – sierpień/wrzesień
 5. Lokalizacja. Podlaskie
 6. Pokarm. Nektar. Pyłek i nektar dla larw samice zbierają z różnych kwiatów, najczęściej z rodziny bobowatych, złożonych i jasnotowatych; najczęściej widywana na ostach, popłochach i innych wielkokwiatowych roślinach
 7. Podobne. Przede wszystkim tylko nieznacznie mniejsza Megachile maritima – samice różnią się białawym owłosieniem ostatniego tergitu i wielobarwną szczoteczką z białymi akcentami z przodu, oraz wyraźnie szerszą przepaską na 5-tym tergicie, a samce brązowymi końcami białych włosków na stopach – u obu płci oczy są rozjaśnione. Także wyraźnie mniejsza Megachile willughbiella – u samicy tej miesierki oczy są rozjaśnione, włoski na ostatnim tergicie odstające, a tylne nogi cieńsze z prostymi, lekko tępo zakończonymi ostrogami na goleniach ( różnice te odnoszą się także do samicy Megachile maritima )
 8. Uwagi. Jednym z pasożytów gniazdowych jest Coelioxys conoidea
 9. Uwagi 2. Identyfikacja Darecki
 10. Uwagi 3. Autorem obserwacji jest Antoni W.Wysowski
 11. Więcej o gatunku
M.lagopoda

Filipów 30.06.2018 Fot. Antoni W. Wysowski

M.lagopoda.

Filipów 30.06.2018 Fot. Antoni W. Wysowski

M lagopoda

Filipów 30.06.2018 Fot. Antoni W. Wysowski

Centaurea macrocephala

Filipów 30.06.2018 Kwitnący chaber wielkogłówkowy Centaurea macrocephala – miejsce obserwacji Fot. Antoni W. Wysowski

2 thoughts on “Megachile lagopoda – Miesierka chabrówka

 1. Samce też zawsze mają oczy całkowicie czarne, nierozjaśnione. U maritima rozjaśnione mają i samice i samce, a u willughbiella tylko samce. Co do przepasek u samicy to są nieprzerwane, czasem tylko na 2 tergicie bywa przerwana i rzeczywiście wąskie zwłaszcza na T5, a np u maritima na T5 jest najszersza. Dodam jeszcze, że w odróżnieniu od maritima i willughbiella samica lagopoda ma przylegające (a nie odstające) włoski na ostatnim tergicie, tylne nogi grubsze niż samica willughbiella, a ostrogi na tylnych goleniach lekko wygięte i na końcu zaostrzone (samica willughbiella ma proste i tępo zakończone).

Dodaj komentarz