Megachilidae – Miesierkowate
Ciało czarne, pokryte gęstymi, krótkimi, żółtobrązowymi włoskami. Przepaski na krawędziach tergitów wąskie, białożółte, u samic nieprzerwane (czasem tylko przepaska na 2 tergicie jest przerwana); przepaska na 5 tergicie węższa od pozostałych. U samicy włoski na ostatnim tergicie przylegające. Szczoteczka brzuszna dwubarwna, czerwonopomarańczowa na sternitach 1-4, czarna w części wierzchołkowej; rzadziej jednolicie pomarańczowoczerwona. Tylne golenie samca zgrubiałe i łukowato wygięte. Na tylnych goleniach samicy ostrogi są lekko wygięte i zaostrzone. Przednie stopy samca rozszerzone; końce białych włosków na zewnętrznych krawędziach przednich stóp czarne. Na przednim skrzydle dwie komórki kubitalne Cu. Cecha diagnostyczna nie ujęta w kluczach: oczy samic i samców są nierozjaśnione, ciemne.
- Liczebność. Rzadka
- Biotop. Ciepłe, suche tereny otwarte skąpo pokryte roślinnością. Preferuje gleby piaszczyste i gliniaste, w których gniazduje; także wąwozy lessowe
- Wymiary. Samica 15-18 mm. Samiec 14-16 mm. Największa nasza miesierka
- Aktywność. Lipiec – sierpień/wrzesień
- Lokalizacja. Podlaskie
- Pokarm. Nektar. Pyłek i nektar dla larw samice zbierają z różnych kwiatów, najczęściej z rodziny bobowatych, złożonych i jasnotowatych; najczęściej widywana na ostach, popłochach i innych wielkokwiatowych roślinach
- Podobne. Przede wszystkim tylko nieznacznie mniejsza Megachile maritima – samice różnią się białawym owłosieniem ostatniego tergitu i wielobarwną szczoteczką z białymi akcentami z przodu, oraz wyraźnie szerszą przepaską na 5-tym tergicie, a samce brązowymi końcami białych włosków na stopach – u obu płci oczy są rozjaśnione. Także wyraźnie mniejsza Megachile willughbiella – u samca tej miesierki oczy są rozjaśnione, u samicy włoski na ostatnim tergicie odstające, a tylne nogi cieńsze z prostymi, lekko tępo zakończonymi ostrogami na goleniach (różnice te odnoszą się także do samicy Megachile maritima)
- Uwagi. Jednym z pasożytów gniazdowych jest Coelioxys conoidea
- Uwagi 2. Identyfikacja Darecki
- Uwagi 3. Autor obserwacji – Antoni W.Wysowski
- Więcej o gatunku

Filipów 30.06.2018 Kwitnący chaber wielkogłówkowy Centaurea macrocephala – miejsce obserwacji Fot. Antoni W. Wysowski
Samce też zawsze mają oczy całkowicie czarne, nierozjaśnione. U maritima rozjaśnione mają i samice i samce, a u willughbiella tylko samce. Co do przepasek u samicy to są nieprzerwane, czasem tylko na 2 tergicie bywa przerwana i rzeczywiście wąskie zwłaszcza na T5, a np u maritima na T5 jest najszersza. Dodam jeszcze, że w odróżnieniu od maritima i willughbiella samica lagopoda ma przylegające (a nie odstające) włoski na ostatnim tergicie, tylne nogi grubsze niż samica willughbiella, a ostrogi na tylnych goleniach lekko wygięte i na końcu zaostrzone (samica willughbiella ma proste i tępo zakończone).
Super, uwzględnię te wskazówki w opisie.
„Podobne. (…)Także wyraźnie mniejsza Megachile willughbiella – u samicy tej miesierki oczy są rozjaśnione,” Chyba miało być o samcu? Widzę, że Darecki wyżej też pisał, że samice willughbiella mają ciemne oczy, więc pewnie umknęło Ci przy poprawianiu:)
Pewnie tak. Ale już jest ok