Labidura riparia – Obcążnica nadbrzeżna

Labiduridae – Obcężnicowate
Ciało żółtobrązowe do rudego z ciemnymi, brunatnymi plamami na środku tergitów. Na przedpleczu dwie szerokie, ciemne, pionowe smugi. Nogi bladożółte. Szczypce samicy proste, szczypce samca łukowato wygięte.

Pustynia Błędowska 25.07.2021 Fot. Marek R.Swadzba

Zielona Góra 12.09.2014 Fot. Ryszard Orzechowski

Zielona Góra 12.09.2014 Fot. Ryszard Orzechowski

  1. Liczebność. Nieliczna
  2. Biotop. Pola uprawne, lasy, doliny rzeczne, brzegi stojących zbiorników wodnych; preferuje miejsca wilgotne i zacienione. Chętnie drąży korytarze w mokrym piasku
  3. Wymiary. Samica 9.7-22 mm. Samiec 8.7-26 mm. Szczypce samicy 3-6.5 mm. Szczypce samca 3.2-14 mm
  4. Aktywność. Od wiosny do jesieni. Aktywna głównie nocą. Potrafi latać
  5. Lokalizacja. Lubuskie, małopolskie, podkarpackie. Występuje zapewne w całym kraju; liczniejsza na południu
  6. Pokarm. Drapieżnik pożerający larwy i jaja bezkręgowców, a nieco rzadziej ich postaci doskonałe. W przypadku niedoboru pokarmu dochodzi do aktów kanibalizmu; dorosłe obcążnice zjadają wtedy nimfy i jaja własnego gatunku. Polują po zmierzchu.
  7. Podobne. Nietrudna do identyfikacji
  8. Uwagi. Samice aktywnie opiekują się jajami i wyklutymi nimfami, których w gnieździe przebywa od 60 do 100. Starają się przebywać w sąsiedztwie jaj, doglądając je i liżąc. Karmią nimfy, bronią je przed samcami, oczyszczają norkę z zabrudzeń i grzybów przez pierwsze 2-5 dni o wykluciu
  9. Uwagi. Autorzy obserwacji – Marek R.Swadzba Ryszard Orzechowski

Sieniawa 10.07.2021 Nimfa Fot. Ryszard Orzechowski


avidal

2 thoughts on “Labidura riparia – Obcążnica nadbrzeżna

  1. Widzialem obcaznice nadbrzezna pierwszy i jedyny raz w zyciu w 2013 r nad brzegiem Wisly pod mostem we Włocławku. Robi wrazenie, duży owad.

  2. Też miałem okazje ją raz obserwować w Pińczowie. Kawał skorka, i ma wielkie, groźnie wyglądające szczypce. Po spłoszeniu okazała się jednak być dość powolna i flegmatyczna. Jak widać pozory mylą!

Leave a Reply