Drepanidae – Wycinkowate
Zielonooki motyl nocny o kremoworóżowych plamach na przednich skrzydłach. Bardzo chętnie przylatuje do światła. Gąsienica z początku zielona, w późniejszych stadiach brązowa, z zygzakowatym wzorem.
- Liczebność. Pospolita
- Biotop. Lasy, parki, ogrody, zarośla, polany
- Wymiary. Długość ciała 18-19 mm. Rs 32-38 mm
- Okres lotu. Maj – lipiec; w niektórych sezonach pojawia się w sierpniu drugie pokolenie. Gąsienice od czerwca do września
- Lokalizacja. Łódzkie, lubelskie. Występuje w całym kraju
- Pokarm. Gąsienice żerują na malinach i jeżynach
- Podobne. W Polsce brak
- Uwagi. Autorzy obserwacji – Ricosz avidal
- T.batis w bazie BioMap
- T.batis na Lepiforum
I doczekałem się wśród autorów obserwacji znaczka „Avidal”. Do tej pory te niepodpisane zdjęcia były takie trochę anonimowe. Ja bym jeszcze dodał listę gatunków zaobserwowanych przez Ciebie, bo jest bardzo długa i warto się pochwalić. Sam jestem ciekaw, co i ile zaobserwował Autor strony. No i przycisk „Avidal” nie będzie nieaktywny. Wiem, że to kolejne żmudne zadanie, ale krok po kroku i da się to w dłuższym czasie zrobić. Avidal to już swego rodzaju „marka” w Necie, a w wyszukiwaniach wujka Gugla zazwyczaj strona jest wyświetlana jako pierwsza. No i niebawem stuknie 5000 krajowych gatunków na stronie, o czym także warto wspomnieć. Kawał dobrej roboty!
No tak, umieściłęm go aby uprościć konstruowanie opisów. Ile razy można pisać o autorach „niektórych” obserwacji. Mam nadzieję, że teraz będzie szybciej i prościej. I bardziej czytelnie. Gdybyś miał jakieś inne pomysły, daj znać.
A te 5 000 to zasługa nas wszystkich
Na szybko: pod własnymi zdjęciami proponuję także dopisywać „Fot. Avidal”. Taką cichą moją propozycją jest też ujednolicenie kolorystyki podpisów autora pod zdjęciami, ja lubię błękitny, ale może być też jasnożółty lub nawet biały. Najgorsze są te ciemne, słabo widoczne. Już o tym kiedyś rozmawialiśmy, że to pozostałość po dawnej kolorystyce, ale jeśli ustalimy jakiś kolor, to będę poprawiał systematycznie w istniejących wpisach. Moim zdaniem nadmierna „pstrokacizna” nie jest „fajna”.
I pomyśleć, że na samym początku używałem wielu kolorów właśnie po to, aby stonować kolorystycznie dany opis – wybierałem taki, który harmonizował moim zdaniem z tłem zdjęć.Czas pokazał że to był błąd. Na razie wprowadziłem takie ujednolicenie w galeriach rodzin. Co powiesz na użyty tam niebieski? Trochę ciemniejszy od Twojego
https://insektarium.net/curculionidae-galeria-3/