Erebidae
Znana również jako przyłożnica rumienica. Skrzydła przednie określane jako cynamonowobrązowe, z 1-2 małymi czarnymi plamkami. Skrzydła tylne różowoczarne lub czerwonoczarne. Odwłok intensywnie czerwony, czarno plamkowany. Gąsienica bardzo włochata, najczęściej szara, pokryta rudymi, lub ciemnobrązowymi, sztywnymi kępkami włosków, z żółta linią na grzbiecie.
- Liczebność. Pospolita
- Biotop. Lasy, pola, ogrody, parki, zarośla, wrzosowiska; zarówno suche, jak wilgotne tereny
- Wymiary. Rs 30-36 mm
- Okres lotu. Kwiecień – wrzesień. Gąsienice praktycznie cały rok, nawet w słoneczne dni zimowe pojawiają się na śniegu
- Lokalizacja. Łódzkie, pomorskie, dolnośląskie, śląskie. Występuje w całym kraju
- Pokarm. Imagines nie pobierają pokarmu. Gąsienice żerują na pokrzywach, brodawnikach i jasnotach i innych roślinach zielnych
- Podobne. Rzadsza Epatolmis luctifera ma wyraźnie ciemniejsze skrzydła przednie i tylne oraz żółty odwłok. Gąsienica bardzo podobna do gąsienic niektórych niedźwiedziówek, na przykład z rodzaju Spilosoma, które jednak przepoczwarczają się na długo przed nastaniem zimy, a różnią się detalami takimi jak ubarwienie głowy, czy brak wyraźnej żółtej linii na grzbiecie
- Uwagi. Autorzy obserwacji – Aleksander Dorda Fifi101 Marek W.Kozłowski Meadowlark avidal
- P.fuliginosa w bazie BioMap
- P.fuliginosa na Lepiforum
Piękna ćma.Mnie się trafiła niestety tylko gąsienica tego gatunku.Piszesz że aktywna w nocy ale ta fotka zrobiona w ciągu dnia.Wypłoszyłeś ja niechcący czy akurta ta latała w dzien?
Dobrze kombinujesz. W ciągu dnia kryją się w ściółce, w zaroślach, na spodniej stronie liści…Tę znalazłem podczas porządkowania ogródka pod moim oknem.
Zazdroszczę ogródka co chwila coś tam znajdujesz.Fajnie wiedzieć że siedzą n a spodniej stronie liscia.Dobry patent na przetrwanie.
Mam ogromny dylemat ponieważ moja hodowlana gąsienica ma czarną główkę i ubarwienie jak ta na 1 zdjęciu. Pasek żółty jest, to fakt, ale taki jak u niedźwiedziówki krasej :\ Bardzo ochoczo zjada babkę lancentowatą. Nie jestem w stanie ich odróżnić, może ktoś z Was wie co to za włochacz? Potrzebne mi to do opisania gatunku 🙂
Proponuję spytać na forum entomo – tam znajdziesz specjalistów lepidopterologów, w tym hodowców. No i koniecznie zrób fotkę – bez niej to i tak będzie wróżenie z fusów.
Pozdrawiam